https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/platformy-proti-hlubinnemu-ulozisti-15.dubna-bude-den-proti-ulozisti.pripomeneme-vlade-jeji-programove-prohlaseni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Platfora proti hlubinnému úložišti: 15. dubna bude Den proti úložišti. Připomeneme vládě její programové prohlášení

28.2.2023
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SÚRAO
Starostky a starostové 31 dotčených měst a obcí ze čtyř lokalit - Březového potoka v Pošumaví, (Čertova) Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Janochu na Českobudějovicku, se dozvěděli z dopisu ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), že úřad v pondělí požádal Ministerstvo životního prostředí o stanovení průzkumných území pro vyhledávání hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů na jejich katastrech. Stalo se tak i přesto, že vládní „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“ teprve doputoval k projednání do Parlamentu. Nejsou tak zajištěna slibovaná práva obcí a ani dílčí zlepšení v těchto řízeních o stanovení průzkumných území tak vůbec nebudou moci být v praxi využita.
 

Obce a spolky z postižených lokalit ve spolupráci s Platformou proti hlubinnému úložišti se rozhodly své oprávněné, ale ze strany státu opomíjené zájmy připomenout v sobotu 15. dubna 2023 již sedmým ročníkem společného Dne proti úložišti.

Chtějí tak připomenout vládě neplnění jejího vlastního programového prohlášení: „Posílíme práva dotčených obcí při případném rozhodování o umístění hlubinného úložiště. Budeme vyhodnocovat i jiná řešení, než je konečné umístění hlubinného úložiště v ČR“.

Zmíněný „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“ nezajistí respektování zájmů obcí a jejich občanů, jak je požaduje i nový atomový zákon a Platforma usiluje o jeho zásadní úpravy.

Zástupci Platformy proti hlubinnému úložišti se 28. února sejdou s ředitelem SÚRAO Lukášem Vondrovicem, aby si vyjasnili postoje k plánovaným geologickým pracím na území obcí, které budou muset být omezeny z důvodu urychlení harmonogramu přípravy úložiště a chtějí také prodiskutovat roli samospráv i občanů dotčených obcí při rozhodování o vyhledávání a stavbě úložiště.

Zahájení jakýchkoliv geologických průzkumných prací na území našich obcí bez stanovení férových pravidel, je známkou nadřazeného postoje státu a snahy splnit úkol bez ohledu na důsledky pro lidi zde žijící.

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 52 členů (35 obcí a měst a 17 spolků) za účelem prosazení změny v přístupu státu k nakládání s vyhořelým jaderným palivem a dalšími radioaktivními odpady, který se nebude omezovat jen na hlubinné úložiště. Platforma dále prosazuje, aby rozhodnutí o výběru lokality pro případné ukládání bylo podmíněno předchozím souhlasem dotčených obcí.


reklama

 
Platfora proti hlubinnému úložišti

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

28.2.2023 14:24
Platforma proti hlubinnému úložišti? To je něco jako "Jihočeské matky", které se nám snažily znemožnit (naštěstí marně) stavbu jaderných elektráren?
Odpovědět
MH

Martin Hrubeš

1.3.2023 14:11
Chtěl bych připomenout, že obce jsou účastníkem řízení při stanovení průzkumného území, takže své požadavky mohou uplatnit. Dál připomínám, že v den podání žádosti o stanovení průzkumného území získávají obce, na jejichž katastru je průzkumné území navrženo, nárok na jednorázový příspěvek od státu 1 mil. Kč (kromě standardních poplatků z průzkumného území). Pokud obce chtějí něco navíc, mělo to být konkrétně uvedeno, protože takto článek působí jen jako laciná propaganda jedné platformy. Kromě toho je mapka v záhlaví článku zastaralá - obsahuje lokality, které již z plánování úložiště vypadly, a naopak v ní chybí Janoch, který je aktuálně ve hře. Martin Hrubeš
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist