Adin Vyhlídka: Po povodni - po nás potopa
Odadky u řeky Bečvy.
|
|
Foto: Adin Vyhlídka |
Kontrolní činnost kompetentních odborů města Přerova je nulová a stejně tak se jeví činnost hospodáře, který má pečovat o čistotu na březích řeky Bečvy. V tomto případě mám na mysli podnik Povodí Moravy. Přikládám fotografie pořízené 1. června 2010, to je deset dní po velké vodě. Je téměř běžné, že někteří lidé ze zahrádek pod přerovskou Nemocnicí vytváří na břehu Bečvy, na pozemku ne vlastním, prakticky tzv. černé skládky. Beztrestně.
Protože jsem, bohužel, již pamětník a bohudík, paměť mi funguje, tak si dovolím připomenout situaci z padesátých let minulého století. Břehy Bečvy v Přerově byly čisté, porostlé stromy a keři. Povodní jsem zažil nepočítaně a každá velká voda jak přišla, tak odešla, břehy zůstaly čisté a obyvatelé Přerova využívali tato místa ke slunění, koupání, k rekreaci.
Po nástupu komunistů, jak bylo ostatně jejich zvykem, začali dávat do nájmu parcely v těchto místech, které zpravidla byly majetkem někoho jiného. Vždy to ovšem byla záplavová oblast, pravidelně při každé větší povodni zaplavená vodou. Dnes v těchto místech jezdí a parkují automobily a řidiči/zahrádkáři/ to zdůvodňují nutností přístupu ke svému „majetku“.
Jak tedy chápat myšlenkové pochody vzdělaných přerovských radních, kteří s klidným svědomím prodávají zbytky obecních pozemků lidem tam, kde by správně měl platit zákaz stavební činnosti. Nabízí se vysvětlení jediné, díru, kterou vytvořili v městské kase, je nutno zalepit jakýmkoliv způsobem.
reklama
Online diskuse
Největším... - 6. 6. 2010 - AlešŘeky je třeba regulovat - přehrady , protipovodňové hráze jezové stupě. Pole je třeba meliorovat, protože mnohé pozemky jinak nelze efektivně zemědělsky využívat.A co se týče staveb , člověk stavět potřebuje. Takže když si to dáme dohromady , pak v kulturní krajině musíme mít přehrady ,které více než kompenzují horší schpnost kulturní krajiny zadrživat vodu , dále je lze využívat k zavlažování v zemědělství, k výrobě el. energie ,nalepšují průtoky v období sucha , omezují tvorbu ledu na tocích v zimě a nakonec nádrže se stávají vítanou rekreační oblastí. Další místní regulace toků omezuje povodňové situace a udržuje stav hladiny na konstantní úrovni - typické je vybagrování řeky a stavba jezových stupňů - to je jedna z možností správně vybuvaných protipovoďnových opatření Jestli si nějaký zelený myslí, že člověk má nechat přírodu přírodě , v zájmu zelené ideologie , pak ja to čistě utopistická představa. Přetvářet své okolí tak, aby vyhovolalo lépe našim potřebám je naprosto normální a zdravé jednání není to ničení životního prostředí naopak je to prvek ochrany životního prostředí, protože chráníme životní prostředí pro člověka - to je smysl ochrany přírody, jiné zelené přístupy většinou vedou k devastaci kulturní krajiny a tím zničení životního prostředí pro člověka - vytváření zakázaných obastí naříklad chov kůrovce na Šumavě je exemplární příklad devastace přírody v zájmu zelené ideologie. |