Adin Vyhlídka: Po povodni - po nás potopa
Odadky u řeky Bečvy.
|
|
Foto: Adin Vyhlídka |
Kontrolní činnost kompetentních odborů města Přerova je nulová a stejně tak se jeví činnost hospodáře, který má pečovat o čistotu na březích řeky Bečvy. V tomto případě mám na mysli podnik Povodí Moravy. Přikládám fotografie pořízené 1. června 2010, to je deset dní po velké vodě. Je téměř běžné, že někteří lidé ze zahrádek pod přerovskou Nemocnicí vytváří na břehu Bečvy, na pozemku ne vlastním, prakticky tzv. černé skládky. Beztrestně.
Protože jsem, bohužel, již pamětník a bohudík, paměť mi funguje, tak si dovolím připomenout situaci z padesátých let minulého století. Břehy Bečvy v Přerově byly čisté, porostlé stromy a keři. Povodní jsem zažil nepočítaně a každá velká voda jak přišla, tak odešla, břehy zůstaly čisté a obyvatelé Přerova využívali tato místa ke slunění, koupání, k rekreaci.
Po nástupu komunistů, jak bylo ostatně jejich zvykem, začali dávat do nájmu parcely v těchto místech, které zpravidla byly majetkem někoho jiného. Vždy to ovšem byla záplavová oblast, pravidelně při každé větší povodni zaplavená vodou. Dnes v těchto místech jezdí a parkují automobily a řidiči/zahrádkáři/ to zdůvodňují nutností přístupu ke svému „majetku“.
Jak tedy chápat myšlenkové pochody vzdělaných přerovských radních, kteří s klidným svědomím prodávají zbytky obecních pozemků lidem tam, kde by správně měl platit zákaz stavební činnosti. Nabízí se vysvětlení jediné, díru, kterou vytvořili v městské kase, je nutno zalepit jakýmkoliv způsobem.
reklama
Online diskuse
Možná, že... - 7. 6. 2010 - fafnirŠafaříkproč byla v metru voda.Protože se blbě manipulovalo s přehradami.Protože bylo tvrzeno ,že přehrada je pouze energetické dílo,a začali pozdě odpouštět,protože na Berounce a Sázavě žádná přehrada není a sešly se povodně tří povodí.Také protože se zpočátku pod přehradami bránili odpouštění na 2. povodňový stupeň.Kdyby bylo včas a i trochu rizikově odpouštěno,povodeň na Vltavě a Labi by rozhodně nedosáhla těch rozměrů.A už jsem to napsal,je zapotřebí celý komplex opatření.Od krajiných,přes přehrady,suché poldry,vyčištění rybníků s dostatešnou retenční kapacitou spolu s ochranými hrázemi a úpravou budov a celého osídlení v záplavových místech.Jenom jedno nebo 2 řešení ničemu nepomůže.Je nutný celý komplex.A přehrady vést jako vodohospodářská díla s energetickým využitím,nikoli naopak. |