Pavla Skýbová: Morální přístup zástupců Ostravy je zajímavý
„Co soudíte o žalobě, kterou Ostrava podala na stát kvůli znečištění ovzduší? Pomůže to zlepšit ovzduší na Ostravsku?“
Vedle Pavly Skýbové nám odpovědi poslali:
- Vojtěch Máca, Centrum pro otázky životního prostředí na Univerzitě Karlově v Praze. Jeho komentář najdete zde.
- Josef Karlický, Ekologický právní servis. Jeho komentář najdete zde.
Faktem je, že stav ovzduší v Ostravě je diskutován na místní i regionální úrovni již několik let, zhruba čtyři roky je problém pravidelně medializován a čtyři roky je aktivně vyvíjen tlak ze strany občanů z Radvanic a Bartovic v Ostravě, jak na největšího znečišťovatele společnost ArcelorMittal, tak na město, kraj i stát. Nelze tedy hovořit o tom, že by zástupci města Ostravy o této problematice nevěděli již v historii a vzhledem k tomu, že nejen v Radvanicích a Bartovicích žijí občané v nezákonném stavu a jsou porušována jejich základní lidská práva již několik let, považuji žalobu Statutárního města Ostravy za krok nutný a doufám i účinný, nicméně krok, který měl být proveden již daleko dříve.
V žalobě se hovoří o nezákonném zásahu spočívajícím v nečinnosti správního orgánu, kterým je myšlen náš stát. Pokud hovoříme o nečinnosti, ráda bych zástupcům Statutárního města Ostravy připomněla, že dne 14.9.2010 vydalo Ministerstvo životního prostředí nesouhlasné stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí k provedení záměru „Rekonstrukce zařízení na plynulé odlévání oceli“ společnosti ArcelorMittal. Stanovisko Statutárního města Ostravy zde chybí i když by realizací této rekonstrukce došlo k zakonzervování současného nezákonného imisního stavu v Radvanicích a Bartovicích. I když je zřejmé, že samospráva nemá ze zákona povinnost vydávat stanoviska k těmto záměrům, v procesu EIA ovšem legitimně své stanovisko město vydat mohlo a to by do posuzování zahrnuto bylo.
Také je zajímavý morální přístup zástupců města Ostravy k problému znečištěného ovzduší v Ostravě. Za této vážné situace, u každé větší akce jako byly např. letos „Colours 2010“, „Město kultury 2015“, zástupci Ostravy přistupují na partnerství s největším znečišťovatelem a to společností ArcelorMittal a vzhledem k této skutečnosti masivně prezentují jejich reklamy.
Do budoucna doufám, že nebudu muset k přístupu zástupců Statutárního města Ostravy pouze konstatovat: „pozdě, ale přece“.
Doplněno 10. 12. 2010:
Ráda bych objasnila smysl obsahu předposledního odstavce v článku, kde poukazuji na partnerství zástupců města Ostravy se společností ArcelorMittal např. u akce „Město kultury 2015“. V tomto případě jsem měla na mysli vyhlášení této akce, kterou pořádalo spontánní hnutí na Masarykově náměstí a po celém náměstí byla nainstalována loga města Ostravy a společnosti ArcelorMittal a nad náměstím „poletovala“ vzducholoď s jejich logem. Pro upřesnění uvádím, že Arcelor Mittal nebyl partnerem samotného projektu „Město kultury 2015“. Tato má poznámka je odezva na reakce členů uměleckého týmu tohoto projektu, kteří považují partnerství s ArcelorMittalem za zásah do dobré pověsti.reklama