Adin Vyhlídka: Po povodni - po nás potopa
Odadky u řeky Bečvy.
|
|
Foto: Adin Vyhlídka |
Kontrolní činnost kompetentních odborů města Přerova je nulová a stejně tak se jeví činnost hospodáře, který má pečovat o čistotu na březích řeky Bečvy. V tomto případě mám na mysli podnik Povodí Moravy. Přikládám fotografie pořízené 1. června 2010, to je deset dní po velké vodě. Je téměř běžné, že někteří lidé ze zahrádek pod přerovskou Nemocnicí vytváří na břehu Bečvy, na pozemku ne vlastním, prakticky tzv. černé skládky. Beztrestně.
Protože jsem, bohužel, již pamětník a bohudík, paměť mi funguje, tak si dovolím připomenout situaci z padesátých let minulého století. Břehy Bečvy v Přerově byly čisté, porostlé stromy a keři. Povodní jsem zažil nepočítaně a každá velká voda jak přišla, tak odešla, břehy zůstaly čisté a obyvatelé Přerova využívali tato místa ke slunění, koupání, k rekreaci.
Po nástupu komunistů, jak bylo ostatně jejich zvykem, začali dávat do nájmu parcely v těchto místech, které zpravidla byly majetkem někoho jiného. Vždy to ovšem byla záplavová oblast, pravidelně při každé větší povodni zaplavená vodou. Dnes v těchto místech jezdí a parkují automobily a řidiči/zahrádkáři/ to zdůvodňují nutností přístupu ke svému „majetku“.
Jak tedy chápat myšlenkové pochody vzdělaných přerovských radních, kteří s klidným svědomím prodávají zbytky obecních pozemků lidem tam, kde by správně měl platit zákaz stavební činnosti. Nabízí se vysvětlení jediné, díru, kterou vytvořili v městské kase, je nutno zalepit jakýmkoliv způsobem.
reklama
Online diskuse
Největším... - 9. 6. 2010 - ŠafaříkCit.: "ono to chce úměru ve všem a všude." - trefil jste hřebíček na hlavičku. A tu úměru už mnohde lidé dávno porušili. Proto budou pořád mnohde vyplavovaní a nikdo jim nic nezaplatí, jelikož na ochranu proti velkým povodním u tak nesmyslně velkých zastavěných ploch nikdo nemá peníze. To je totiž pořád o tom, co píšu od počátku - ať si to ti dotyční zaplatí sami a brzy pochopí, že zabetonovávat obrovské plochy zátopových území je jednoduše neufinancovatelné. Ono je módou stavět ležící paneláky se zahrádkou od nevidím do nevidím a až přijde velká voda, tak tito lidé křičí nejvíce, ať jim ochranu zaplatí stát. Je módou to nazývat rozvojem, ale ve skutečnosti se leda jedná o to, že se prakticky původně stejné množství lidí leda nesmyslně roztahuje do krajiny. Jestli se mají dělat komplexy opatření v této věci, tak já leda dodávám, že na účet jenom těch, co se jich to dotýká. Nic více k tomu nemám. |