https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vojtech-maca-zaloba-nema-valnou-sanci-na-uspech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojtěch Máca: Žaloba nemá valnou šanci na úspěch

3.12.2010
Domnívám se, že na tyto otázky lze odpovědět dvojím způsobem – jednak na to, čeho může dosáhnout žaloba samotná (tedy předpokládaný výsledek soudního procesu), ale zároveň i na to, že žalobu lze nepochybně považovat i za nástroj, jak upozornit na existenci problému a případně zlepšit vyjednávací pozici ohledně naléhavosti řešení tohoto problému. Tomu do určité míry napovídají i v žalobě zmiňovaná opatření, o jejichž realizaci žalobce zjevně usiluje – realokaci finančních zdrojů z operačních programů a z programu Zelená úsporám, vynětí části dálnice D1 procházející městem ze zpoplatnění a k tomu i nespecifikovaná preventivní zdravotnická opatření.
 

Redakce Ekolistu.cz oslovila několik odborníků a zástupců zainteresovaných stran s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:

„Co soudíte o žalobě, kterou Ostrava podala na stát kvůli znečištění ovzduší? Pomůže to zlepšit ovzduší na Ostravsku?“

Vedle Vojtěcha Máci nám odpovědi poslali:

Samotná žaloba přitom nemá valnou šanci na úspěch – leda by se soudy musely odklonit od stávajícího výkladu týkajícího se aktivní legitimace žalobce (tedy oprávnění podat žalobu), kterou je porušení práva na příznivé životní prostředí zaručené Listinou základních prav a svobod. Ač je v žalobě stroze uvedeno, že žalobce je aktivně věcně legitimován, „když mu jakožto územně samosprávnému celku (…) svědčí veřejné subjektivní právo na příznivé životní prostředí chráněné čl. 35 odst. 1 Listiny (…)“ nejedná se v tomto případě o samozřejmou věc, jak by potvrdili četní zástupci nevládních neziskových organizací. Ústavní soud se k této otázce totiž opakovaně vyjadřuje tak, že „článek 35 Listiny základních práv a svobod zakotvující právo na příznivé životní prostředí a včasné a úplné informace o stavu životního prostředí a přírodních zdrojů na právnické osoby vztahovat nelze. Je zřejmé, že práva vztahující se k životnímu prostředí přísluší pouze osobám fyzickým, jelikož se jedná o biologické organismy, které - na rozdíl od právnických osob - podléhají eventuálním negativním vlivům životního prostředí. Tomu ostatně odpovídá i charakteristika životního prostředí, jak ji provedl zákon č. 17/1992 Sb., o životním prostředí.“ (1)

Nabízí se jednoduchá úvaha, zda by bývalo nestačilo, kdyby současně se statutárním městem Ostrava jako další žalobce žalobu podala i fyzická osoba (např. primátor či náměstek pro oblast životního prostředí). Určitou inspiraci by zde mohla být správní žaloba pro nečinnost, které se před časem dostalo velké pozornosti v sousedním Německu. Nynější předseda bavorských Zelených Dieter Janecek v roce 2006 zažaloval zemské hlavní město Mnichov u tamějšího správního soudu pro nečinnost ohledně překračování imisního limitu pro jemný polétavý prach – od roku 2005 nesměl být denní průměrný limit 50 mikrogramů/m3 překročen více než 35 dní v roce. Přestože mnichovský soud žalobu zamítl, Spolkový správní soud nakonec o rok přiznal žalobci subjektivní právo na čisté ovzduší (2), což posléze vedlo až k vytyčení nízkoemisní zóny v Mnichově.

Konečně nelze nezmínit ani žaloby týkající se komunitního hluku – a asi nejznámější z nich – žalobu obyvatel pražské ulice 5. května. Ti v roce 2008 uspěli u odvolacího soudu se žalobou na zdržení se imisí hluku proti hlavnímu městu Praha (3). V tomto případě se ovšem jednalo o civilní (nikoli správní) žalobu, kterou se žalobci domáhali ochrany svého vlastnického práva, a tedy i o civilní řízení. V případě znečišťování ovzduší je nicméně výchozí situace o poznání složitější – znečišťovatelé jsou různého charakteru a jejich emise od sebe nejsou jednoduše odlišitelné. I když si lze alespoň teoreticky představit obdobnou žalobu vůči městu jako vlastníku komunikace ohledně emisí z dopravy, případně i žaloby vůči velkým emitentům (Arcelor-Mittal apod.), zásadní omezení představuje problém určení původce těch emisí, které působí překročení koncentračních limitů v ovzduší (leda by se jednalo o zcela specifickou škodlivinu, kterou vypouští jediný znečišťovatel). Zároveň by se případná žaloba musela vyrovnat s protiargumentem, že znečišťovatel (zpravidla) dodržuje jemu stanovené emisní limity. Paradoxně se tak dostáváme do situace, kdy se lze u soudu domoci náhrady škody působené emisemi na lesních porostech (4), zatímco ochrany lidského zdraví (asi) nikoli…


(1) srov. usnesení ze dne 6. 1. 1998, sp. zn. I. ÚS 282/97, Sb. n. u. ÚS, sv. 10, str. 339; z poslední doby např. v usneseních sp. zn. III. ÚS 3118/07 nebo IV. ÚS 2659/08; tento výklad respektuje i Nejvyšší správní soud, srov. rozsudek sp. zn. 6 Ao 5/2010 – 43.

(2) Bundesverwaltungsgericht, rozsudek ze dne 27.9.2007, sp. zn. BVerwG 7 C 36.07.

(3) srov. rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 30.1.2008, sp. zn. 54Co 390/2007 – 203.

(4) viz např. usnesení Nejvyššího soudu ze dne 23. února 2005, sp. zn. 25 Cdo 1016/2004.


reklama

 
Vojtěch Máca
Autor je výzkumný pracovník na Centru pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist