https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/resit-system-parkingu-ve-mestech-komplexne?ids%5Bx73c9a5a36195d566251f142f146b1abe%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ing. Rudolf Kunzmann, CSc: Řešit systém parkingu ve městech komplexně.

26.1.2006
Ve městech České republiky se řeší kde parkovat stále vzrůstající množství automobilů. Prostory pro další povrchová parkoviště prostě nejsou. Zejména v historických centrech měst. Povrchová parkoviště, i se zvyšujícím se parkovným, již situaci nemohou řešit, natož vyřešit. Města jsou nucena přistupovat na realizaci parkovacích domů(dále jen PD).
 
Kde na to vzít finanční prostředky?A vůbec jak přistoupit k problému? Hned v počátku se někteří představitelé měst, nebo investorů, při řešení úvěrů setkali u některých finančních ústavů, zejména zahraničních, s opatrným přístupem. Nikoli že by peníze nebyly, ale proto, že z pohledu finančního ústavu není stavba PD zasazena do systému komplexního řešení parkingu ve městě, který by měl spolehlivě zajistit návratnost investice v plánovaném času. Je účelné v úvodu poukázat na to, že v závislosti na typu PD, je možné získat finanční prostředky.

Na příklad EU jednoznačně podporuje výstavbu ekologických parkovacích domů, které se nazývají Automatizované parkovací domy(dále jen APD). Hned v úvodu uveďme, že pro jejich činnost je zásadní:
1. Nepřítomnost řidičů a jejich spolucestujících, či jakýchkoli osob, uvnitř APD. 2. Veškeré operace s vozidly při parkování, jakož i při výjezdu, jsou prováděny s vypnutými motory.
Za APD nelze považovat takové hybridní uspořádání Vjezdového parkovacího domu(dále jen VPD), kde se přesunují vozidla s řidiči do etáží pomocí výtahů. Nevýhody VPD a výhody APD byly publikovány v předchozích článcích autora, kde byl proveden jejich detailní rozbor.

Po vstupu ČR do EU je dnes možné například čerpat prostředky ze Strukturálních fondů a Fondu soudržnosti a to z Operačního programu Infrastruktura, kde objem fin. prostředků na období 2004 -2006 činí 246 mil.EUR. Program zahrnuje rozvojové priority resortu dopravy a resortu životního prostředí v ČR. Program je m.j. zaměřen také na: - modernizaci civilních letišť nadregionálního významu,
- snížení negativních důsledků dopravy na životní prostředí,
- zlepšování infrastruktury ochrany ovzduší,
(Právě tyto vlastnosti APD zajišťují, jak je výše uvedeno, a navíc představují v této oblasti naprosté novum!). Řídící orgán pro Operační program Infrastruktura je : Ministerstvo životního prostředí ČR / Odbor integrovaného financování, Vršovická 65, 100 10 Praha 10, Tel.: +420 267 12 1111, fax: + 420 267 12 6530, e-mail: info@env.cz

Pochopitelně je potřebné předložit projekt s perfektní marketingovou rozvahou, který je součástí komplexního řešení v daném městě. Další podrobnosti je možné se dozvědět na výše uvedené adrese, ale získat i pomoc na České síti EIC www.euroinfocentrum.cz, dále na Centrum pro regionální rozvoj České republiky www.crr.cz, nebo na www.rrajm.cz Regionální rozvojová agentura Jižní Moravy pro přípravu projektů do Strukturálních fondů v JmKraji. Finanční prostředky z EU se poskytují následně a postupně, a zpravidla nejvýše do 70% plánované investice.

Bez nároku na úplnost jsou dále předloženy v poznámkách některé názory k možnému obsahu systému komplexního řešení parkingu ve městech: a). Je účelné si ujasnit, kterou oblast příslušného města považujeme za takové centrum, kam chceme zastavit, nebo zásadně omezit vjezd vozidel z ekologických a i dalších důvodů. Omezení a povolení vjezdu za účelem dovozu zboží, na příklad na pěších zónách, může být termínováno před otevřením obchodů a po jejich uzavření.
b). Uvnitř a v nejbližším okolí centra města( kde chceme zastavit ,nebo zásadně omezit vjezd vozidel) je žádoucí, aby byly povolovány a realizovány právě, z důvodů ekologických, výhradně APD, které mohou být nadzemní a podzemní a to různých typů.
c). APD je účelné dislokovat do takových míst , kde je největší frekvence pohybu vozidel při jejich parkování, což zajistí i rychlou návratnost investice. Poznané frekvenci pohybu vozidel musí odpovídat i volba optimálního typu APD. Požadavek rychlosti odbavování vozidel v času v APD pro příslušnou lokalitu se považuje za jedno z hlavních kriterií. Zpravidla se rychlost odbavování dělí na velkou,střední a komerční. Optimální typy a druhy APD pro danou lokalitu je vhodné předem konzultovat, například i s autorem tohoto článku. Pomoci může i již dříve publikovaný článek autora " Možná kriteria pro volbu vhodného typu Automatizovaného parkovacího domu."(Ekolist 19.1.2206) Pozn.1.:Připomeňme si podobný přístup na železnici. Dnes si mnozí ani neuvědomují, že již také nejezdí dýmající lokomotivy a železnice je i z ekologických důvodů elektrifikována. Takový přístup je nezbytný i pro parking ve městech.
d). Součástí systému komplexního řešení musí být pochopitelně i realizace vymístění vozidel z centra a okolí centra města. To lze především zajistit: - Poplatky za povrchové parkování budou stanoveny vyšší nežli poplatky v APD za stejný čas. - Na povrchových parkovištích budou poplatky opravdu za dobu parkování kontrolovány a vybírány. V současné době si řidič na příklad zaplatí 1 hod.Ve skutečnosti tam parkuje za tuto částku více hodin, aniž je kontrolován, a aniž by doplatil poplatek v plné výši. Tím samozřejmě také unikají finanční prostředky provozovateli parkoviště, kterým bývá zpravidla město. - Poplatky bydlících majitelů vozidel v daných lokalitách v APD lze řešit sníženými poplatky a je vhodné tyto majitele vozidel chápat je jako stabilní rezidenty v APD. - Rozmístěním značek příkazů zákazů parkování a kontrola plnění těchto příkazů s postihy vůči neukázněným řidičům. Pozn.2.: Pro ČR je totiž typické přijímání velkého množství zákonů, jejichž plnění je sporadicky kontrolováno, spíše vůbec ne!
e). V zahraničí lze pozorovat u některých měst, která mají městkou dopravu, že na vnějších okrajích měst realizují záchytná parkoviště, a zde PD různých typů, přičemž lístek z uložení vozidla slouží pro řidiče i jako celodenní jízdenka v městské dopravě příslušného města, což se ukázalo pro řidiče přitažlivé.
f). Průjezdy některých měst ( na příklad v Londýně) stojí řidiče značné poplatky. V rámci systému komplexního řešení by měla i naše města ke snížení vjezdů a průjezdů vozidel městem zaujmout organizačním opatřením ( na příklad stanovení tras objezdů) propojeném na platby jednoznačně stanovisko ve prospěch města s postihy vůči neukázněným řidičům.
g). Na zásadních vjezdech do města je však nezbytné vybudovat informační systém, který řidičům sdělí: - jaké jsou poplatky za průjezd městem, způsob platby a výše postihu za jejich nezaplacení, - kde je nejbližší odstavné parkoviště pro daný vjezd do města a jeho stávající obsazenost, - kde jsou APD ve městě a jejich stávající obsazenost,
h). V příloze dokumentu systému komplexního řešení parkingu ve městě by měl být plán a v něm zakreslena vytipovaná místa s vysokou frekvencí parkujících vozidel . V těchto místech pak plánovaná realizace odůvodněně vybraných typů APD se stanovenou kapacitou parkovaných vozidel a s plánovanými termíny jejich výstavby. Zakresleny by měly být i povrchová parkoviště a záchytná parkoviště ne vnějších okrajích měst s plánovanou kapacitou parkujících vozidel.V plánu by měly být také zakresleny i prvky plánovaného informačního systému s termíny realizace v návaznosti na postupnou realizaci APD


reklama

 
Ing. Rudolf Kunzmann, CSc
Autor je čtenářem EkoListu
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

řešení parkování - 13. 2. 2006 - Jitka

Co takhle zřídit na okraji měst záchytná parkoviště hlídaná a zdarma a nasměrovat lidi dojíždějící do měst za prací či jinými záležitostmi na městskou hrom.dopravu, která by byla podstatně levnější ne-li zcela zdarma.
Parkoviště by bylo nutno vybavit podrobnými iformacemi či informační službou.
Deně dojíždějící Jitka

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist