Pavel Buršík: A zase ty rituální porážky: Poslanci navrhují omráčení zvířat elektrickým proudem. Zvířatům to přinese bolest a utrpení
Zásadní problém spočívá v nedostatečné specifikaci metod omračování. Omráčení elektřinou není vhodnou metodou pro všechna zvířata a při špatném provedení může způsobit intenzivní bolest, aniž by zvíře ztratilo vědomí. Návrh přitom neobsahuje žádné garance správného provádění omračování, čímž otevírá cestu k rozsáhlému utrpení na českých jatkách.
Omračování elektřinou – metoda plná rizik
Aby bylo omráčení elektřinou účinné, musí být podle Obránců zvířat splněny přísné podmínky. Zvíře musí být čisté a vhodně fixované, elektrody musí být správně umístěny a proud individualizován podle druhu a velikosti zvířete. Bez důkladně nastavených pravidel a dohledu nad jejich dodržováním hrozí, že zvířata budou elektrickým proudem omračována neúčinně, což povede k silné bolesti a stresu.Dosavadní praxe navíc ukazuje, že česká jatka nejsou na tento způsob omračování připravena – chybí technologie, vyškolený personál i právní úprava, která by zajistila dodržování potřebných standardů.
Dvojí standard pro česká zvířata
Návrh ponechává možnost rituálních porážek bez omráčení pro náboženské účely v České republice, zatímco pro zvířata určená na vývoz je omráčení povinné. Tento dvojí standard nemá v Evropě obdoby. Znamená to, že u českých zvířat určených pro zahraniční trhy proběhne pokus o omráčení elektřinou, zatímco u zvířat porážených pro domácí spotřebu nikoliv.
Nedostatečné řešení, které nese riziko masového utrpení
Navrhovaná změna přináší více otázek než odpovědí. Bez podrobné právní úpravy a efektivního dohledu se jedná o nebezpečný experiment, jehož výsledkem může být kruté utrpení statisíců zvířat. Veterináři ze Státní veterinární správy, s kterými jsme hovořili, navíc přiznávají, že nemají dostatek kapacit na důkladnou kontrolu těchto porážek. To je problém hlavně vzhledem k laxnosti a ledabylosti navržené právní úpravy.
Veřejnost má zase zasáhnout
Obránci zvířat požadují stažení současného návrhu a vytvoření pracovní skupiny odborníků, která připraví právní úpravu zajišťující ochranu zvířat při porážkách. Dále volají po zavedení kamerových systémů na jatkách podle návrhu poslankyň Pekarové Adamové a Kocmanové, aby byl zajištěn efektivní dohled nad porážkami.Lidé to už jednou dokázali a zabránili přijetí návrhu o rituálních porážkách, se kterým přišel ministr Výborný. Teď je potřeba, aby se zase ozvali a zabránili této nesmyslné úpravě. Na webu www.utrpeniprivedomi.cz najdou vše potřebné. Jedinou nadějí pro zvířata je přimět poslance, aby návrh smetli ze stolu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Pavel Karel
27.1.2025 12:04Jaroslav Řezáč
27.1.2025 12:15 Reaguje na Pavel KarelAnimoid II
27.1.2025 18:10 Reaguje na Jaroslav ŘezáčAlena Lyskova
27.1.2025 15:38Máme všechno potřebné k dispozici ale dle pracovníků státní veterinární správy není politická vůle toto schválit i když pro veterináře není problém se dostavit na určitou hodinu. Zkontrolovat průběh porážky, popřípadě vzít vzorky masa( čehokoli). Proč trápit zviřata, převozem a stresujícím prostředím na jatkách kde je pak mlátí hlava nehlava, nechtějí dobrovolně do budovy plné pachu krve. No proto, že takto je to nastavené naší politickou garnitůrou a přitom to není vůbec nutné. Tuto otázku mi není nikdo schopen zodpovědět. Vozíme živé zvířata na jatka vystavujeme je zbytečnému stresu a maso vezeme zase zpět do chlaďáku. A oni teď před volbami začnou řešit opravdu malichernosti. Čim větší prasarna tim vice politiků tomu tleská no proč asi, protože se u toho více napakujou.
Dvě zbytené cesty. 120 km ujeto zbytečně. To je uhlíková stopa jak prase. No dává to smysl. Když se nám nepodaří zvíře na poprvé naložit na dopravník stejně je musíme střelit, ale pak již maso nemůžeme prodávat, protože u porážky nebyl veterinář. Mám maso k snidani k obědu i večeři a stát ostrouhá na DPH. To se vyplatí.