Adin Vyhlídka: Radikální řez čeká alej u tenisových kurtů v Přerově
„Proti řádění vichru ani my nic nezmůžeme,“ uvedl vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Vladimír Čajka. Podle něj chce nechat magistrát prověřit stáří a zdravotní stav některých vzrostlých stromů "specializovanou firmou".
Otázkou je zda "specializovaná firma" bude mít k posouzení také dendrologa?
„Vytipovali jsme asi stovku stromů, některé jsou už odumřelé nebo mají špatné kořeny. Prověření všech by ale bylo finančně náročné – jeden kus totiž přijde na 15 tisíc korun,“ vysvětlil vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Vladimír Čajka.
„Devatenáct z nich, které jsou v nejhorším stavu, zmizí už v dohledné době,“ nastínil vedoucí odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš. Podle něj se jedná o stromy u rybníka v blízkosti tenisových kurtů. „Ty už mají silně narušené těžiště a s jejich likvidací by se nemělo kvůli bezpečnosti chodců dál otálet,“ podotkl Juliš. „Kácení se bude provádět s ohledem na únosnost komunikace z plošiny a celý prostor, který využívají chodci a cyklisté, bude ohraničený páskami. „Zvažovali jsme novou výsadbu, ta zde ale zřejmě nebude možná. Povodí Moravy totiž tvrdí, že se jedná o ochrannou hráz, na které se podle zákona o vodách nesmí stromy vůbec vysazovat,“ řekl.
To ovšem znamená, že v budoucnu se přerovští obyvatelé již nikdy nebudou moci posadit na lavičky pod korunami stromů, které v těchto místech po několik desetiletí poskytují blahodárný stín během parných letních dnů. Nikoho nezajímá, že tak velké množství stromů slouží jako ptačí obydlí a zásobárna potravy. Ptactvo zde nejen hnízdí, ale také používá semena těchto stromů a hmyz žijící na stromech jako důležitou část potravy. Zlikvidování této aleje, to je opravdu radostná vize.
Alej v Přerově.
|
|
Foto: Adin Vyhlídka |
reklama
Online diskuse
Zase kácení - už jsou s tím otravní - 14. 8. 2009 - Honza SmolaPříklad skvělé demagogie brát si jako rukojmí vyplavené lidi a obhajovat na základě jejich zoufaství další kácení stromů. Pokud nezměníme přístup ke krajině, záplavy ohrožující životy lidí se budou opakovat. Bydlet v záplavovém území a obecně v blízkosti vodních toků se do budoucna prostě vyplácet nebude. Záplavová území, pokud to jen trochu jde, je nutno přenechat loukám, lesům, mokřinám. Technická opatření v podobě hrází jsou smysluplná u velkých sídel a nikoliv u každé psí boudy, nerozumně postavené chaty či nevhodně rekonstruovaného rodinného domu. Tohle musí hlídat stavební úřady, územní plány i vodohospodáři. Kácení stromů, abychom zamezili záplavám, je sice také jedno z možných řešní, ovšem poplatné 50.-80. létům minulého století. Dnes píšeme rok 2009 a leccos se (doufám) i v nazírání lidí na řešení problémů změnilo. |