https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/plachta-aneb-jak-zneuzit-povodne-k-niceni-mokradu?ids%5Bx8339a5714a2d811524b041b5c60e71a8%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Hanousek: Plachta aneb Jak zneužít povodně k ničení mokřadů

9.6.2010
Dne 3. června 2010 přinesla Česká televize ve svých zprávách v rámci povodňového zpravodajství informace o tom, jak v Hradci Králové hrozí kvůli ekologům povodně (odkaz). Specificky se k problematice vyjádřil i primátor města Hradce Králové (odkaz), který obvinil orgány ochrany životního prostředí z toho, že přehlížejí zájmy vyšších primátů a upřednostňují traviny, brouky a obojživelníky. Umístění reportáže o zlých ekolozích blokujících budování bohulibé protipovodňové ochrany jistě dokonale rozezlilo notnou část veřejnosti, která si tak mohla najít viníka povodní v ekoteroristech usilujících o životy „vyšších primátů“ (nebo snad primátorů?). Česká televize natočila správně šokující reportáž, ale je škoda, že si nedala větší práci se zjištěním podrobností a „skočila na špek“ představitelům města Hradec Králové, kteří dlouhodobě neváhají využít jakékoliv příležitosti k útokům proti ochraně přírody.
 
Co je Plachta

Lokalita Na Plachtě leží na JV okraji města Hradec Králové. Část této lokality je chráněna jako přírodní památka Na Plachtě 1, 2 a současně jako evropsky významná lokalita. Jedná se o přírodovědně velmi cenné území mj. s významnými mokřady. Podrobně o lokalitě např. na www.naplachte.cz. Část hodnotného území (cca 20 hektarů) ovšem není chráněna a je předmětem dlouhodobého sporu mezi ochránci přírody na jedné straně a městem a developery na straně druhé. Na plochách je mj. evidováno přes 50 zvláště chráněných druhů. Ochranáři chtějí území chránit, kdežto město a developeři ho chtějí zastavět. Jedná se o nejlukrativnější pozemky v Hradci Králové v krásné přírodě. Od roku 2002 se podařilo na Plachtě již zastavět zhruba 17 hektarů pozemků sídlištěm a vilovou čtvrtí. Za oběť tak padla část mokřadních luk a Hradec Králové přišel o část svého jedinečného přírodního bohatství.

Na mokřadech se stavět nemá

A byla to především vilová čtvrť, která ukousla část mokřadní louky v místech, kde letos došlo v několika domech k zatopení sklepů. Na to, že se na mokřadech na Plachtě stavět nemá, upozorňovali ochránci přírody již v roce 1999 peticí, kterou ale tehdejší zastupitelstvo pouze vzalo na vědomí a dále se jí nezabývalo. Po roce 2006 byla lokalita zastavěna. Není bez zajímavosti, že si zde vilku postavil bývalý hlavní architekt města (arch. Albrecht), který za svého působení ve službách města připravil zástavbu lokality a nyní zastupuje developery, a svůj domov zde našel i bývalý primátor a současný europoslanec za ODS (p. Vlasák), který tenkrát onu petici proti výstavbě spolusmetl pod stůl. Ale toho si novináři České televize nevšimli a současné vedení města - hradecká ODS, jejíž někteří další představitelé zde také bydlí (poslanec Staněk), o tomto také občany nemá zájem informovat. Ještě, že jsou tu ti „ekoteroristé“...

Nelegální stavby

Reportéři České televize i zástupci města jaksi opomenuli v reportáži a článcích zmínit to, že část postižených staveb a úprav odtokových poměrů je nelegálních. Ono je jistě lepší z povodní obvinit ochranáře a nic nečinit, než zahájit správní řízení o odstranění nelegálních staveb a úprav se spřátelenými osobami.

Letos došlo k nastoupání podzemní vody v jezdeckém areálu TJ Jezdec, ze kterého ještě nedávno byly vody odváděny existující svodnicí, kterou ale obyvatelé vil neváhali z části zasypat, aby si rozšířili své zahrádky (viz obrázek 1 a 2). Při zaplavení areálu spodní vodou, tak neměla voda kudy odtékat. Navíc v roce 2009-2010 byla svodnice, která měla odvádět vodu, nelegálně minimálně na 2 místech zasypána přejezdy, po kterých jezdila mechanizace ke stavebním úpravám vil a zahrad (viz obrázky 3 a 4). Při zaplavení sklepů bránily odtoku vody, a tak byla tato nelegální přehrazení náhle odkopána. Jedna z postižených nemovitostí byla postavena bez stavebního povolení. Místo toho, aby město začalo řízení o odstranění stavby, prokopalo (obnovilo) v lese k ochraně této nemovitosti další odvodňující svodnici. Tyto „detaily“ se také občan z reportáže nedozvěděl.

Protipovodňová opatření za 17 milionů

Ochranáři údajně zablokovali protipovodňový systém svodnice a nádrží. Ve skutečnosti se na dané lokalitě vyskytují 3 nádrže – z toho 2 s jakousi teoretickou protipovodňovou ochranou (rybník a poldr) byly realizovány. Nádrže se ale nacházejí nad postiženou oblastí a není možné, aby, jak tvrdila reportáž, do nich nemohla být odváděna zablokovanou svodnicí přebytečná voda. Voda totiž do kopce neteče. Třetí nádrž byla vždy deklarována jako estetické jezírko uprostřed sídliště a ona nyní „protipovodňová“ svodnice měla být pouze přivaděčem vody pro toto okrasné jezírko a navíc její novostavba měla procházet v notné vzdálenosti od zasažených nemovitostí.

A proč, že je stavba přívodného kanálu do estetického jezírka zablokována? Na hradeckém magistrátu „se ztratilo“ totiž závazné stanovisko Ministerstva životního prostředí ke stavbě a ve stavebním řízení tak nebyly zohledněny podmínky k technickému řešení projektu z něj vyplývající. Může-li tedy někdo za nerealizaci svodnice, je to samo město Hradec Králové, kde se ztrácejí důležité dokumenty a nerespektují podmínky z nich vyplývající.

Město investovalo do „protipovodňového“ rybníku a poldru kolem 17 milionů korun. Je dobré poznamenat, že jiná města podobné stavby nefinancují z vlastního rozpočtu, ale s využitím evropských a národních dotací (výše dotace 90-100%). O „efektivitě“ investice dále vypovídá i to, že rybník byl při „povodni“ na normálním stavu hladiny, protipovodňový poldr byl zcela suchý a nemovitosti pod nimi zaplavené pozemní vodou. Někde asi „vyšší primáti“ udělali chybu :)

Obviňovat ty, kteří upozorňují na nepořádek a nerespektování zákonů na Magistrátu města Hradec Králové, z ohrožování obyvatel záplavami je ubohost a slabost. Jedná se o ubohé zneužívání tématu povodní a neštěstí lidí na Moravě.

Obrázky:

1.

Plachta
Foto: Martin Hanousek

2.

Plachta
Foto: Martin Hanousek

3. a 4. nelegální přesypání existující svodnice

Plachta
Foto: Martin Hanousek

Plachta
Foto: Martin Hanousek

reklama

 
Martin Hanousek
Autor je krajinným ekologem a zároveň členem občanské iniciativy Změna pro Hradec.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

zdravím, - 10. 6. 2010 - dkrauskopf

bohužel nevm, jak Hradečákům pomoct, asi samotní hradečtí občané musí vyvinout obrovský tlak a úsilí, aby se to celé nezastavělo.
Něco zakazovat nebo doporučovat vyvolává nevoli a protireakci, člověk si tím vykoleduje zařazení mezi ekofašisty,melouny apod. Pak tam jde samozřejmě jde o velké prachy, což zválcuje všechno ostatní.
Východiskem z krize vidím ve výkupu pozemků, kde by se šetrně hospodařilo tak, aby se takto obhospodařovaná lokalita stala vzorem a aby lidé ocenili její půvab a přednosti.
Jste asi téhož názoru.
P.S.jen kde na to vzít!:-(

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist