https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pomuze-zeleny-haler-vetrnym-elektrarnam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ctirad Prokeš: Pomůže zelený haléř větrným elektrárnám?

11.2.2000
S radostí vítám, že vláda schválila koncept "zeleného haléře". Částka která se vybere a kterou bude spravovat SFŽP půjde na podporu ať už investic, či výkupní ceny energii z obnovitelných zdrojů energie. Uvedu příklad z oblasti větrné energie. Částku, kterou SFŽP půjčí, za poměrně dobrých podmínek chce zaručit nemovitostmi, nebo jinou formou. Na to ale žádný zájemce o výstavbu průměrně větrné farmy nemá majetek a pokud by měl, zhodnotil by majetek jinak a rychleji.
 
Proč je všude ve světě investice do infrastrukturních projektů samozastavitelná, a u nás ne? Obzvláště když je povinnost výkupu energie z obnovitelných zdrojů v zákoně stanovena. Použijí-li se ve světě osvědčené technologie výrobců, není obava, že se investice nevrátí. O odbyt je tedy v zásadě postaráno. Zásadním kritériem návratnosti projektu je rychlost větru. Ten u nás bude měřit ústav fyziky atmosféry, který bude objektivním a nezávislým garantem měření větrných podmínek, z nichž se pro státní instituce a úvěrující banku spočítá návratnost. Tato by po schválení "zeleného haléře" měla být ekonomicky přijatelná. Bylo by tedy žádoucí, aby se stejně jako v EU ručilo kvalitou projektu.

Podle neoficiálních informací se částka na podporu větrné energie má pohybovat asi kolem 50 mil. korun na rok. Uvažujeme-li o průměrné větrné farmě, sestávající se z 10 kusů turbín o výkonu 600kW, investiční náklady jsou asi 220 mil. korun. Vidíme, že dotace formou podpory investic nepokryje ani 25% projektu. Pro návratnost za průměrných větrných podmínek je třeba alespoň 60% ceny. Tudy tedy cesta nevede. Jako lepší řešení se jeví dotace výkupní ceny energie na úroveň cca 3,-Kč/kWh. Pak by se z částky 50 mil. korun zadotovala výroba asi 30 mil.kWh, což je produkce dvou průměrných větrných farem. Domnívám se, že řešení podpory se bude ubírat tímto směrem. Doufám že se moje připomínka stane podnětem pro připravovaný zákon o "Zeleném haléři ". Děkuji za odpovědi a připomínky k tomuto aktuálnímu tématu.


reklama

 
Ctirad Prokeš
Autor je čtenář EkoListu
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist