https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-chotebor-problematika-kaceni-drevin-rostoucich-mimo-les-a-jeji-pravni-uprava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Chotěbor: Kácení dřevin rostoucích mimo les a právní úprava

29.5.2011
Prořezávka stromů v zahradě
Prořezávka stromů v zahradě
Právní úprava ochrany dřevin je řešena zákonem č.114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, a prováděcí vyhláškou k tomuto zákonu č. 395/1992 Sb. Podle zákona jsou dřeviny rostoucí mimo les chráněny před poškozováním a ničením a péče o ně je povinností vlastníků. Zákon dále vymezuje jediný dovolený způsob ničení dřevin, kterým je kácení, a stanovuje pro něj podmínky. Prováděcí vyhláška blíže specifikuje pojmy poškození a ničení dřevin a uvádí, které dřeviny lze kácet bez povolení. Dále jsou zde uvedeny náležitosti žádosti o povolení kácení.
 

K poměrně zásadní změně v problematice kácení dřevin došlo v souvislosti s novelou zákona platnou od 1.12.2009. Do té doby zákon stanovil odlišné podmínky pro kácení dřevin u fyzických a právnických osob. Zatímco fyzické osoby potřebovaly povolení pouze pro dřeviny s obvodem kmene ve výšce 130 cm vyšším než 80 cm, právnické osoby musely žádat o povolení pro všechny rozměry dřevin, tzn. teoreticky i pro ty nejmenší velikosti semenáčků. Novela podmínky sjednotila dle rozměrů platných pro fyzické osoby.

Dále bylo novelou zrušeno tzv. kácení při výkonu oprávnění podle zvláštních předpisů, pro které stačilo pouze oznámení kácení. Za zvláštní předpisy byly do té doby považovány např. zákon o pozemních komunikacích, zákon o drahách, památkový zákon a jiné. V praxi to znamená, že v současné době již není možné kácení s pouhým odkazem na uvedené předpisy, ale je třeba postupovat v režimu daném zákonem. Novelou došlo dále ke změně kompetencí úřadů příslušných k ochraně dřevin.

Zatímco dříve byl mírnější režim, tj. oznamování kácení bez nutnosti vést správní řízení, v působnosti obecních úřadů, novela přesunula působnost v přijímání oznámení na úřady obcí s rozšířenou působností. Cílem této úpravy bylo zkvalitnit ochranu dřevin díky vyšší odborné zdatnosti pracovníků těchto úřadů, a to hlavně v případě rozsáhlých kácení např. podél komunikací, vodních toků, v parcích apod. Ačkoliv novelou došlo hlavně u právnických osob k zásadnímu změkčení podmínek pro kácení dřevin, neukazuje se zatím, že by to vedlo k úbytku dřevin v krajině. Naopak se některá území, a to i zákonem chráněná, potýkají s problematikou zarůstání krajiny náletovými dřevinami vlivem opuštění obhospodařování pozemků, což mnohdy ohrožuje předmět ochrany, kterým je krajinný ráz těchto území.

Přestože je problematika dřevin řešena zákonem již od roku 1992 a mohlo by se zdát, že v praxi se již nemohou objevovat nové problémy, ve skutečnosti tomu tak není. Každý případ je totiž svým způsobem specifický a právní úprava není vždy vnímána jednoznačně. Navíc se především na obcích v souvislosti s volebními výsledky soustavně mění osoby, které státní správu v ochraně dřevin vykonávají.

Problematika ochrany dřevin je i nejfrekventovanějším tématem ochrany přírody a krajiny i vzhledem k zájmu o ni ze strany široké veřejnosti. Proto přistoupilo Ministerstvo životního prostředí ke zpracování samostatné vyhlášky k ochraně dřevin. Mimo bližšího definování poškození a ničení dřevin je úmyslem zpracovatele i snížit hraniční rozměr , rozhodný pro nutnost povolení ke kácení, u dřevin rostoucích v intravilánu obce. V současné době prochází návrh nové vyhlášky vnějším připomínkovým řízením a její konečná podoba proto není známa.

Vzhledem k tomu, že není možné právním předpisem upravit všechny podrobnosti této problematiky, připravuje ministerstvo i metodickou instrukci určenou orgánům ochrany přírody a vlastníkům a správcům dřevin k aplikaci zákona a prováděcí vyhlášky. Instrukce by měla vysvětlovat pojmy uváděné v zákoně a ve vyhlášce, jakož i další odbornou praxí používané pojmy, a bude se zabývat i postupem orgánů ochrany přírody při vydávání povolení ke kácení dřevin. Oba uvedené materiály by měly být dokončeny v průběhu letošního roku.


reklama

 
Pavel Chotěbor
Autor pracuje na Odboru ochrany přírody České inspekce životního prostředí
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist