Jiří Hanzlíček: Poslední tečka nevěrohodného parlamentu
Zvýšením daní s následnou přirážkou šarží pumpařů se ceny benzinu a nafty vyšplhaly na rekordní úroveň. Při porovnání našich platů, nikoliv pouze měnových kursů, máme již dnes u nás nejdražší pohonné hmoty v Evropské unii. Benzin dnes již nenatankujete pod 33 korun za litr. Navýšením podílu biosložky se cena pohonných hmot opětovně navýší asi o další korunu.
Zavádění biopaliv v širším měřítku je tragickým, rádoby ekologickým řešením. Nikdo zatím nezaručil, že dlouhodobé používání biopaliv nebude mít vliv na schopnost seřízení elektronické řídící jednotky motorů i na životnost drahých katalyzátorů výfukových plynů. Z několika málo dostupných, spíše utajovaných studií, se uvádí možné symptomy vad, především koroze součástek palivové soustavy, hydroskopických parametrů nového paliva, menšího zvyšování spotřeby i potížích při startu v zimním období.
Náklady na setí především pšenice a řepky, hnojení, sklizeň, zvýšené výdaje na přepravu a energeticky náročná výroba převýší možný ekologický zisk. Celosvětový program výroby biopaliv může být ekonomicky i ekologicky v Evropě použitelný teprve tehdy, až bude i v rozvojových zemích alespoň částečně zajištěn dostatek dostupných potravin a zásob pitné vody.
Používání biopaliv je velmi diskutabilní i jako podpora českého zemědělství. Argument o volné, neobhospodařované půdě použitelné pro pěstování biopalivových plodin pouze dokazuje špatnou hospodářskou politiku státu. Bez náhrady došlo ke zrušení význačných potravinářských podniků a navýšil se tím zcela zbytečně dovoz všech komodit zemědělských surovin a výrobků. Kam povede do budoucna klesající soběstačnost státu? Proč musí dnes zemědělci místo potravin pěstovat převážně řepku olejnou? Za Kocourkovské řešení považuji na polích pěstovat rostliny pro biosložky, přičemž svět začíná trpět dostatkem potravin.
Rovněž tak je pochybné zlepšení energetické soběstačnosti ČR i aktivní Evropské unie. Navíc argumentace, že dojde ke zlepšení ochrany životního prostředí snižováním emisí skleníkových plynů, není pravdivá.
Podle zahraničních informací připravuje Evropská komise v tichosti změnu předtím nikým v praxi neprověřených svých ambiciozních cílů. Nebyla proto před hlasováním místo politikaření předem účelná rozvaha našich zákonodárců? Selský rozum napovídá, že nejlepším možným řešením bylo vyčkat na další očekávané rozhodnutí z Bruselu.
reklama
Online diskuse
názory Jiřího Hanzlíčka na biopaliva - 1. 6. 2010 - Jiří SvobodaRozhodně se nechci pana Hanzlíčka zastávat, není to žádný velký myslitel. Ale změnit názor pod tíhou argumentů je jistě něco, co spíše šlechtí, než aby tím lidé opovrhovali. Kdyby zelení přišli před dvěma roky a řekli, že to přestřelili s podporou fotovoltaiky a začali tlačit na změnu zákona, možná nemuseli skončit ve sněmovním propadlišti. Chyby se dělají a je třeba je včas detekovat a napravit. Proto mají být konstruktivní oponenti vnímáni pozitivně a hýčkáni, nikoliv zatracováni. Až si toto zelení (a obecně politici) uvědomí, bude tu mnohem lépe. |