https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/otevreny-dopis-ktery-dnes-odesel-predsedum-ods-vv-a-top-09?ids%5Bx24833c3b7625b0509a37d528236d7c32%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Dvořák, Vladimír Mašek a Zdeněk Černý: Otevřený dopis, který dnes odešel předsedům ODS, VV a TOP 09

21.6.2010
Vážený pane předsedo,

obracíme se na Vás tímto otevřeným dopisem jménem starostů a veřejnosti z lokalit, které stát vytipoval jako potenciálně vhodné pro vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva, s podmětem pro koaliční vyjednávání o programovém prohlášení příští vlády.
 
Dlouhodobě voláme po přehodnocení dnešního procesu vyhledávání úložiště. Naše požadavky reprezentují společná výzva zástupců všech lokalit i veřejná petice. Současná podoba procesu vylučuje účast dotčených obcí a naše výzvy k novelizaci příslušných zákonů nebyly vyslyšeny. Česká republika tak stále zůstává zemí, kde je z rozhodování o umístění úložiště radioaktivních odpadů prakticky vyloučena veřejnost. Přitom jde o rozhodnutí, které ovlivní život v regionu na tisíce let.

Souhlas dotčených obcí pro umístění úložiště či princip dobrovolnosti je vyžadován ve Švédsku, Belgii, Francii, Finsku nebo Maďarsku. Právě Příklady z jiných evropských států dokazují, že právě větší slovo ve výběru úložiště vede k jeho odblokování. Jediné země, ve kterých je proces úložiště ve fázi výstavby (Švédsko a Finsko), jsou ty, které daly obcím právo spolurozhodovat.

Žádáme Vás, abyste věnoval při vyjednávání vlády pozornost i tomuto – stále neřešenému a pro nás zásadnímu - problému. Nelze podporovat stavbu nových reaktorů, aniž by bylo řečeno, kde a jak skončí jaderný odpad. Desetitisíce obyvatel dotčených lokalit i my osobně Vám budeme vděčni. Za zvážení našich návrhů předem děkujeme.

S pozdravem

Jiří Dvořák, starosta obce Lodhéřov
Vladimír Mašek, starosta obce Jistebnice
Zdeněk Černý, starosta obce Nadějkov


Příloha:
Výzva starostů a zástupců občanských iniciativ k problematice vyhledávání hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů přijatá 20. dubna 2009 na setkání v Božejovicích

My, níže podepsaní starostové a zástupci občanských iniciativ z lokalit, ve kterých jsou zkoumány možnosti umístění trvalého hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů, jsme vážně znepokojeni aktivitami Správy úložišť radioaktivních odpadů a zodpovědných ministerstev, které se dotýkají života v našich obcích a regionech.

Je nám líto, že moratorium vyhlášené vládou na provádění geologických prací pro vyhledávání úložiště v roce 2004, a které letos končí, bylo zcela promarněno. Nedošlo k zásadní změně koncepčního přístupu k obcím - ty nadále nejsou pro stát respektovanými partnery. Nebyly upraveny zákony, jež by jejich postavení napravily. Naopak pokračuje snaha zablokovat rozvoj obcí zařazením jejich území s ochranou pro úložiště do vládní Politiky územního rozvoje. Navíc se připravuje stavba dalších jaderných reaktorů, což zvýší množství vysoceradioaktivního odpadu, aniž si s ním víme rady. To vše nás opětovně dostává do slepé uličky.

Naše stanovisko se opírá nebo je přímo vázáno jednoznačným výsledkem pětadvaceti místních referend, anket, petic a dalších akcí vyjadřujících názor obyvatel dotčených obcí. S touto podporou Vás opakovaně žádáme:

Respektujte náš názor, buďte nám partnery! Stát nerespektuje výsledky místních referend, v kterých se občané vyjádřili proti myšlence úložiště. Za pětileté období byly obce stále pouze znova a znova nuceny k revokaci svých odmítavých postojů. Neproběhl však žádný pokus o nápravu praktik Správy úložišť radioaktivních odpadů. Ta letos opět vyrazila mezi obce s pokusem o prolomení odmítavých stanovisek. Naše pozice je však trvalá: chceme nejprve nastavení otevřeného transparentního procesu s nepřekročitelným právem obcí a kraje odmítnout úložiště v daném regionu. Takto navrženou úpravu bereme jako základní podmínku dalších jednání.

Změňte zákony a přístup! Je třeba upravit podobu jednání státu s obcemi. Nutná náprava může jít cestou novely tzv. atomového zákona (zákon č. 18/1997 Sb.), stavebního zákona nebo přepracováním vládní Koncepce nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Obce i veřejnost, v jejichž katastrálním území má být umístěno jaderné zařízení (např. úložiště vyhořelého jaderného odpadu), nemají možnost o takových záměrech účinně spolurozhodovat. Případná realizace úložiště bude mít vliv na celý region a dotkne se všech jeho obyvatel. Na rozdíl od některých zemí EU se oficiální souhlas obce nepovažuje za nezbytný zákonný předpoklad pro umístění jaderného zařízení.

Neblokujte rozvoj obcí! Pokračuje snaha o územní ochranu všech šesti vybraných lokalit v chystané Politice územního rozvoje České republiky. To vnímáme jako předčasné, i podle vládní koncepce se územní ochrana měla týkat až posledních dvou nejvhodnějších lokalit nejdříve od roku 2015. Tato v důsledku stavební uzávěra bude blokovat rozvoj dotčených obci, aniž by to bylo nezbytné a zcela zbytečně bude poškozovat i obce, které nakonec nebudou vybrány pro nevhodné geologické prostředí či svůj nesouhlas.

Nezvyšujte množství vysoceradioaktivních odpadů! Především jde o vyhořelé palivo z jaderných reaktorů. Dokud nebude nalezeno definitivní a reálné řešení, je jeho další produkce hazardem a znamená další zásadní zhoršování již tak velmi obtížně řešitelné situace s existujícími radioaktivními odpady. Plány na výstavbu nových jaderných bloků jsou za této situace vysoce nezodpovědné. Vyviňte také větší politické úsilí při hledání možností společného evropského řešení tohoto palčivého problému.

Uvědomujeme si, že problém vyhořelého jaderného paliva nemůžeme přesouvat na naše potomky. Nelíbí se nám ale, jakým způsobem a za jakých podmínek je u nás hledáno hlubinné úložiště. Trváme na zastavení současného procesu a nastavení nových demokratických pravidel postupu pro výběr finální lokality budoucího úložiště vysoceradioaktivních odpadů. Z důvodů výše popsaných dnes nevidíme možnosti rovného dialogu a odmítáme diktát ze strany státních orgánů.


Obec, organizace - Jméno
---------------------------------------
Město Deštná - Vilma Szutová, starostka
Batelov - Bc. Petr Janoušek, starosta
Blatno - Václav Beneš, starosta
Božetice - Jaroslav Kofroň, starosta
Jistebnice - Mgr. Vladimír Mašek, starosta
Hojkov - Milada Duchanová, starostka
Horní Radouň - Jiří Krejčů, starosta
Lodhéřov - Jiří Dvořák, starosta
Lubenec - Bohumil Peterka, starosta
Milíčov - Lenka Vondrušková, zastupitelka
Nadějkov - Ing. Zdeněk Černý, starosta
Pačejov - Ing. Vladimír Smolík, starosta
Sepekov - Stanislav Sedláček, starosta
Mikroregion Dušejovsko - Zdeňka Tajovská, starostka obce Dušejov
o.s. Bezjaderná vysočina - Ing. Čestmír Vitner
Calla – Sdružení pro záchranu prostředí - Ing. Edvard Sequens
Ekologický právní servis - Mgr. Pavel Doucha
Hnutí DUHA - Ing. Martin Sedlák
Jaderný odpad – Děkujeme, nechceme! o. s. - František Kába
Jistebnická vrchovina o. s. - Jana Maděrová
Občanská iniciativa pro ochranu živ. prostředí - Mgr. Pavel Vlček
o.s. Zachovalý kraj - Ing. Jiří Popelka
Za Radouň krásnější, o. s. - Mgr. Michal Šimůnek
o.s. Zdravý domov Vysočina - Ing. Oldřich Svoboda
reklama

 
Jiří Dvořák, Vladimír Mašek a Zdeněk Černý
Autoři jsou starostové obcí Lodhéřov, Jistebnice a Nadějkov
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Považuji za zcela správné, - 22. 6. 2010 - Ender

Jen by mě zajímalo, odkud jste čerpal údaj o stovkách miliard dolarů proinvestovaných v USA? Náklady na vybudování úložiště v Yucca Mountain byly zatím kolem 14 miliard dolarů. Mimochodem účet na vybudování trvalého úložiště, do kterého odvádějí peníze jaderné elektrárny je v plusu více jak 22 miliard dolarů a každý rok přibývají necelé 2 miliardy.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist