Adin Vyhlídka: Po povodni - po nás potopa
Odadky u řeky Bečvy.
|
|
Foto: Adin Vyhlídka |
Kontrolní činnost kompetentních odborů města Přerova je nulová a stejně tak se jeví činnost hospodáře, který má pečovat o čistotu na březích řeky Bečvy. V tomto případě mám na mysli podnik Povodí Moravy. Přikládám fotografie pořízené 1. června 2010, to je deset dní po velké vodě. Je téměř běžné, že někteří lidé ze zahrádek pod přerovskou Nemocnicí vytváří na břehu Bečvy, na pozemku ne vlastním, prakticky tzv. černé skládky. Beztrestně.
Protože jsem, bohužel, již pamětník a bohudík, paměť mi funguje, tak si dovolím připomenout situaci z padesátých let minulého století. Břehy Bečvy v Přerově byly čisté, porostlé stromy a keři. Povodní jsem zažil nepočítaně a každá velká voda jak přišla, tak odešla, břehy zůstaly čisté a obyvatelé Přerova využívali tato místa ke slunění, koupání, k rekreaci.
Po nástupu komunistů, jak bylo ostatně jejich zvykem, začali dávat do nájmu parcely v těchto místech, které zpravidla byly majetkem někoho jiného. Vždy to ovšem byla záplavová oblast, pravidelně při každé větší povodni zaplavená vodou. Dnes v těchto místech jezdí a parkují automobily a řidiči/zahrádkáři/ to zdůvodňují nutností přístupu ke svému „majetku“.
Jak tedy chápat myšlenkové pochody vzdělaných přerovských radních, kteří s klidným svědomím prodávají zbytky obecních pozemků lidem tam, kde by správně měl platit zákaz stavební činnosti. Nabízí se vysvětlení jediné, díru, kterou vytvořili v městské kase, je nutno zalepit jakýmkoliv způsobem.
reklama
Online diskuse
Možná, že... - 7. 6. 2010 - Ivan SommerHS. Brněnská přehrada byla budována těsně před válkou jako ochrana před záplavami a zdroj pitné vody pro Brno. Osvědčila se a negativní vlivy, jak uvádíte, byly zanedbatelné, naopak poskytla Brňanům množství příležitostí pro různé rekreace. Například se na ní provozuje lodní doprava s elektrickým pohonem, v Evropě ojedinělé. Nad i pod přehradou žijí např. perlorodky říční.Vhodně a dobře vybudovaná přehrada je docela atraktivním a vyhledávaným místem. Bohužel v posledních 20 letech se vodohospodářské údržbě toků a vlastně celé krajiny v ČR nevěnovala potřebná pozornost, a tedy můžete dojít k závěrům, jak jste je prezentoval. Nepochybně mezi vodohospodářskými díly se mohou vyskytnout i zmetky. S politováním musím konstatovat, že paradoxně čím více "zelení" úředníci věnovali pozornost Brněnské přehradě, tím více se horšila kvalita vody a nakonec jako zdroj vody končí. |