https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-styblo-na-pomoc-zabam-a-colkum-prave-ted
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: Na pomoc žábám a čolkům právě teď!

12.3.2021
V březnu a dubnu probíhá nejintenzivnější tah obojživelníků ze zimovišť k vodě. Ilustrační snímek.
V březnu a dubnu probíhá nejintenzivnější tah obojživelníků ze zimovišť k vodě. Ilustrační snímek.
Členové Českého svazu ochránců přírody opět pomohou zachránit tisíce žab a čolků. Postaví totiž dočasné zábrany kolem vytipovaných rizikových úseků silnic v místech, kde je přetínají tradiční migrační cesty obojživelníků. Zadržené obojživelníky pak bezpečně přenesou k vodním plochám, kam se vždy na jaře snaží dostat. Takových míst zabezpečí ČSOP letos celkem 29. V tomto roce poprvé podpořila návrat obojživelníků do svých domovů společnost Billa.
 

Jaro je tu a s ním se probouzejí ve svých zimovištích také žáby a čolci. V březnu a dubnu probíhá nejintenzivnější tah obojživelníků ze zimovišť k vodě. Jedině tam se mohou spářit a naklást vajíčka. Cestou k vodě musí mnohdy překonat mnohé překážky a nebezpečí, mimo jiné také silnice, kde jich stovky zahynou pod koly projíždějících aut. Do evidence Českého svazu ochránců přírody bylo z celé ČR nahlášeno celkem 563 míst, kde byli zaznamenaní přejetí obojživelníci, někde se přitom jedná až o stovky jedinců.

Stavění zábran.
Stavění zábran.
Foto | P. Pithart / ČSOP

Zabezpečit takový rizikový úsek trvale je technicky a administrativně náročné a finančně značně nákladné, proto se ochránci přírody snaží obojživelníkům pomoci alespoň instalací dočasných zábran. Ty obojživelníky buď navedou na místo, kde mohou silnici bezpečně překonat, nebo do lapacích nádob, které ochránci každý den po dobu tahu vybírají, odchycené obojživelníky zaevidují a přenesou na druhou stranu silnice. Letos to je pro dobrovolné ochránce s ohledem na výskyt epidemie Coronaviru a vyhlášených protiepidemických opatření o dost náročnější. Úseky, které je potřeba zabezpečit, jsou často za hranicí obce či dokonce okresu, než dobrovolníci bydlí. Že i dobrovolnická práce je práce se hlídkám občas nelehko vysvětluje.

K rybníkům mezi Přívratem a Řetovou putuje mnoho obojživelných druhů. Nejvíce je ropuch obecných, ale jsou mezi nimi například i skokan hnědý a skokan zelený, blatnice skvrnitá nebo čolek obecný.
K rybníkům mezi Přívratem a Řetovou putuje mnoho obojživelných druhů. Nejvíce je ropuch obecných, ale jsou mezi nimi například i skokan hnědý a skokan zelený, blatnice skvrnitá nebo čolek obecný.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vít Bednář / ZO ČSOP Podorlicko

Veřejnost tímto prosíme, aby instalované zábrany podél silnic neničila, řidiče pak o větší opatrnost při projíždění kolem těchto zábran, mohou se zde pohybovat osoby, které se o zábrany starají. Evidenci celkem 563 rizikových míst je možné shlédnout a případně doplnit zde.

V letošním roce tyto záchranné přenosy obojživelníků finančně podpořila částkou 50 000 Kč společnost Billa. Další prostředky poskytne Český svaz ochránců přírody v rámci tradičního programu Ochrana biodiverzity, jehož generálním partnerem jsou Lesy České republiky, s.p. a dalšími partnery Ministerstvo životního prostředí, Nadační fond Veolia a Nadace Ivana Dejmala.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.3.2021 17:46
Jenomže to je práce, ne předvádění se před tv kamerami.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

12.3.2021 18:45
Také jsem to dělal, přenášel obojživelníky a td. Od té doby, co je u nás vyhubily vydry, mám po starostech, není co přenášet. Petrův Zdar
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.3.2021 20:29 Reaguje na Jan Knap
U nás jsou už pouze ostrůvky výskytu přežívající v okolí těch
tůní, kde na ně čekají volavky, jezevci atd. Už je dochráněno.
Odpovědět

Jirka Černý

12.3.2021 19:29
U nás jsem ty zábrany zaznamenal dnes cestou z práce, njak mně napadlo že je to ještě docela brzy, ale oteplilo se tak to třeba půjde rychle.
Odpovědět
kk

karel krasensky

13.3.2021 12:42
Divadlo pro laiky.Přenesou je přes cestu,aby je o kus dal v noci sežraly vydry
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.3.2021 17:20 Reaguje na karel krasensky
Spíše je v noci z těch kyblíků vyberou lišky a jezevci. Ono to
musí být radost, když je nemusí sbírat po jedné, ale rovnou
deset z kyblíku najednou. Ale i tak je to chvályhodné nenechat
je rozjezdit koly aut. Pamatuji, že už kdysi se některé silnice
přechodně na dobu migrace uzavíraly a byla tendence budovat
alespoň roury pro možnost překonání silnice. Za 30. let se ale
s tím stejně moc nepohlo a mnohde už nemá ani co migrovat.
Odpovědět

Jirka Černý

14.3.2021 10:06 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano nerozjezdí je auta a také to přispěje k bezpečnosti silničního provozu, moje manželka je schopná kuli žábě brzdit "co to dá" což je chválihodný příklad lásky ke zvířatům, ale v plném provozu na silnici první třídy ne zrovna nejlepší nápad.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist