Adin Vyhlídka: Po povodni - po nás potopa
Odadky u řeky Bečvy.
|
|
Foto: Adin Vyhlídka |
Kontrolní činnost kompetentních odborů města Přerova je nulová a stejně tak se jeví činnost hospodáře, který má pečovat o čistotu na březích řeky Bečvy. V tomto případě mám na mysli podnik Povodí Moravy. Přikládám fotografie pořízené 1. června 2010, to je deset dní po velké vodě. Je téměř běžné, že někteří lidé ze zahrádek pod přerovskou Nemocnicí vytváří na břehu Bečvy, na pozemku ne vlastním, prakticky tzv. černé skládky. Beztrestně.
Protože jsem, bohužel, již pamětník a bohudík, paměť mi funguje, tak si dovolím připomenout situaci z padesátých let minulého století. Břehy Bečvy v Přerově byly čisté, porostlé stromy a keři. Povodní jsem zažil nepočítaně a každá velká voda jak přišla, tak odešla, břehy zůstaly čisté a obyvatelé Přerova využívali tato místa ke slunění, koupání, k rekreaci.
Po nástupu komunistů, jak bylo ostatně jejich zvykem, začali dávat do nájmu parcely v těchto místech, které zpravidla byly majetkem někoho jiného. Vždy to ovšem byla záplavová oblast, pravidelně při každé větší povodni zaplavená vodou. Dnes v těchto místech jezdí a parkují automobily a řidiči/zahrádkáři/ to zdůvodňují nutností přístupu ke svému „majetku“.
Jak tedy chápat myšlenkové pochody vzdělaných přerovských radních, kteří s klidným svědomím prodávají zbytky obecních pozemků lidem tam, kde by správně měl platit zákaz stavební činnosti. Nabízí se vysvětlení jediné, díru, kterou vytvořili v městské kase, je nutno zalepit jakýmkoliv způsobem.
reklama
Online diskuse
externality - 8. 6. 2010 - Ivan SommerŠafařík.Životní prostředí se vyznačuje vlivy, které nelze jednoduše přepočítat na finance, přestože o nich víme a zažíváme jejich působení. Lázně Luhačovice byly dlouho sužovány povodněmi. Posléze byla již kdysi dávno postavena přehrada a nebezpečí záplav téměř vymizelo, což umožnilo rozvoj lepší města a lázeňství. Není sporu, že stavební firmy dostaly zaplaceno. Nevím ale, jak veřejně prospěšných výsledek převést na finance a počítat návratnost.Radnice rozhodne o vydláždění prašného náměstí. Jistě to zaplatí. Mohla by náklady získat zpět zavedením vstupného pro občany obce. Obávám se, že by to bylo krátkozraké, všeobecný prospěch je daleko vyšší, i když ho neumíme přesně vyčíslit. Například snížení kontaminace ovzduší, a tak respiračních nemocí. |