Radek Hejda: Sukcese, nepřítel státu?
Zkusme přijmout fakt, že tomu tak není. Respektive že žádný ideální stav neexistuje, společenstva se v čase i prostoru mění na základě vnějších i vnitřních podnětů. V posledních stoletích podobu stanovišť nevhodných k transformaci na ornou půdu formovala především intenzivní pastva hospodářských zvířat a to v míře, která velmi často znemožňovala jakýkoliv rozvoj keřového či stromového patra. Nedělejme si iluze, že v dobách minulých byly všechny tyto lokality hotspoty biodiverzity, naopak řada z nich (zejména ty nejblíže sídel), byla beznadějně přepasená a nadužívaná. Ovšem v krajině fungovala pestrá mozaika různých typů biotopů a mikrostanovišť, fragmentace byla neznámým pojmem. A také díky velkému množství hospodářů a absenci výkonné mechanizace zde fungoval faktor výrazné časové diferenciace managementu krajiny.
Zkusme přijmout i fakt, že zarůstající kopec či i zcela zarostlý vrch má zcela stejnou hodnotu, jako kopec se stepní květenou, a že sukcese není náš nepřítel, ale naopak přírodní proces, který si zaslouží ochranu naprosto stejnou, jako si zaslouží druhy vázané na bezlesí. Ostatně v jiné době by plocha ve fázi zarůstání či již ve fázi křovin byla pro biodiverzitu mnohem významnější, než v naší době mezi ochranáři tak adorované bezlesí s řídkou vegetací, zkrátka každá doba ponechá jiný otisk v krajině.
Zkusme také přijmout fakt, že to zásadní je pouze heterogenita krajiny a žádný z typů prostředí není lepší a horší.
A zkusme si položit otázku, zda ochrana přírody je tu kvůli tomu, aby nahradila dřívější zemědělce či lesníky a pracně udržovala biotopy i v naprosto odlišných společenských podmínkách, než za kterých se tyto biotopy vyvinuly. Je opravdu nutné platit „péči“ o řadu maloplošně zvláště chráněných území a zajistit seč jen proto, aby se biomasa shrabala a někde na kraji nechala zetlít? Není to pouze tvrdohlavá snaha ochranářů udržet biodiverzitu vázanou na krajinu, kterou již dávno odvál čas? A není tak síť maloplošně chráněných území pouze draze udržovaným pomníčkem této krajiny?
Na druhou stranu i já cítím společenskou a morální povinnost bránit ochuzování naši biodiverzity, jak v kvalitativním (počet druhů) měřítku, tak i kvantitativním (objem biomasy). Nelze se proto jen tak rozhodnout, že ochrana přírody již péči o bezlesí vzdává a nechat sukcesi volné pole působnosti při vědomí toho, že člověk ochudil spektrum krajinných inženýrů (zejména velcí býložravci) a obecně krajinný pokryv tak výrazně, že bez kontinuálních zásahů člověka by většina ploch bezlesí brzo zarostla a řada druhů by vymřela.
Co tedy s tím? V prvé řadě si přiznat, že ochrana přírody (nejen) v ČR je nastavena ve vztahu k ochraně biodiverzity principiálně chybně. Ochrana přírody se nemá snažit řešit důsledky hospodaření současných uživatelů krajiny (zejména zemědělců a lesníků), ale má nastavovat pravidla a regulovat jejich činnost, aby vůbec k poklesu stability krajiny a biodiverzity vlivem jejich činnosti nedocházelo. Jakkoliv samozřejmě teoreticky státní ochrana přírody tuto snahu má, reálně ovšem vždy taháme za kratší provaz.
O druhové bohatství naší krajiny se nemá starat ochranář, který se snaží maloplošně napravit velkoplošné chyby jiných. O to se má starat zemědělec či lesník a ochranou přírody má být pouze motivován (jak pozitivně, tak negativně) k tomu, aby jeho činnost neohrožovala biodiverzitu, aby vytvořil krajinu 21. století, která bude nabízet životní prostor pro celé spektrum druhů, včetně těch vázaných na extenzivní bezlesí. Cílem musí být vytvoření bohatě strukturované krajiny nabízející pestrou škálu biotopů jako v dřívějších dobách, jen na základě odlišných vstupních podmínek. Zatímco dříve heterogenitu krajiny zajišťovala relativní chudoba společnosti a velké množství hospodářů, dnes to naopak může být relativní bohatost společnosti, která si již může dovolit investovat zdroje do rozumné extenzifikace péče krajinu i přes stále stupňované tlaky na její intenzifikaci.
Zemědělec může být například motivován negativní daní z nemovitosti pro plochy, které zajišťují ekologicko – stabilizační funkce naší krajiny s odstupňovanou platbou dle přínosu jednotlivých ploch. Jejich přítomnost musí být pro zemědělce ovšem natolik finančně motivující, aby sám měl zájem na jejich přítomnosti v rámci jím užívaných pozemků. Mít pak na svých pozemcích tůň či stepní fragment, o který se bude zemědělec starat, nebude známkou osvícenosti hospodáře, ale výsledkem diverzifikace jeho příjmů. Produktem zemědělství nebudou pouze potraviny či technické plodiny, ale i benefit pro biodiverzitu. Tyto plochy přináší v rámci ekosystémových služeb užitek celé společnosti, celá společnost by se proto měla i podílet na jejich financování. Výše platby za lokální hotspoty biodiverzity pak může být regionálně rozdílná a v každém regionu upřednostnit to, co v něm nejvíce chybí. Dále zajistit pravidelné úhorování v dostatečném rozsahu, omezit velikost půdního bloku atd. Řadu z těchto věcí se ochrana přírody snaží i prosadit, dílem ovšem neúspěšně, dílem je výsledek nedotáhnutý a pouze na půl cesty. Je těžko akceptovatelné, že jeden dotační titul způsobuje to, co se jiný dotační titul snaží odstranit.
O lesnictví ani nemluvě – velmi snadno by šlo nastavit taková pravidla, která by zásadně přispěla k ochraně přírody. Zejména s přihlédnutím k faktu, že o významnou část lesů se stará státní podnik, pro který by neměl být prioritou zisk. Respektive ano, prioritou musí být zisk. Ale nikoliv peněžní, ale vyjádřeny skrze ekosystémové služby krajiny.
Přečtěte si také |
K čemu byly hlavaté vrby? O mizejícím fenoménu Poodří hovoří arborista Ivan V. BartošKrajinu musíme odhomogenizovat a znovu vytvořit její kostru. Ovšem nikoliv skrze ÚSES, zcela chybně to užívaný nástroj, který akorát polyká nemalé prostředky na jeho realizaci, ale právě skrze každodenní práci uživatelů krajiny. Kostra to nemusí být také pevná, ale naopak dynamická, v prostoru a čase se měnící.
Pak se třeba i dostaneme do fáze, kdy nebude nutné „chránit“ většinu z dnešních maloplošných zvláště chráněných území, jejich funkci převezme celá krajina.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (61)
Jaroslav Řezáč
30.10.2023 07:06Stejně tak, jak je v každém koutě planety jinak doprovázená je je globální pohled zavádějící. Nic na světě se neděje lineárně ale cyklicky. Lineárně se děje jediná věc a to je myšlenkový “ průjem” homo sapiens, který se umyslí k smrti, jen aby zabavil, tu svoji tukovou hmotu v hlavé.
Sázet stromy sice zachránit mnoho nemusí, ale je to lepší, než stavět gigafaktory na rádoby ekologii jenž ekologie v zásadě není a je to lepší než vytvářet závěry, co jak by nesmyslných zpráv, jak se bude za 7 let, 10, 20. Přičemž neumíme předpovědět sní počasí na pár dni dopředu.
Jiří Svoboda
30.10.2023 12:46 Reaguje na Jaroslav ŘezáčVladimir Mertan
30.10.2023 15:37 Reaguje na Jiří Svobodahttps://www.idnes.cz/zpravy/archiv/globalni-oteplovani-podvod-anebo-skutecny-prirodni-cyklus.A100409_182038_kavarna_chu
Lidské aktivity do poruchy globálního klimatu promítají, ale v mnoha případech jsou přeceňovány a zveličovány z politických, společenských, hospodářských či ideologických důvodů. Tak to aspoň vidí autoři následujícího textu, profesor Václav Furmánek z Archeologického ústavu Slovenské akademie věd v Nitře a RNDr. Jaroslava Pavelková z Bankovního institutu vysoká škola v Praze. Nejsme ani klimatologové, ani meteorologové, ale archeolog a antropolog s dlouholetou praxí. Archeologie a antropologie jsou vědní disciplíny, které bytostně potřebuje pro formulování svých vědeckých závěrů pomoc celé řady styčných (pomocných) vědních disciplín. Mezi jimi je i geologie, pedologie, paleoklimatologie, paleobotanika, paleontologie a jiné. Především ty, konkrétně jmenované, pomáhají odpovídat na konkrétní otázky, jaké na Zemi existovalo podnebí v dávné i nedávné geologické minulosti naší planety.
Jiří Svoboda
30.10.2023 15:47 Reaguje na Vladimir MertanJak mohou všelijací paleovědci rozumět příčinám současné změny klimatu? V paleočasech tu velmi agresivní člověk nebyl a dnes tu je. Jak mohou tyto tyto analogie z minulosti fungovat, když jevy probíhají za diametrálně rozdílných podmínek?
Vladimir Mertan
30.10.2023 16:46 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
30.10.2023 21:21 Reaguje na Vladimir MertanFyzika dává jasné vysvětlení pro současné globální oteplování, nemám jakýkoliv důvod to odmítat na základě ničím nepodložených tvrzení paleovědců.
Vladimir Mertan
31.10.2023 08:18 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
31.10.2023 09:21 Reaguje na Vladimir MertanV předchozích 40 letech bylo do atmosféry vypouštěno i spousta SO2 z uhelných elektráren, který vliv CO2 v podstatě kompenzoval.
Je asi potřeba, abyste svou mysl odblokoval představám, které vysvětlují současné globální oteplování mnohem racionálněji a logičtěji než paleontologové. Byť se vám to nehodí do krámu.
Karel Ploranský
3.11.2023 17:23 Reaguje na Jiří SvobodaPROČ toho sodovkáče tolik přibývá PRÁVĚ v těch posledních 40 letech?
Inu – příčiny jsou dvě:
1. Nikdy dříve se nestalo, že by za 40 let přibylo na světě víc než 3,5 miliardy lidí.
2. Nikdy v historii lidstva se nepovažovalo za správné takové hospodářství, při kterém se čehokoliv co nejvíc spotřebuje. Naopak. Dobré hospodářství se posuzovalo podle toho, kolik se čeho VYTVOŘILO, aniž by se něčeho moc spotřebovalo.
Ale tak zvaný „hospodářský růst“, zlaté tele dnešní ekonomiky, není nic jiného než nárůst SPOTŘEBY. Spotřeby všeho, co dokážeme matičce Zemi urvat.
Pokud se něco neudělá s TĚMITO dvěma příčinami oteplování, jsou všechny Grýndýly jen směšnou fraškou. A ono se s nimi bohužel opravdu nedělá nic; naprosto NIC …
Michal Ukropec
30.10.2023 18:46 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
30.10.2023 21:25 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
31.10.2023 05:58 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
31.10.2023 09:10 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
31.10.2023 18:30 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
31.10.2023 19:10 Reaguje na Michal UkropecA je otázka, zda teplejší Grónsko znamená i v průměru teplejší zeměkouli. Myslím, že nikoliv.
Slavomil Vinkler
30.10.2023 07:18Vladimir Mertan
30.10.2023 07:52Karel Zvářal
30.10.2023 07:57 Reaguje na Vladimir MertanMichal Ukropec
30.10.2023 13:01 Reaguje na Karel ZvářalRadek Hejda
30.10.2023 18:46 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
30.10.2023 21:43 Reaguje na Radek HejdaJakub Brenn
30.10.2023 15:26tak trochu samoúčelná a asi ne zrovna levná. Nedej Bože, aby jednou přišla nějaká krize, kdy vyschnou dotace a možná nebude ani pracovní síla na údržbu luk, tak to pak stejně zaroste.
2.různá stadia sukcese mají taky svůj ekologický význam
Nejsem pro úplný zánik bezlesí, jsou to jistě cenné lokality. Určitě jsem pro zachování nějakých modelových stanovišť. Zkrátka zhodnotit, kde to bude nebo nebude do budoucna udržitelné.
3. A jak autor zmiňuje, ta péče o krajinu už by měla být zahrnuta přímo v hospodářském plánu, ale jsem realista..
Vladimir Mertan
30.10.2023 16:58 Reaguje na Jakub BrennJakub Brenn
30.10.2023 21:57 Reaguje na Vladimir MertanSpíš mám na mysli větší plochy bezlesí. Jen si představuju,
kolik úsilí ta údržba stojí. Naopak si vážím těch lidí, co to ochraňují a udržují. No a pokud by tam byla pastva,
tak to je úplně jiná situace.
Sám na svých pozemcích nevím co s posečenou trávou.
Taky záleží na tom, čím to bude zarůstat, něco může být opravdu průser jako je právě třtina.
Dalibor Motl
30.10.2023 16:57Vladimir Mertan
30.10.2023 17:11 Reaguje na Dalibor MotlAká je dôležitá manulálna práca. U nás v Bielych Karpatoch na Slovensku sa pri starostlivosti o lúky vystriedali stovky mladých ľudí. Naučili sa nielen hádzať seno vidlami, ale aj kosiť ručnou kosou a ďaľšie zručnosti ako postaviť kôpku sena alebo prežiť táborenie v prírode.
Jágr zlepšoval strelu tak, že prehadzoval seno vidlami. Môže to pomôcť?
Vidly mu pomohli, lebo má neuveriteľne silné predlaktia. Odporúčam to. Bolo by však dobré, ak by sa to robilo na obe strany. Preto Jágr vynikal aj hrou s jednou rukou. Má dobre posadené ťažisko, k čomu mu pomohli aj tie drepy.
Ale to iba špekulujeme. V súčasnosti je iba málo detí alebo tínedžerov zvyknutých na manuálnu prácu. Takže prirodzeným spôsobom nezískajú takú kondíciu ako Jágr. Bol poslušný syn a oplatilo sa mu to.
Radek Hejda
30.10.2023 18:30 Reaguje na Dalibor MotlVladimir Mertan
30.10.2023 21:51 Reaguje na Radek HejdaRadek Hejda
30.10.2023 23:43 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
31.10.2023 09:08 Reaguje na Radek HejdaDalibor Motl
30.10.2023 22:21 Reaguje na Radek HejdaRadek Hejda
30.10.2023 23:32 Reaguje na Dalibor MotlDruhy s úzkou ekologickou valencí jsme z krajiny vytlačili do sítě maloplošek, ale fenoménem posledních let je právě ústup těch druhů s širokou ekologickou valencí (jako entomolog mluvím hlavně o hmyzu), které jsou přirozeně početnější a které právě tvoří ten základ potravního řetězce. A to je za mě mnohem větší problém, než ohrožení té první skupiny, jejichž ochrana má po hříchu mnohem více pozornosti, než ochrana té skupiny druhé. Uživatelé krajiny (ať už zemědělci, či kdokoliv jiný) musejí být tlačeni (či pozitivně motivováni) k zajištění co nejheterogenějšího krajinného pokryvu či alespoň způsobu managementu krajiny, to je ta alfa a omega, různorodost. A k tomu nám síť maloplošek zkrátka nestačí, musíme pracovat s celou krajinou.
Petr
30.10.2023 17:12No a z toho pak může zniknout i trochu nedorozumění ohledně biodiverzity, kdy objem biomasy určitých druhů vůbec nemusí odpovídat přirozenému stavu, nebo i schopnosti krajiny tento objem uživit. Činností člověka se krajina velice proměnila a biodiverzita s ní. Pro mnoho druhů zcela evidentně platí, že jejich přirozené stavy byly před polidštěním krajiny mnohem nižší (a pro mnoho druhů to samozřejmě platí i naopak). A pak je tedy otázkou, jestli návrat jednotlivých druhů na jejich původní přirozené stavy máme brát jako úbytek a negativum, nebo jako ozdravění, pozitivum a návrat k přírodě.
Petr
30.10.2023 17:30 Reaguje na PetrVladimir Mertan
30.10.2023 17:47 Reaguje na Petr"Hoci prevažnú časť týchto území zaberajú lesy, ich najväčším pokladom sú práve spomínané kvetnaté lúky. Tie sú súčasťou približne stovky prírodných pamiatok a rezervácií a o ich unikátnosti svedčí štúdia, ktorá vyšla v roku 2012 vo vedeckom časopiseJounal of Vegetation Science. Jej autori zozbierali dostupné údaje o druhovom bohatstve rastlín z celého sveta a vytvorili zoznam akýchsi svetových rekordmanov. Výsledok? Na veľkých priestorových škálach sú neprekvapivo najbohatšími ekosystémami tropické dažďové pralesy, avšak na menších plochách (od 0,25 do 50 m2) „zvíťazili“ lúčne biotopy.
Väčšina z nich sa pritom nachádza práve v Bielych Karpatoch. Pre laika možno veľmi prekvapivé zistenie, pre botanikov ani príliš nie. Veď na jedinom štvorcovom metri tu nezriedka nachádzajú viac ako 50 druhov rastlín.
Na trošku väčších plochách, ktoré by pokryli rozmery bežnej záhradky pred rodinným domom, môže ísť až o stovku druhov. A to už je skutočne rajská záhrada na zemi.
Zrejme najbohatšou bielokarpatskou lúkou je prírodná rezervácia Čertoryje, kde botanici na jednom m2 objavili až 75 druhov a ich celkový počet sa vyšplhal takmer na päť stoviek.
Úplný zoznam rastlín vyskytujúcich sa v Bielych Karpatoch odhadujú botanici na 1500, pričom veľká časť z nich je viazaná práve na lúčne spoločenstvá. Ich ochrana je založená najmä na výskyte vzácnych a chránených druhov, ktorých tu rastie približne 250."
Čítajte viac: https://zahrada.sme.sk/c/22689674/najbohatsie-luky-na-svete-su-tie-bielokarpatske.html
Honza Honza
31.10.2023 07:02Tento plochý, neporomyšlený pohled je vidět i u správců NP: nechají sežrat NP kůrovcem, je jim úplně jedno, že se zničily hodnotné staré stromy na ohromném území, že vznikne opět monokultura, hlavně, že je to přírodní postup. Pokud by lesník vykácel starý bukový les a začal jej nahrazovat mladýmu duby, tak se na něj vrhnou, jaký je to barbar!
Vladimir Mertan
31.10.2023 09:02 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
31.10.2023 10:36 Reaguje na Vladimir MertanJan Škrdla
31.10.2023 17:43Co se týká ÚSES, tak bych jej nezatracoval. Proč nemít kromě dynamické části i pevnou část kostry. O čem by se dalo diskutovat, tak o způsobu vymezování prvků ÚSES v procesu územního plánování.
S čím naopak souhlasím, je nevhodné nastavení daně z pozemku, které u nás platí. Přijde mi postavené na hlavu platit poměrně vysokou daň z ostatní plochy (která zahrnuje polní cesty, ale taky zeleň).
Stejně tak je chyba, že za krajinný prvek je zemědělec krácen a dotacích na plochu.
Karel Zvářal
31.10.2023 17:56 Reaguje na Jan ŠkrdlaPetr
31.10.2023 20:21 Reaguje na Jan ŠkrdlaKarel Zvářal
31.10.2023 20:38 Reaguje na PetrPetr
31.10.2023 21:33 Reaguje na Karel ZvářalVlastnit cestu je něco jako vlastnit řeku, tedy prapodivný druh lidské chtivosti a chamtivosti, na kterou zdravý rozum říká: nesmysl.
Petr
31.10.2023 21:44 Reaguje na PetrOtázkou je další vývoj. Buď se to časem zvrhne do absolutního vlastnictví všeho, nebo lidstvo pochopí nesmyslnost a absurditu svého jednání a vlastnictví veřejných statků zruší.
Dalibor Motl
31.10.2023 21:46 Reaguje na PetrPetr
31.10.2023 21:52 Reaguje na Dalibor MotlPetr
31.10.2023 22:01 Reaguje na Dalibor MotlPetr
31.10.2023 22:04 Reaguje na PetrJan Škrdla
31.10.2023 22:22 Reaguje na PetrJak psal pan Motl, většinu polňaček vlastní a spravují obce. Tyto cesty přitom slouží hospodařícím zemědělcům i občanům, daň z těchto pozemků přitom platí obce. Nevím jestli to víte, ale i obce mají rozpočet, z kterým hospodaří.
Podobné je to s vegetačními prvky v krajině, které plní celospolečenské funkce (např. zabraňují erozi, podporují vsakování vody, zlepšují mikroklima, zvyšují turistikou atraktivitu území i biodiverzitu, aj.), jejich vlastník je následně odměněn tím, že z nich platí daň.
Petr
31.10.2023 22:31 Reaguje na Jan ŠkrdlaNo a jak už jsem psal, obecní vlastnictví je forma veřejného vlastnictví. Sice se navenek tváří jako soukromé, ale není jím.
No a další co jsem již psal - že nikdo nikoho nenutí vlastnit veřejné prvky v krajině. Když to ale někdo vlastnit chce, prosím, ale musí počítat s poplatky za takové vlastnictví.
Petr
31.10.2023 22:47 Reaguje na PetrPetr
31.10.2023 22:49 Reaguje na PetrJan Škrdla
31.10.2023 22:51 Reaguje na PetrPetr
31.10.2023 23:01 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
31.10.2023 22:48 Reaguje na PetrCo se týká obcí, dá se to považovat za veřejný majetek, ale každá obec má svoje peníze, s kterými hospodaří.
Zajímalo byste naložil se soukromým vlastnictví krajinných prvků? Chtěl byste je vykupovat, nebo rovnou vyvlastňovat?
Petr
31.10.2023 22:56 Reaguje na Jan ŠkrdlaProč bych s tím já měl chtít nějak nakládat? Vy s tím nějak nakládat chcete?
Jak píšu, když to někdo mermomocí vlastnit chce, nebo má potřebu, že to vlastnit prostě musí, ať si to vlastní. Sice nechápu k čemu mu to je, ale je to jeho volba.
Petr
31.10.2023 22:39 Reaguje na Jan ŠkrdlaPodobně absurdní, jako soukromě vlastnit třeba náměstí.