https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/po-povodni-po-nas-potopa?ids%5Bxe58144a2096b842d8675b0e2f46eedd0%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adin Vyhlídka: Po povodni - po nás potopa

3.6.2010
Je překvapující jak se chovají někteří lidé (zahrádkáři) a je zcela nepochopitelné chování dvou odpovědných orgánů působících v Přerově.
 
Odpadky u břehu Bečvy.
Odadky u řeky Bečvy.
Foto: Adin Vyhlídka

Kontrolní činnost kompetentních odborů města Přerova je nulová a stejně tak se jeví činnost hospodáře, který má pečovat o čistotu na březích řeky Bečvy. V tomto případě mám na mysli podnik Povodí Moravy. Přikládám fotografie pořízené 1. června 2010, to je deset dní po velké vodě. Je téměř běžné, že někteří lidé ze zahrádek pod přerovskou Nemocnicí vytváří na břehu Bečvy, na pozemku ne vlastním, prakticky tzv. černé skládky. Beztrestně.

Protože jsem, bohužel, již pamětník a bohudík, paměť mi funguje, tak si dovolím připomenout situaci z padesátých let minulého století. Břehy Bečvy v Přerově byly čisté, porostlé stromy a keři. Povodní jsem zažil nepočítaně a každá velká voda jak přišla, tak odešla, břehy zůstaly čisté a obyvatelé Přerova využívali tato místa ke slunění, koupání, k rekreaci.

Po nástupu komunistů, jak bylo ostatně jejich zvykem, začali dávat do nájmu parcely v těchto místech, které zpravidla byly majetkem někoho jiného. Vždy to ovšem byla záplavová oblast, pravidelně při každé větší povodni zaplavená vodou. Dnes v těchto místech jezdí a parkují automobily a řidiči/zahrádkáři/ to zdůvodňují nutností přístupu ke svému „majetku“.

Jak tedy chápat myšlenkové pochody vzdělaných přerovských radních, kteří s klidným svědomím prodávají zbytky obecních pozemků lidem tam, kde by správně měl platit zákaz stavební činnosti. Nabízí se vysvětlení jediné, díru, kterou vytvořili v městské kase, je nutno zalepit jakýmkoliv způsobem.


reklama

 
Adin Vyhlídka
Autor je čtenářem Ekolistu.cz
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Možná, že... - 6. 6. 2010 - Honza Smola

To fafnir

Víte, fafnire, Vy prostě nechcete slyšet nic z tábora zeleně smýšlejících, i kdyby trakaře padaly. Pokud se nepletu, zeleně smýšlející lidé nabádají k technickým zásahům v krajině, které ovšem budou smysluplné a budou odpovídat počátku 21. století. Takže:
1. Hráze podél řek ANO, ale nikoliv podél břehů řek, ale odsazené dle možností desítky i stovky metrů od řek.
2. Technické úpravy vodních toků ANO, ale poněkud opačně, než byste očekával. Technické úpravy typu napojování dříve odřezaných říčních ramen, obnovování náhonů či zavlažovacích kanálů jsou jistě vítané. To vše zbržďuje energii velkých vod.
3. Zemědělství v záplavových územích ANO, ale takové, které není ohrožováno velkými vodami. (lukařství, pěstování rychlerostoucích dřevin nebo i lesnictví).

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist