https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-styblo-pytlak-postrelil-orla-morskeho.dravec-bojuje-o-zivot-odhalit-a-potrestat-vinika-ale-neni-snadne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: Pytlák postřelil orla mořského. Dravec bojuje o život, odhalit a potrestat viníka ale není snadné

15.3.2024
Rentgen křídla orla mořského. Je vidět zlomenina i uvízlý brok.
Rentgen křídla orla mořského. Je vidět zlomenina i uvízlý brok.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vlašimská záchranná stanice nedávno přijala orla mořského, který byl vážně postřelen někde v okolí Pacova. Případ vyšetřuje policie.
 
Střelba na zvířata, která nespadají do kategorie lovné zvěře, je trestná pro všechny bez výjimky. Obzvlášť, když se jedná o kriticky ohrožený druh, kterým je i orel mořský.

Počty postřelených zvířat v záchranných stanicích neubývají. V loňském roce bylo Národní sítí záchranných stanic, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody, zaevidováno 43 postřelených volně žijících zvířat.

Od počátku roku 2024 je orel již dvanáctým postřeleným ptákem, který bojuje o život v záchranné stanici.

Operace orla mořského.
Operace orla mořského.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Orel mořský byl 10. března 2024 nalezen v Dobré Vodě u Pacova zraněný. Nálezce kontaktoval záchrannou stanici ve Vlašimi, která se pro dravce neprodleně vydala.

Po bližším ohledání bylo zjištěno, že zlomeninu levého křídla způsobil zřejmě výstřel z brokovnice. Předoperační rentgen pak odhalil brok zaseklý v oblasti loketní kosti.

Pracovníci záchranné stanice následně informovali policii, která zahájila vyšetřování.

Orel se po náročné operaci zotavuje, ale jeho další osud je nejistý. Asi přežije, zda se však bude moci vrátit do přírody, to ukáže čas.

Postřelený orel mořský.
Postřelený orel mořský.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Národní síť záchranných stanic se intenzivně věnuje nejen přímé péči o zvířata, ale i výchově a osvětě. Jejich cílem je eliminovat nebezpečná jednání, jichž se proti divokým zvířatům často nevědomky dopouštíme.

Úmyslná poškozování zvířat, mezi která patří i jejich střílení, však zjevně ani intenzivní výchovou stanice neomezí. Zde pomůže pouze důsledná práce orgánů činných v trestním řízení.

A to je bohužel slabina celého procesu. Viník prakticky nikdy není dopaden, natož aby byl exemplárně potrestán. Ti, co legálně chodí se střelnou zbraní po přírodě, o takových jedincích ve svých řadách dobře vědí, leč je z důvodů falešné kolegiality mezi sebou tolerují.

Na činnost záchranných stanic můžete přispět prostřednictvím darovacího portálu daruj.zvirevnouzi.cz anebo přímo na sbírkový účet 33553322/0800. Orli i záchranné stanice Vám poděkují.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vozáb

15.3.2024 13:11
Nejsem advokát ďábla, ale na snímku vidím něco co připomíná diabolku ...
s plochou zádí ...
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.3.2024 13:23 Reaguje na Jaroslav Vozáb
existují vzduchovky kategorie D které při ráži 5,5 nebo 6,35 mm jsou v kombinaci s vhodným střelivem velmi použitelnou tichou loveckou zbraní na zířata/ptáky velikosti králíka/slepice.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

15.3.2024 15:23
Jaké prase takové věci může dělat?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.3.2024 09:18 Reaguje na Michal Uhrovič
Dnes kdokoliv, kdo má doma zbraň a to nejsou pouze myslivci. Stačí
nahlédnout do registru zbraní držených nemyslivci a to nehovořím o
legálně držených silných vzduchovkách atd. bez nutnosti mít zbrojní
pas. Mohl to být klidně puberťák střílející z nudy na něco živého,
který doposud střílel pouze na PC, kde má každý několik životů a
nikoliv jako ve skutečnosti pouze jeden. Před léty jsem zažil tři
zastřelené kosy na lesní stezce dvěma školáky, což jsem rychle
vyřešil ohnutím hlavně vzduchovky v rozsoše stromu. S takovou
vzduchovkou už asi nikdy nic netrefí!
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.7.2024 09:03 Reaguje na Břetislav Machaček
za svévolné zničení zbraně bys mohl být trestán, pokuď by tě školáci udali.mohli třeba i nahlásit že ses před nima na lesní stezce obnažoval.jako ze msty.ono ty kosy střílejí i myslivci.pamatuji si z mládí kdy jsme jezdili do bažantnice v Šilhéřovicích sloužit francouzským valutovým poplatkovým lovcům, tak ti také pro zábavu stříleli kosy.ale tam je třeba žerou a jsou na to zvyklí.asi.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

16.3.2024 15:28 Reaguje na Michal Uhrovič
Ekologista. Je to právě ČSOP s panem Stýblem v čele, kdo propaguje nenávist zejména ke spárkaté zvěři. Nenávist je již legitimní, a kdejaký idiot si myslí, že si může dělat co chce. A rozdrobením honiteb a vydáváním povolenek kde komu se to bude jen zhoršovat. To také podporuje ČSOP a pan Stýblo.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.7.2024 08:58 Reaguje na Michal Uhrovič
no přece některý z lidových myslivců nebo i chovatel drůbeže a holubů.třeba.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist