Adin Vyhlídka: Přerov nebo Kocourkov?
11.9.2009
Bezohledné, ale také diletantské je rozhodnutí radních, kteří v těchto parných dnech povolili kácení "přerovského stříbra" - staré aleje lemující chodník s lavičkami na nábřeží Bečvy v oblasti u rybníka. V době, kdy lidé využívají stínu těchto velkých stromů k příjemnému azylu před žhavými paprsky letního sluníčka, je každodenně tato část uzavřena pro veřejnost. Lidé většinou nechápavě kroutí hlavami nad takovýmto postupem magistrátu. Je to zcela bezohledné vůči lidem, ptactvu i samotným stromům.
Zatímco v minulosti na kritiku kácení zdravých stromů odpovídal vedoucí odboru Životního prostředí p. Juliš, že povolení ke kácení se vydává jen mimo vegetační období, můžeme sledovat že opak je pravdou. Tato alej je likvidována v období plné vegetace, jsou káceny i plně olistěné stromy se semeny, které ptactvo hojně využívá jako potravu před nadcházejícím zimním obdobím. Rozhodnutí přerovského Magistrátu ruku v ruce s Povodím Moravy se dá považovat za zcela neprofesionální. Diskutabilní je i skutečnost - nevysazovat nové stromy jako náhradu.
Někteří lidé stále považují strom za pouhé dřevo. Ve skutečnosti je strom živý organismus, nepostradatelný pro život jiných živých organismů na planetě a to včetně ptactva a lidské populace.
reklama
reklama
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Přerov,nebo kocourkov? - 15. 9. 2009 - Honza SmolaAno, Bedřichu, máte pravdu, že v rozhodnutí o kácení dřevin může správní orgán nárokovat nejen náhradní výsadbu, ale také následnou několikaletou péči o vysazené stromy. Pokud ovšem výsadbu zničí vandalové nebo děti, kterým nebyl nikdo s to vysvětlit, k čemu jsou stromy potřebné, nelze nárokovat náhradu takto zničených stromů v rámci oné několikaleté údržby. Tu lze uplatnit tehdy, když se stromy např. neujmou nebo v průběhu vegetačního období uschnou apod. Z mých pracovních zkušeností vyplývá, že se investoři nebrání ani náhradní výsadbě ani následné výměně odumřelých stromků. Potíž je v tom, že obravdu z 10 vysazených stromků se dospělosti, kdy začnou plnit hygienické funkce, dožije méně než 50%. Na vině tomu je narůstající agresivita lidí a zbytečně přehnaná péče o zeleň, která nesnese ani jediné neposečené stéblo trávy. Tím dochází k odírání kůry na keřích a stromech a následně ke zkracování jejich životnosti. |