Ivan Sommer: Pouzdřany roku 2010
Pochopil jsem už postoj fotografa z jednoho anglického seriálu, který denně ve stejnou hodinu zachytil určité místo, zdánlivě stále stejné a přesto se trochu lišící, až získal řadu snímků, film dokladující vývoj. Proto se vracím pravidelně na známá místa a s ročním odstupem jsem schopen pozorovat změny, které nikdo z místních možná ani nevnímá.
Na cestě domů jsem se zastavil u aleje topolů, jejíž stav jsem zaznamenal roku 2007 a 2009. Jako bych v tom šumění větru zaslechl slova: „Postůj poutníče a soustřeď chvíli mysl svou na náš osud. My tu stojíme u cesty a usměrňujeme kolemjdoucí, jak zákony lidí kázaly nám. Člověk nás zasadil, rostly jsme vzhůru a své větve vztahovaly k obloze. Pak opět člověk přišel, ořezal naše větve a my se postupně měníme ve smutné pomníky jeho úsilí, aniž nám poskytl důstojnou možnost navěky splynout s přírodou“.
Stromy byly vysazeny někdy v meziválečném období, dožívají a stávají se nebezpečnými pro okolí. Nějak se zapomnělo, že veřejná zeleň vyžaduje průběžnou údržbu. Avšak zobrazené úpravy nerespektují skutečnost, že i rostlina je celistvý organismus, hynoucí, jestliže se to nerespektuje. Zbaví-li se strom necitlivě celé koruny, zbylý kmen s kořeny nebývají schopny ji nahradit a výsledkem je trouchnivějící pahýl. Zázrak nového zrození se nekoná. Na obrázku je zřejmé, že úpravu přežily dva stromy (obr.3), další sice vyhnaly větve, ale postupně odumírají. Paradoxně se tak stávají nebezpečím pro dopravu, protože je závan větru může povalit na vozovku právě v okamžiku , kdy tam projíždí vozidlo nebo cyklista. Náhoda bývá nevyzpytatelná.
Obr. 1 - Pouzdřanské terasy
|
|
Foto: Ivan Sommer |
Obr. 2 - Svah směrem k Pouzdřanům
|
|
Foto: Ivan Sommer |
Obr. 3 - Alej topolů
|
|
Foto: Ivan Sommer |
reklama
Online diskuse
Výlet vlakem. - 15. 6. 2010 - Ivan SommerJS. Obávám se, že jde o nedorozumění. Domníval jsem se, že nejlépe lze posoudit nějaké záměry instalovat FVE,o nichž jsem neměl tušení, přímo na místě chráněné oblasti Pouzdřanská step. Z vašeho předchozího příspěvku to bezprostředně nevyplývalo. Záměr umístit panely FVE na jihu chráněné velmi významné lokality ve Střední Evropě nebo i jen v její blízkosti by vedlo ke značným protestům. Chráněny jsou i jednotlivé rostliny vyskytující se v okolí mimo rezervaci.Nejsem přítelem masivní podpory FVE, důvody jste ostatně popsal jinde lépe , než bych učinil já. Přesto mě Vaše informace zneklidňuje. Jak se vůbec mohlo stát, že se v územním plánu obce FVE vyskytla? I jeho příprava se konzultuje s obcí a někdo tam musel k záměru dát souhlas. Není až tak neobvyklé, že po volbách se změní složení zastupitelstva, které zaujme opačné stanovisko, popřípadě se staví načerno. Naštěstí byla výstavba FVE omezena a ztratila na své přitažlivosti. Může se však jednat o zcela jiný záměr (viz kauza supermarket Brno-Ivanovice). |