https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/re-set-proc-se-musime-osvobodit-od-fosilniho-plynu-a-jak
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

re-set: Proč se musíme osvobodit od fosilního plynu? A jak?

12.3.2022 | PRAHA
V poslední hodnotící zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) při OSN se píše, že změna klimatu je reálnou hrozbou pro lidský blahobyt a zdraví planety. Ukrajinská představitelka a klimatoložka Svitlana Krakovská na plénu IPCC uvedla, že „změny klimatu a válka na Ukrajině mají stejnou příčinu — fosilní paliva a naši závislost na nich.“ Ani v kontextu současné situace nemůžeme přestat usilovat o udržitelnou budoucnost.
 
Jakýmkoli dalším zpožděním ve společné globální akci zmeškáme příležitost na budoucnost, ve které se bude dát žít. Dlouhodobá varování ekologických organizací před rizikem závislosti na dovozu ropy, plynu a uhlí byla zcela na místě. Česká závislost na Rusku, zřejmá především v energetice, musí skončit.

Rusko je hlavním dovozcem ropy (25 procent), zemního plynu (40 procent), ale také uhlí (49 procent) do Evropy. Do České republiky se v roce 2021 dovezlo z Ruska až 87 procent zemního plynu. Průměrně pošleme každý den do Ruska 170 milionů korun za plyn a 104 miliony korun za ropu. Jen loni vydělala na prodeji plynu východní mocnost téměř pět set miliard dolarů.

Energetická transformace Evropy není kvůli ruské invazi na Ukrajinu nemožná, ba naopak. Přechod na bezuhlíkovou ekonomiku je právě součástí řešení, jak se zbavit závislosti na drahých fosilních palivech a závislosti na nedemokratických režimech. Rusko silně bojuje dezinformacemi proti Zelené dohodě, protože ví, že se Zelenou dohodou se jeho vliv na EU zmenší. Právě teď je nejvyšší čas pro přeměnu naší energetiky na skutečně decentralizovanou a založenou na obnovitelných zdrojích.

Proč je plyn špatný?

Plyn je považován za přechodné řešení při přechodu od uhlí k obnovitelným zdrojům a je tomu tak i v tzv. taxonomii. Hovoří se také o takzvané diverzifikaci zdrojů plynu. To však není udržitelné řešení, plyn se často těží pomocí hydraulického štěpení (frakování), které je pro životní prostředí jednou z nejvíce destruktivních metod těžby. Mezinárodní konflikt otevírá příležitost energetickým firmám pro další propagaci fosilních paliv.

Největší obavy mohou směřovat k případné renesanci uhlí, které se vlivem vysokých a nadále rostoucích cen plynu a ropy v současné době vyplatí spalovat. Už v loňském roce uhlobaroni jako Pavel Tykač nebo Daniel Křetínský vydělávali nejvíce v historii a je pravděpodobné, že v případě další eskalace války na Ukrajině budou vydělávat ještě více.

Pár důvodů, proč plyn není řešením:

- zemní plyn je fosilní palivo, které vypouští emise skleníkových plynu a tak přispívá k oteplování planety

- při přímém spalování má o polovinu nižší emise, avšak při těžbě a transportu uniká nebezpečný metan

- abychom udrželi oteplení planety pod 1,5°C musíme upustit od všech fosilních paliv včetně zemního plynu

- infrastruktura zemního plynu je zastaralá, plyn (ve formě metanu) uniká do ovzduší

- těžba zemního plynu znečišťuje vodu v tamních oblastech (při frakování se využívá voda, která následně v regionech chybí)

Válka pravděpodobně způsobí další růst cen elektřiny, pohonných hmot a zemního plynu. Transformace energetiky proto musí být zároveň sociálně citlivá a nabízet podporu domácnostem, které by mohly být touto transformací nejvíce ohroženy - bude nutné zavést plošnou kompenzaci. Zároveň bude nutné posílit stávající adresnou pomoc lidem formou příspěvku na bydlení, doplatku na bydlení či mimořádné okamžité pomoci.

Co dělat?

● okamžitě ukončit dodávky ruského plynu

● snížit spotřebu v Evropě pomocí krizových opatření

● odstranit bariéry pro rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů

- na obnovitelné zdroje energie je do roku 2030 v dotačních programech dostupných přibližně 150 mld. Kč

● navýšit cíle a usilovat o pokrytí přibližně třetiny spotřeby energie z obnovitelných zdrojů už do roku 2030

- v ČR zdaleka nedosahujeme potenciálů výroby energií z OZE, zaostáváme také v energetické účinnosti a snižování energetické náročnosti,

● decentralizovaná a demokratická správa energetiky

● umožnit rozvoj komunitní a obecní energetiky

● zajistit sociálně spravedlivé programy na podporu zateplování a solárních střech, musí být dostupné i pro nízkopříjmové domácnosti

● tepelná izolace budov, zvyšovat energetickou efektivitu

● výměna kotlů

● investovat do tramvají, vlaků

● silná podpora pro rychlou a pohodlnou veřejnou dopravu a sítě cyklostezek ve městech

● limitovat výstavbu plynových zdrojů, odstavit zastaralé uhelné elektrárny

● posílit evropskou spolupráci v energetice

Energie ze slunce a větru je v současné době nejlevnější na trhu, navíc snižuje závislost na energetických firmách i velkých mocnostech a neotepluje planetu vypouštěním skleníkových plynů. Možností náhrady zemního plynu je k dispozici celá řada. Současná krize nám tak paradoxně nabízí možnost rozvíjet chytrá řešení, z nichž můžeme do budoucna těžit my všichni.


reklama

 
re-set

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (59)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

12.3.2022 06:14
● okamžitě ukončit dodávky ruského plynu
Kdyby tam paní nebo slečna, která je autorkou tohoto článku, přidala návod, jak to udělat, myslím tím slovo okamžitě, tak by dostala ne jednu, ale dvě Nobelovy ceny najednou. Ať se nám to líbí nebo ne ( politiku prosím do toho netahejte), tak ukončit dodávku RUSKÉHO plynu by znamenal kolaps české ekonomiky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2022 07:38 Reaguje na Václav Hellebrand
Okamžité zablokování by byl skutečný průšvih. Ale je nutné postupné snižování maximální rychlostí jak to půjde.
Jenže politika do toho patří. Pokud nechá Evropa padnout Ukrajinu, bude mít válku taky doma, k tomu další energetické vydírání.
Proto je potřeba udělat čisté nebe a vypráskat Rusy z Ukrajiny, potom nebude nutno dělat žádné rázové odstřižení, bude stačit utlumování zcela normální a v pohodě.
A hlavně ten řrežim si budeme moci určovat my, nikoliv Rusko.
Odpovědět
ZK

Zan K.

17.3.2022 06:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Okamžité zablokování by byl skutečný průšvih...
A s tím zřejmě Rus také počítá. I když stále vítězí jeho nenažranost nad politickými pákami, cožý je pro nás dobré. prozatím. Ona už ta inflacebude v národě rozbuškou nespokojenosti,.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2022 09:33 Reaguje na Zan K.
Na to bych nespoléhal. Ruský mužik je totálně doblblý propagandou a všechno příšerné v Rusku přišlo přece ze Západu a on musí proti němu bojovat, i kdyby měl scípnout hlady.
To je mentality Hordy, v mužické hlavě hluboce zakořeněná.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.3.2022 07:27
Pro rozšíření OZE snad žádné bariéry nejsou. Autorka pravděpodobně nemyslí odstranění bariér, ale dotace a zvýhodňování něčeho, co trh vyhodnotil jako nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2022 07:39 Reaguje na Richard Vacek
Těch bariér je jen u nás něurékom...
Odpovědět
sv

sv

12.3.2022 17:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Jmenuj.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2022 20:36 Reaguje na sv
fakturace po fázích, jedna instalace jeden elektroměr. fve musí být firma atd.atd. atd. std.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.3.2022 20:43 Reaguje na Pavel Hanzl
FVE musí být firma?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2022 21:06 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jistě. Možná to už změnili, ale pochybuji.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.3.2022 21:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to opět víte pěkný kulový, akorát tady plácáte nesmysly jako obvykle.

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.3.2022 10:35 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ale napsal to Hanzl pěkně, ne?
Jistě ... možná ... pochybuji;-))).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.3.2022 07:50
V potrhlých návodech od okamžitého odstřihnutí od dodávek ruských fosilních paliv , kterými okamžitě získáme nezávislost a přestaneme cca 700 mil.€/den podporovat Putina a jeho válečný stroj , se soudruhům z NDR vloudila drobná chybička.
Vyčíslení toho, co by následovalo, dopady na ekonomiku EU s následným průmětem do života všech unijních domácností.

Taky bych chtěl vědět, čím bude nahrazena energie z JE v EU, které mají být odstaveny . Německá vláda potvrdila svůj záměr uzavřít poslední tři německé jaderné elektrárny do konce letošního roku.
Do roku 2035 se zastaví všechny jaderné elektrárny v Belgii , což je 39 procent energetické bilance země.
Do roku 2034 ve Švýcarsku vyřadí z provozu pět svých dosluhujících jaderných reaktorů, což znamená minus třetinu veškeré národní výroby.
V roce 2027 se ve Španělsku odstaví sedm energetických bloků zajišťujících 22,5 procenta elektřiny .

Realita dnešních dní je taková, že Gazprom výrazně zvýšil tranzit zemního plynu z 89 na 109,5 milionu m3/den a Německo s ním má uzavřené 4 dlouhodobé smlouvy do roku 2O35.
Další údaj říká, že Německo importovalo 142 mld. m3 ruského plynu a samo spotřebovalo pouze 74 mld.m3 , zbytek rozprodává za tržní ceny !!! , když platí 300$/ 1000m3 .
Což znamená vulgárně řečeno 500% vývar pro Berlín v současnosti.
Pokud se sděluje, kolik mil. € má Putin každý den za ropu a plyn, nikde nepadlo kolik mil. €/ den získává Německo za přeprodej ruského plynu jiným zájemcům.

Jak veřejně známo, právě Německo se tvrdě postavilo proti možnosti stopky na import plynu do EU.
A aby toho nebylo málo, na jednání ministrů RF (Lavrov) a UA (Kuleba) v Turecku se "náhodou" objevil Gerhard Schröder ,bývalý kancléř a dobrý kamarád Putina, předseda dozorčí rady ruské ropné společnosti Rosněfť apod.
Mluvil jak s delegací RF tak UA a vzápětí odletěl do Kremlu ,údajně jednat o možné dohodě mezi RF a UA. Přitom jde o soukromou osobu !? a kancléř Scholz údajně o tom neví. :-)

Závěr - na ukrajinské tragédii nevydělává jen Rusko, ale také Německo, které profituje z nízkých smluvních cen plynu, které za tržní ceny prodává dále.


Odpovědět
va

vaber

12.3.2022 08:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
dnešní politici nejsou diplomaté vybavení na jednání a přijatelnou dohodu pro všechny ,ale lidé s vygumovanými mozky,
třesou se strachy a opakují jen to, za co nemohou být pokáráni
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2022 12:18 Reaguje na vaber
Koho jsme si zvolili....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2022 12:23 Reaguje na vaber
Naopak, jak dycky.
Dnešní politici jsou diplomaté vybavení POUZE na jednání a přijatelnou dohodu pro všechny, ale jsou to lidé zbabělí lidé zbabělí, kteří nejsou schopni prásknout do stolu, když se s druhou stranou jednat nejde.
A tohle Putin ví a spolíhá na to, že na tohle nás dostane. Máme ještě šanci, ale čas se krátí. Pokud dostnou Rusi Ukrajinu, už to pude dole vodou.
Odpovědět
ZK

Zan K.

19.3.2022 18:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo chtěl s Rusem bojovat, tak už tu nepindé a je na Ukrajině i bez nějakého souhlasu. Prostě na vlastní triko. A nakonec onen plyn a ropa není jen surovina k PHM ale i spoustě dalších výrobků. A také nejnde jen o tyhle 2 komodity, ale i o spoustu dalších jako vzácné plyny (neon), hliník, uran, mangan hnojiva a t.d. Vše je o surovinách, které jsou i na Ukrajině. A Rus to dobře ví, že když ještě utáhne Ukrajinu, tak s s námi už bojovat nemusí. Ono vše se dá nahradit,ale nikdo už neřekne co nás to bude stát. Jaksi jsme si totiž zvykli na levnej a pohodlnej život,a utahovat opasky se nikomu nechce. A nikdo to ani říci podle pravdy nechce, protože by zmizel z politiky. Prostě - konec sladkých časů, vážení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2022 18:46 Reaguje na Zan K.
Lidi má léčit lékař, stát má vést politik a bojovat má voják. Když se to přeháže, dopadne to špatně.
Klasická moudrost říká, že kdo za blahobyt a bezpečí prodá svoji svobodu, přijde o oboje.

Proto tvrdím, že kejvat Rusku je sebevražda po každé stránce, napadá zásadně jen slabší, nebo ty, kteří se bojí.
Vypráskat ho z Ukrajiny a bude naprosto v pohodě.
Berlínská i Karibská krize to dokazuje.
Odpovědět
ZK

Zan K.

23.3.2022 19:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Svoboda není věcí politiky, území, majetku, ani postavení mezi lidmi. Je to věc čistě interní a človek s holou .. může bejt svobodnější než multimilionář. A to bez ohledu na režim ve kterém žije. Viz nači disidenti před r. 89...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 11:08 Reaguje na Zan K.
Velmi hluboký omyl. Žít v koncentráku svobodné prostě není, pokud člověk není mentálním otrokem. Ten naopak potřebuje nad sebou bič, pokud je svobodný, je zcela bezradný a chce zpátky poměry, ve kterých ten bič nad sebou měl.
Mrkněte se na názory voličů komunistů a okamurovců.
Odpovědět
ZK

Zan K.

19.4.2022 12:41 Reaguje na Pavel Hanzl
O těch komunistických se ví. Ale prosil bych vypsat ony nesvobodné názory okamurovců...
Odpovědět
va

vaber

12.3.2022 08:12
kdo to psal ekolog nebo politik, ruský plyn je stejný jako jiný ,co se týká CO2,
možností náhrady plynu je prý mnoho, tak kde je problém s plynem skončit?
nepoužívat plyn, je jedno jestli ruský nebo jiný ,znamená také netopit a nevařit,
je uvedeno 13 geniálních návrhů ,ale ten zcela nejzasádnější, donutit lidi, aby nepoužívali plyn na vaření ani topení, chybí
goebbelsovská mediální masáž jede všude
Odpovědět
MM

Milan Milan

12.3.2022 09:15
Nápad-pokus-omyl a moře penez? Mně by zajímalo jak vysvětlíte lidem co přešli např. na plynové kotle, že je nebudou moct provozovat? Co je ekologického na nových kotlech, které jsou závislé na čipech, jedou na drahé peletky, trvale spotřebovávají další energie a elektřinu, nebo i drobná závada vyřadí z provozu celý systém.....?? Ukrajinská válka jasně ukazuje, že prvními cíli jsou energetické zdroje a nejlepší pro odolnost společnsti a její přežití krize je mít vše jednoduché a pokud možno nezávislé na centrálních zdrojích. Pak je šance, že v krizi přežijete zimu i sucho. A ani samotná myšlenky ekologie se nemůže opírat o pomýlenou přestavu, že co kouří škodí, nebo že prosakující žumpa je největší ekologická katastrofa. A každá válka ukazuje, že to co se za xx let na ŽP za mld peněž jako "ušetřilo" je snad jedním pumovým náletem zničeno..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2022 09:50
Zcela neomylně tu běží POUZE kritika, bez jakéhokoliv návrhu řešení.
Návod na řešení se mezi řádky dá dočíst nejen u pana Vinklera: nedělat nic a v roce 27 - 35 nebudeme na kolenou, ale budeme "rýt držkou v zemi".
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.3.2022 11:35
Členem re-set: je p. Radek Kubala, tak to hovoří za vše :-)))
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.3.2022 13:16 Reaguje na Jaroslav Studnička
Radek Kubala pracuje pro organizaci Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci.
Působí v globálním hnutí za klimatickou spravedlnost, v minulosti působil jako koordinátor klimatické kampaně Greenpeace Slovensko a je jedním ze zakladatelů grassrootového hnutí Limity jsme my. Byl také součástí místní skupiny Hnutí DUHA Brno i evropských Mladých Přátelích Země.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.3.2022 20:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ano, to je přesně on. Adept na odborníka na energetiku bez ideologie :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.3.2022 14:27
Možností náhrady zemního plynu je celá řada?
Tak uveďte jednu jedinou.
Odpovědět
ZK

Zan K.

17.3.2022 06:30 Reaguje na Viktor Šedivý
Inu je jeiné řešení.Rapidně snižit své nároky a vrátit se o 100 až 200 let zpátky, kdy to bez plynu i ropy šlo. Otázkou je, zda to bez nějaké svetové tragedie či válce dokážeme. Ale ono stále platí, že nouze naučila Dlibora housti....
Odpovědět
sv

sv

12.3.2022 17:05
CO dělat?
- spustit odstavené jaderné a uhelné elektrárny a začít stavět nové,
- dovážet ve větším množství LNG a začít těžit břidlicový plyn,
- zrušit většinu regulací bránící v EU rozvoji jádra a těžby z břidlic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2022 21:12 Reaguje na sv
Jistě.
Program na 10 - 20 let.
Rusí denně povraždí stovku Ukrajinců. Pokud to vyhrají, budou vraždit i u nás.
A my budeme rušit regulace bráníci rozvoji břidlicového plynu.
Odpovědět
sv

sv

13.3.2022 15:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Tvoje fantasmagorie opět nemají nic společného s realitou. Na rusáckem vražděné Ukrajince je samozřejmě nutno uplatnit jiný recept, a to letectvo USA a dalších zemí NATO nad Ukrajinou a ponorky USA a dalších zemí NATO v Černém moři, blokující a potápějící rusácké lodě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.3.2022 17:04 Reaguje na sv
To je jasný a já jsem všema deseti pro. Jenže vedení EU a především NATO jsou neskuteční poseroutkové, kteří budo žvanit vagńy keců proč to nejde a až napadne Rusko Evropu, tak se podělají do gatí a utečou.
Já bych do toho ale netahal Amíky, to je záležitost Evropy, ta musí konečně dospět a nebečet, jako mladší bratříček.
Skutečně nechápu, na co to podělané celé NATO máme.
Odpovědět
sv

sv

13.3.2022 18:26 Reaguje na Pavel Hanzl
To není záležitost Evropy, to je záležitost celého světa. Záležitostí Evropy je, že bez ohledu na vojenské operace musí urychleně rušit nesmyslné předpisy regulující výstavbu jádra a těžbu břidlicového plynu. To lze udělat ze dne na den škrtem pera.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.3.2022 19:58 Reaguje na sv
Ty předpisy nejsou neasmyslné, z nějakého důvodu byly zavedeny. Možná jsou ty důvody dnes už nedůležité, ale to se musí posoudit a nejde to dělat hurá stylem.
Dnešníproblém je válka na Ukrajině a řešení musí být okamžité a maximálně účinné, včera bylo pozdě.
Ale Amíci bojovali za celý svět i Evropu vícekrát, dnes by to měla už Evropa zvládnout sama.
Amíci by měli puze pohlídat, aby ta zrůda nerozpoutala atomovou válku, nic jiného.
Odpovědět
sv

sv

13.3.2022 22:36 Reaguje na Pavel Hanzl
A z jaký byl ten důvod žáku hanzle? Ten důvod byl nátlak zelených vyděračů a zbabělost politiků. Hurá stylem byly tyto předpisy zavedeny a jejich jediný cíl byl zlikvidovat jaderný průmysl v Evorpě a vůbec nepřipustit rozvoj těžby břidlicového plynu. Normy platné v 80. letech dnes poslouží podstatně lépe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.3.2022 08:13 Reaguje na sv
Obávám se, že je to složitější. Posuzovat oprávněnost zákonů o bezpečnosti JE tu může jen pan Macháček, který rozumí všemu. Jádro je svinstvo a frakování břidlic ještě 100x horší.
Smysl má pouze úvaha, co všechno jsme ochotni zkousnout kvůli energiím a hlavně, kolik jich SKUTEČNĚ potřebujeme.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.3.2022 16:25 Reaguje na Pavel Hanzl
No, dokud si nezateplíte ten barák, ta furt docela dost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 08:28 Reaguje na Svatá Prostoto
Já jsem Sibirjak, já nemusím topit vůbec.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.3.2022 10:37 Reaguje na Pavel Hanzl
To budou mít vostatní partaje radost:-))).
A rovnou bych si na vašem místě vypnul i elektriku ... my si tu bez vás trošku popláčme, ale nějak to holt vydržíme. Rádi:-))).
Odpovědět
SK

Stanislav Korpass

13.3.2022 21:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Rád bych stál po Vašem boku ,až budeme bránit tu Evropu.Kontroloval bych Vám gatě a dohlédl NA TO,že budete pevný ve své ideologii jako skála,nebudete žvanit vagony keců a probijete se až k té zrůdě Putinovi. .A sv by při tom mohl zapisovat Vaše hrdinské skutky pro Ekolist.
Odpovědět
sv

sv

13.3.2022 22:37 Reaguje na Stanislav Korpass
Stěží můžeš stát hanzlovi po boku, když stojíš za pozadím covidového strašpytla puťky a hlavu vkládáš mezi jeho půlky.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.3.2022 19:13
"na obnovitelné zdroje energie je do roku 2030 v dotačních programech dostupných přibližně 150 mld. Kč"

Za ty peníze postavíte OZE odpovídající ročnímu výkonu 1/2GW jaderného (jednoho starého Dukovanského) bloku. Navíc se zvýší disproporce výroby/spotřeby mezi létem a zimou.

Navíc do r. 2030 zaplatíme asi 400 miliard Kč za již postavené OZE. O tyto peníze zřejmě navýšíme náš státní dluh.

Nevím, čím lidé z re-setu myslí ale zjevně rádi píšou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2022 21:09 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak mi vystětlete, proč všichni nestaví nové bloky JE a jdou do OZE.
Všichni jsou blbí, jen vy jste letadlo.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.3.2022 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Já s jistotou nejsem letadlo.

Za blbého lze ale jistě považovat člověka, který nedokáže věcně reagovat na jasné argumenty v diskusním příspěvku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.3.2022 17:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobře. Napište PROČ VŠICHNI STAVÍ OZE A NE JÁDRO.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.3.2022 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože neexistuje smysluplná globální klimatická politika a hraje se jen divadlo o ochraně klimatu pro 8 miliard lidí. OZE jsou ideální všude viditelné kulisy do této hry.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.3.2022 08:16 Reaguje na Jiří Svoboda
Proboha, to není možný!!
Smysluplná globální klimatická politika je jasně dána, jako snad jediná na světě!!
Podkladem je nejen šestá zpráva IPCC, ale jinak se to jmenuje Green deal.
To, že vy netušíte, co v něm je, není chyba světa.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.3.2022 12:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Jedna věc je, jak je to na papíře, a druhá, jak to ve skutečnosti funguje.

Možná by i vám prospělo dokázat rozlišovat sny blouznivců od reality.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.3.2022 18:47 Reaguje na Jiří Svoboda
A jak to teda funguje?
Státy, jejichž obyvatelé nemají v hlavách nas.áno, makají na OZE, elektromobilitě, cirkuární ekonomice a snaží dělat maximum, abychom se z té klimatické tragédie vysmekli.
Ropácké hlupství ovšem nedělá nic, všechno kritizuje, hyenizuje, bečí jak se jim zdraží o kačku proud, čadí z dýzlů a kupuje vagóny plastových krámů z Číny.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.3.2022 16:42
"Ukrajinská představitelka a klimatoložka Svitlana Krakovská na plénu IPCC uvedla, že „změny klimatu a válka na Ukrajině mají stejnou příčinu — fosilní paliva a naši závislost na nich.“ "
To se mi nezdá, stejně jako zbytek článku od organizace jména, které připomíná great reset. Servis odstavených německých jaderek by trval měsíce, rok...., navíc němečtí politici nemají zájem o znovuspuštění, personál je také pryč, tak se známou německou rychlostí v rozhodování půjde o proces na několik let, než by odstavené JE byly znovu provozu schopné. Snad se mýlím.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.3.2022 17:03 Reaguje na Jarka O.
Je ty zelené fantasty nechte snít ! Ono je to přejde až dojde ke srážce s realitou.
To přece vidíte i dnes -válka neválka , plyn a ropa plyne z RF přes UA do EU a nikdo s tím v blízké době prostě nehne.

Zdražte PHM na 100 Kč /lt a nikdo vám do práce nepřijde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.3.2022 17:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pouze manager na kole.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.3.2022 17:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy i chodíte ne benzín? To pak sorry, já myslel, že jste jen ropák.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.3.2022 10:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Snění fantastů bývá v pořádku. Ale tohle je bojovnější. A za nimi se schovávají obchodníci se vším vč. smrti a ekonomičtí fachidioti. A to je vůbec průs.švih. Oni za své nápady platit nebudou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.3.2022 17:06 Reaguje na Jarka O.
Zcela vyjímečně se nemýlíte.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.3.2022 10:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste si jist? Tohle není obhajoba OZE. Naopak, němečtí politici by se měli stát realisty a ne zustat okultisty jak tomu často je, do oprav odstavených elektráren investovat a dojíždějící JE už začít servisovat a modernizovat. To se neděje, zařízení se nechávají dosluhovat. I kdyby nakrásně chtěli znovu zprovoznit své JE, tak se to nestane zítra, potrvá to. Ale porád je lepší čekat na znovuzprovoznění, než odstavit i zbývající JE. Takhle se jen likvidují a drancují evropské země, které se tomu nebrání. Z konfiktu na východě získá zas jen SRN, mají v rukou infrastrukturu –NS2, terminál v Kielu, Lipskou burzu, a diplomacii s Ruskem, vlastně i se zbytkem světa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.3.2022 20:27 Reaguje na Jarka O.
Němečtí politici se nechovají dle vašich představ.
Útoky na jaderná zařízení na Ukrajině zase podporuje nechuť Němců k jádru a jejich politici ctí vůli voličů.
Nějaký NS2 je k ničemu, Němci mají terminály na LPG, ale nejsou rozhodně sami, hodně má Španělsko a k němu jdou i plynovody z Alžíru. Přes nás jde těch rour taky několik.
Zase z těch Němců nedělajte všemocné pánbíčky, nikoho nedrancují (spíš naopak), EU proti jejich vůli schválila JE v taxonomii a dnes pod tlakem EU zcela otočili vztah k Rusku.
Odpovědět
SM

Stanislav Mikeska

14.3.2022 12:44
Nápad je to jistě vynikající! Pokud jsme připraveni chodit v létě spát se slepicemi a v zimě jako medvědi ulehnout k zimnímu spánku, tedy vpřed!!! Jinak je článek blábol made in Brusel...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist