Adin Vyhlídka: Po povodni - po nás potopa
Odadky u řeky Bečvy.
|
|
Foto: Adin Vyhlídka |
Kontrolní činnost kompetentních odborů města Přerova je nulová a stejně tak se jeví činnost hospodáře, který má pečovat o čistotu na březích řeky Bečvy. V tomto případě mám na mysli podnik Povodí Moravy. Přikládám fotografie pořízené 1. června 2010, to je deset dní po velké vodě. Je téměř běžné, že někteří lidé ze zahrádek pod přerovskou Nemocnicí vytváří na břehu Bečvy, na pozemku ne vlastním, prakticky tzv. černé skládky. Beztrestně.
Protože jsem, bohužel, již pamětník a bohudík, paměť mi funguje, tak si dovolím připomenout situaci z padesátých let minulého století. Břehy Bečvy v Přerově byly čisté, porostlé stromy a keři. Povodní jsem zažil nepočítaně a každá velká voda jak přišla, tak odešla, břehy zůstaly čisté a obyvatelé Přerova využívali tato místa ke slunění, koupání, k rekreaci.
Po nástupu komunistů, jak bylo ostatně jejich zvykem, začali dávat do nájmu parcely v těchto místech, které zpravidla byly majetkem někoho jiného. Vždy to ovšem byla záplavová oblast, pravidelně při každé větší povodni zaplavená vodou. Dnes v těchto místech jezdí a parkují automobily a řidiči/zahrádkáři/ to zdůvodňují nutností přístupu ke svému „majetku“.
Jak tedy chápat myšlenkové pochody vzdělaných přerovských radních, kteří s klidným svědomím prodávají zbytky obecních pozemků lidem tam, kde by správně měl platit zákaz stavební činnosti. Nabízí se vysvětlení jediné, díru, kterou vytvořili v městské kase, je nutno zalepit jakýmkoliv způsobem.
reklama
Online diskuse
Největším... - 4. 6. 2010 - Honza SmolaNejvětším hříchem naší současnosti je umožňování výstavby v záplavových územích. Vzájemně se chlácholíme, že technické zásahy v krajině nás před povodněmi v záplavových zónách ochrání. A ejhle, my těmto nezodpovědným tvzrzením věříme. Mnohdy poukazujeme na to, že záplavová území nejsou v mapách blíže určena či vymezena. Ovšem stačilo by navázat na pamět starousedlíků nebo se držet jednoduchého pravidla, které zní:"Tam, kam sahá údolní niva, tedy onen geomorfologický útvar tvořený rovinatým terénem kolem každé řeky sahajícím od jedné terasy ke druhé, stavět není možno." Pokud bychom tohle pravidlo dodržovali, žádný problém nastat nemůže. Pokud již v nivě stavět musíme, je nezbytné vyhodnocení vlivu stavby na průběh velkých vod a také vyhodnocení vlivu velkých vod na tuto stavbu. Tomu je pak nutno přizpůsobit protipovodňovou ochranu. Tohle se však v praxi příliš neděje. |