https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/otevreny-dopis-ministrum-zivotniho-prostredi-narodnim-vladam-a-evroske-rade-30-mene-prosim?ids%5Bxed1507a20be28a3f71e064268aa0abd3%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolektiv autorů: Otevřený dopis ministrům životního prostředí, národním vládám a Evroské Radě: 30 % méně, prosím

17.12.2008
Vážený pane,

Bonjour, jmenuji se Femke. Studuji politologii v Bruselu a doufám, že v roce 2010, když budu absolvovat, nebude Belgie zasažena povodněmi. Mé jméno je Anna, studuji environmentální studia v Kievu a chci, aby má země následovala EU jako vůdce v zápasu s klimatickou změnou. Dobrý den, já jsem Veronika, studuji sociologii v České republice a přeji si, aby náš prezident přestal zesměšňovat změnu klimatu. Dobrý den, já jsem student environmentálních studií Jan a jsem znepokojený z toho, že klima už začalo zesměšňovat našeho prezidenta. Hoi, já jsem Maartje, žiji v Holandsku a doufám, že za několik let vzduch, který dýchám, bude tak čistý, jak si pamatuje moje babička. Já jsem Lavinia a přeji si aby mí přátelé v Nepálu už víc netrpěli sesuvy půdy a povodněmi, které způsobují naše emise. Hola, mé jméno je Guillermo a studuji public relations. Přál bych si, aby se ze Španělska nestala evropská Sahara. Dobrý deň, naše jména jsou Julia, Ján a Renáta a doufáme, že Slovensko už dál nebude černým pasažérem v boji s klimatem, ale efektivně využije možnost rozvoje svých obnovitelných zdrojů. Dzien dobry, já jsem Marta a věřím ve změnu z Polska závislého z 98% na uhlí v zemi s větrnou energií, solárními a geotermálními zdroji. Mabuhay, já jsem Shenna z Filipín, studentka sociální ekologie, a věřím, že sdílíte můj zájem ponechat malé ostrovy spolu s jejich přírodním a kulturním dědictvím nad hladinou moře…
 

Jsme tu společně z mnoha rozdílných zemí. Jsme přesvědčeni, že klima se začalo měnit, a proto naléhavě požadujeme, aby země Evropy zahájily novou éru progresivní světové klimatické politiky a byly v této oblasti vůdci.

Vážná mnohostranná jednání trvají už více než desetiletí, zatím ale nevedla k žádnému výraznému výsledku. Nízké nároky Kjótského protokolu umožnily východoevropským zemím zůstat pasivními, nyní je ale jasné, že nezbytná proměna technologií a životního stylu bude tím více náročná. Ani národy západní Evropy nemohou být spokojené – přes jejich větší závazky stále světu nevrací to, co za staletí neoprávněně získaly. Klimatická politika EU s množstvím skrytých výjimek pro vysoce znečišťující průmysl vypadá jako ementál. Vývoz našich závazků za hranice EU může více než rozvojovou pomoc připomínat nový kolonialismus.

S ohledem na vše výše uvedené si jsme jistí, že na zlehčování změny klimatu nezbývá žádný čas. Schválení Klimatického a energetického balíčku 11. a 12. prosince 2008 v Evropské radě je rozhodující pro následnou úspěšnou světovou spolupráci. Pevně věříme, že nic není ztraceno, budeme-li jednat bez dalšího otálení.

Bude třeba mnoha dalších kroků, ale pro rozhodování spojená s evropským Klimatickým a energetickým balíčkem, pro COP14 v Poznani a pro následné české předsednictví EU požadujeme shodu na následujích bodech:
1) Nejméně 30% snížení emisí skleníkových plynů dosažené na území EU v roce 2020 (ne díky nákupu uhlíkových 'kreditů' od jiných zemí).
2) Výrazné zapojení východoevropských zemí a silná měřítka, která zajistí, že země EU udělají každý rok vše, co mohou.
3) Vysoce znečišťující průmysl by neměl dostat žádné další výjimky. Požadujeme zaměření na zásadní omezení, inovace a změnu veřejné politiky, které umožní Evropě udržet si vedoucí pozici.

Vážený pane, žádáme Vás, abyste přestal zlehčovat změnu klimatu a informoval nás o Vašich konkrétních krocích. Ujišťujeme Vás o naší podpoře pro silná politická rozhodnutí. Spíše než v ekonomicky a politicky mocné Evropě si přejeme žít ve společenství národů, kde sdílené vize, odpovědnost a udržitelnost vítězí.


Pauline Francois, Femke Muylaert; Belgie
Margarita Erotokritou, Louis Hadjioannou, Christiana Michaelides, Markus Sofroniou, Adonis Stavrou; Kypr
Veronika Fišerová, Alžběta Kundratová, Jan Labohý, Jan Skalík, Zdeněk Roháč; Česká republika
Georg Kössler; Německo
Maartje Bakker, Eva van den Elzen, Joske Geraedts, Paul Santman, Lavinia Warnars; Nizozemí
Shenna Sanchez; Filipíny
Marta Mendec; Polsko
Paul-Maximilian Anghel, Catrinel Mocanu, Mihaela Niga, Claudia Sadean, Andra Sandru; Rumunsko
Renáta Cihlárová, Mária Dokupilová, Júlia Hartingerová, Ján Hudák; Slovensko
Roberto Alfaraz, Guillermo Arribas, Blanca Colás, Iris Martín, Laura Ruíz; Španělsko
Fredrik Frangeur, Carl Högfeldt, Maria Loxbo, Dag Nyström, Lorentz Tovatt; Švédsko
Hulki Akinci, Firatcan Filiz, Ozan Yasar; Turecko
Inna Datsiuk, Anna Skidanova; Ukrajina

ve spolupráci s Heinrich Boll Stifftung
reklama

 
Kolektiv autorů

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ten Kolektiv autorů, to je - 19. 12. 2008 - Dana

Člověče, vy jste tak předvídatelný :)

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist