RNDr. Jiří Hanzlíček: Pokusme se zastavit nárůst cen energií
Například není s růstem cen elektřiny spokojena většina občanů. Letošní zvýšení o zhruba deset procent zřejmě nebude poslední. Vedle celosvětového trendu honbou za maximální zisky se na zvýšení cen v ČR podílí i prosazené ekologické daně, které mají s ochranou prostředí málo společného. Jsou vynucené směrnicí EU, kde však bylo možné prodloužit přechodné období až do roku 2012, což využila řada státu, například Rakousko. Miliardy poskytovaných státních dotací na využívání obnovitelných zdrojů naši energetickou situaci zásadně nevyřeší, přičemž se započítávají do dalšího nárůstu cen. Rovněž tak z pozice reálné ochrany atmosféry, neúčelné obchodování s emisními povolenkami na vypouštění skleníkových plynů dále navýší ceny energií.
O to více se nadále jeví ekonomická a hospodářská neudržitelnost části programového prohlášení stávající vládní koalice. Uvádí, že se nebudou rušit ve své podstatě pouze politicky držené limity těžby hnědého uhlí. Dále pak je zde i politická hra se zastavením jakékoliv přípravy na výstavbu nových jaderných reaktorů. Pro stávající vládu je dnes názorově neschůdné podívat se na nejbližší energetické potřeby našeho státu.
Na uvedené téma proběhla koncem loňského roku i debata v parlamentu, kde byl předložen poslanecký návrh, aby energetickou politiku proto schvaloval parlament a nikoliv vláda. Mediálně známí poslanci, které není třeba jmenovat se nechali řadu dní před hlasováním slyšet ve všech sdělovacích prostředcích, že „není možné a je neúnosné , aby požadavky šesti zelených poslanců měly přednost nad zájmy deseti milionů našich občanů“. Bohužel, ze svých mediálních prohlášení při hlasování couvli.
Zcela chybné jsou některá nedomyšlená prohlášení, že elektřiny je u nás nadbytek a není vlastně co řešit. Nechtějí slyšet, že po roce 2012 bude třeba nahradit až jednu třetinu stávajících výkonů z dožívajících tepelných elektráren. V dalších letech pak bude postupně ukončována výroba i v dalších energetických zařízeních. Chybějící tepelné zdroje nebude možné nahradit, neboť politické limity těžby nemožní mít zásoby uhlí na 50 až 60 let to je na dobu životnosti těchto zařízení.
V blízké budoucnosti se to negativně promítne do celé ekonomické bilance státu. Je potřebné si uvědomit, že výstavba nového zařízení, včetně posouzení o vlivech na životní prostředí, projektové přípravy, územního a stavebního řízení, řady odvolání a soudních sporů může při současné legislativě trvat i více jak deset let ! Vývoz elektřiny jako komoditního burzovního zboží bude mezitím ukončen a naopak ji budeme za vysoké ceny importovat. Pochybuji o tom, že například Polsko, jak si myslí někteří občané v severočeském kraji, bude považovat za čest ji k nám lacino dovážet.
reklama
Online diskuse
jeví se mi to dost spekulativní... - 1. 2. 2008 - KateřinaNemůžu nereagovat opět na tato prohlášení: některá se mi zdají dost přehnaná až extrémní, spekulativní (např. prohlášení, že povolení staveb zařízení - nevíme vlastně, kterého? - bude trvat i 10 let? jak na to autor přišel? myslím, že se spíše posledních několik let děje opak - porušuje se řízení EIA, aby se mohlo stavět cokoli, co je v zájmu státu příp. nadnárodních společností, a Česku hrozí až několik miliónů pokuty...apod.)a dost subjektivní. Nevidím do politických a ekonomických her vedení státu (kdo také, že? kromě samotných účastníků těchto her...), nicméně si dovoluji oponovat těmto všem tvrzením. Navíc autor nepředkládá téměř žádné rozumné řešení své kritiky, což se nazývá tzv. destruktivní kritika. Můj osobní názor je, že alternativní energie dostatečně pokryjí potřeby ČR, pokud se budou plně rozvíjet i do budoucna tak, jak mají, a např. ČEZ se určitě o to i zasadí, aby měli své zisky. Nedomnívám se, že by ceny energií hrozily prudkým vzestupem pro občany, to je pouze zastrašovací politika ČEZu, aby ukázali svou moc. ve skutečnosti by si něco takového nemohli dovolit, a oni to moc dobře vědí. Takže bych se budoucnosti nebála. Přeji všem pěkný den a doporučuji řídit se vždy zdravým selským rozumem. Kateřina |