Adin Vyhlídka: Přerov nebo Kocourkov?
11.9.2009
Bezohledné, ale také diletantské je rozhodnutí radních, kteří v těchto parných dnech povolili kácení "přerovského stříbra" - staré aleje lemující chodník s lavičkami na nábřeží Bečvy v oblasti u rybníka. V době, kdy lidé využívají stínu těchto velkých stromů k příjemnému azylu před žhavými paprsky letního sluníčka, je každodenně tato část uzavřena pro veřejnost. Lidé většinou nechápavě kroutí hlavami nad takovýmto postupem magistrátu. Je to zcela bezohledné vůči lidem, ptactvu i samotným stromům.
Zatímco v minulosti na kritiku kácení zdravých stromů odpovídal vedoucí odboru Životního prostředí p. Juliš, že povolení ke kácení se vydává jen mimo vegetační období, můžeme sledovat že opak je pravdou. Tato alej je likvidována v období plné vegetace, jsou káceny i plně olistěné stromy se semeny, které ptactvo hojně využívá jako potravu před nadcházejícím zimním obdobím. Rozhodnutí přerovského Magistrátu ruku v ruce s Povodím Moravy se dá považovat za zcela neprofesionální. Diskutabilní je i skutečnost - nevysazovat nové stromy jako náhradu.
Někteří lidé stále považují strom za pouhé dřevo. Ve skutečnosti je strom živý organismus, nepostradatelný pro život jiných živých organismů na planetě a to včetně ptactva a lidské populace.
reklama
reklama
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Přerov,nebo kocourkov? - 12. 9. 2009 - fafnirPetr Otčenášekponěkud se míjíme.Je li poškozena všeobecná morálka,a to snad budete souhlasit,že za těch 40 let poškozena byla,je to věc kterou za těch 20 let nenapravíte.Ono se to nepovedlo tak rychle ani u těch Ossies,a to to němci mají v genech poněkud více než my.Mě se nelíbí spousta věcí.Např,že nevrátilo to co bylo ukradeno,a to ať soukromníkům nebo organisacím(církev,spolky),nelíbí se mi na příklad,že bylo li něco ukradeno církvi,jeto považováno za činnost téměř záslužnou.Byli li statky,tvrze,a kostely přeměněny v sýpky,sklady a podobně,a bylo li to povžováno za věc záslužnou,pak se nedivte všeobecnému pohledu na jakékoliv vandalství,jako na věc neškodnou.S tímhle pohledem vyrostla nejedna generace,tak se nedivte ,že náprava není snadná a už vůbec ne rychlá.To bude muset ještě pár generací odrůst,a mezi tím hodně pobývat ve světě,než se věci a morálka vrátí tam ,kam patří.A tak je to i s pohledem na přírodu.Uvádíte jako příklad Německo a jeho aleje.Ale tam nevidíte nemocné přestátlé stromy podle silnic,vše je ošetřeno,probíráno a dosazováno pravidelně,takže není potřeba plošných zásahů,ale to soudím jako venkovan se zájmem o přírodu ,a jak tvrdíte ze selskými kořeny sám jistě víte.Bohužel při svém častém cestování Českými a Moravskými kraji,vidím stromořadí neudržovaná,přestárlá,a vyžadující často radikální obnovy.Kašlu na nářky dan,Smolů a podobných.Chci funkční zeleň,takovou,která do kulturní krajiny patří.Chci takové lesy,role a louky,které odpovídají kulturní krajině,kterou naši předkové tvořili více než tisíc let,doplněnou rozumným urbanismem a infrastrukturou,včetně proklínaných dálnic,silnic a průplavů a jiných vodních staveb. |