Adin Vyhlídka: Po povodni - po nás potopa
Odadky u řeky Bečvy.
|
|
Foto: Adin Vyhlídka |
Kontrolní činnost kompetentních odborů města Přerova je nulová a stejně tak se jeví činnost hospodáře, který má pečovat o čistotu na březích řeky Bečvy. V tomto případě mám na mysli podnik Povodí Moravy. Přikládám fotografie pořízené 1. června 2010, to je deset dní po velké vodě. Je téměř běžné, že někteří lidé ze zahrádek pod přerovskou Nemocnicí vytváří na břehu Bečvy, na pozemku ne vlastním, prakticky tzv. černé skládky. Beztrestně.
Protože jsem, bohužel, již pamětník a bohudík, paměť mi funguje, tak si dovolím připomenout situaci z padesátých let minulého století. Břehy Bečvy v Přerově byly čisté, porostlé stromy a keři. Povodní jsem zažil nepočítaně a každá velká voda jak přišla, tak odešla, břehy zůstaly čisté a obyvatelé Přerova využívali tato místa ke slunění, koupání, k rekreaci.
Po nástupu komunistů, jak bylo ostatně jejich zvykem, začali dávat do nájmu parcely v těchto místech, které zpravidla byly majetkem někoho jiného. Vždy to ovšem byla záplavová oblast, pravidelně při každé větší povodni zaplavená vodou. Dnes v těchto místech jezdí a parkují automobily a řidiči/zahrádkáři/ to zdůvodňují nutností přístupu ke svému „majetku“.
Jak tedy chápat myšlenkové pochody vzdělaných přerovských radních, kteří s klidným svědomím prodávají zbytky obecních pozemků lidem tam, kde by správně měl platit zákaz stavební činnosti. Nabízí se vysvětlení jediné, díru, kterou vytvořili v městské kase, je nutno zalepit jakýmkoliv způsobem.
reklama
Online diskuse
Možná, že... - 6. 6. 2010 - AlešPočátku 21. století podle Vás odpovídá zelené myšlení, to je ten problém. Jinak co se týče rekrečních oblastní , pak Slapy , Orlík , Vranov - to jsou významné rekreační oblasti vytvořené jen díky stavbě přehrad. V čechách teď napršelo podobné množství srážek jako v druhé vlně dešťů na Moravě. Pochytaly to vodní díla , Lipno , Orlík a další. , teď budou pochytanou povodeň několik dní několik dní odpouštět. Morava , která je vodohospodářky zanedbaná měla 3 stupně a škody. Právě zabránění povodní malého a středního rozsahu, které jsou poměrně časté je hlavní devizou přehrad.Jinak něco o povodních na Moravě práce MGR. Jany KOKEŠOVÉ KOMPLEXNÍ HYDROMETEOROLOGICKÁ ANALÝZA NEJVĚTŠÍCH POVODNÍ NA MORAVĚ A VE SLEZSKU V 19.–20. STOLETÍ (Brno 2007) http://is.muni.cz/th/67692/prif_m/ |