https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pouzdrany-roku-2010?ids%5Bx1a0883423e0bf10df90c39af4aaa07ec%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Sommer: Pouzdřany roku 2010

11.6.2010
Také letos jsme podnikli rodinný výlet na Pouzdřanskou step. Protože se nástup jara poněkud opozdil, byli jsme tam dokonce dvakrát. Nelitoval jsem, po deštivých dnech se vyjasnilo, i když občas zavál poryv větru. A bylo tam množství návštěvníků, mladých s batůžky na zádech, starších s fotoaparáty přichystanými k akci, dokonce i seniorů opírajících se o hůlku. Jednoho lákaly květy, jiného motýli, někoho dálkové pohledy s Pálavou na obzoru. Zdravili jsme se a zažívali pocit radosti.
 
Je až neuvěřitelné, jak se na malém kousku země nashromáždí množství pozoruhodností. Nemám na mysli jen vlastní chráněnou stepní lokalitu, ale i okolí s vinohrady a terasami (obr.1), zamýšlenými kdysi na výsadbu révy, pole s obilím a žlutou řepkou, pruhy zahrádek, staré opuštěné ovocné zahrady s neproniknutelnými houštinami, dožívající alej meruněk podél silnice a staleté akáty naproti nim. Na svahu od západního kraje Pouzdřanské stepi směrem k obci jsou porosty orientovány nezvykle spíše po spádnici (obr.2), v popředí je vinohrad, o něco výše se usídlili bílé koule katránů. Narazíte však i na vandalsky poškozené informační tabule a zákoutí s odpadky, ovšemže s petkami, prokletím české krajiny.

Pochopil jsem už postoj fotografa z jednoho anglického seriálu, který denně ve stejnou hodinu zachytil určité místo, zdánlivě stále stejné a přesto se trochu lišící, až získal řadu snímků, film dokladující vývoj. Proto se vracím pravidelně na známá místa a s ročním odstupem jsem schopen pozorovat změny, které nikdo z místních možná ani nevnímá.

Na cestě domů jsem se zastavil u aleje topolů, jejíž stav jsem zaznamenal roku 2007 a 2009. Jako bych v tom šumění větru zaslechl slova: „Postůj poutníče a soustřeď chvíli mysl svou na náš osud. My tu stojíme u cesty a usměrňujeme kolemjdoucí, jak zákony lidí kázaly nám. Člověk nás zasadil, rostly jsme vzhůru a své větve vztahovaly k obloze. Pak opět člověk přišel, ořezal naše větve a my se postupně měníme ve smutné pomníky jeho úsilí, aniž nám poskytl důstojnou možnost navěky splynout s přírodou“.

Stromy byly vysazeny někdy v meziválečném období, dožívají a stávají se nebezpečnými pro okolí. Nějak se zapomnělo, že veřejná zeleň vyžaduje průběžnou údržbu. Avšak zobrazené úpravy nerespektují skutečnost, že i rostlina je celistvý organismus, hynoucí, jestliže se to nerespektuje. Zbaví-li se strom necitlivě celé koruny, zbylý kmen s kořeny nebývají schopny ji nahradit a výsledkem je trouchnivějící pahýl. Zázrak nového zrození se nekoná. Na obrázku je zřejmé, že úpravu přežily dva stromy (obr.3), další sice vyhnaly větve, ale postupně odumírají. Paradoxně se tak stávají nebezpečím pro dopravu, protože je závan větru může povalit na vozovku právě v okamžiku , kdy tam projíždí vozidlo nebo cyklista. Náhoda bývá nevyzpytatelná.

Pouzdřanské terasy
Obr. 1 - Pouzdřanské terasy
Foto: Ivan Sommer

Svah směrem k Pouzdřanům
Obr. 2 - Svah směrem k Pouzdřanům
Foto: Ivan Sommer

Alej topolů
Obr. 3 - Alej topolů
Foto: Ivan Sommer

reklama

 
Ivan Sommer
Autor je čtenářem ekolistu.cz.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Vskutku - 13. 6. 2010 - Honza Smola

To dkrauskopf

Na území kolem Pálavy je právě zajímavé to, že zde citlivá ruka člověka vytvořila v harmonii s přírodou líbeznou krajinu plnou života. Pravda, výstavba Novomlýnských nádrží už tak citlivá nebyla, ale stále tu zůstává mnoho zákoutí s pestrou flórou a faunou, která vděčí za vděk lidem. Z toho bychom si měli vzít ponaučení a začít s přírodou opět spolupracovat. Žádné násilí, které nikdy nic pozitivního nepřinese, ale jen spolupráce s přírodou se vyplatí....Posedět si pod stařičkým dubem, projít se rozkvetlou loukou, zaposlouchat se do bzučení včel a ptačího zpěvu a následně požádat o radu, co a jak udělat, abych nikomu neublížil a nenarušil předivo života. Duchové Matky Země i andělé rádi poradí. Prosím nezapomínejme na to a nespoléhejme se jen na náš rozum.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist