https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/richardn-brabec-kvuli-otrave-becvy-se-pripravujeme-na-moznost-uplatnit-poprve-v-historii-zakon-o-ekologicke-ujme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Richard Brabec: Kvůli otravě Bečvy se připravujeme na možnost uplatnit poprvé v historii zákon o ekologické újmě

28.11.2020 | PRAHA
Řeka Bečva po kyanidové havárii.
Řeka Bečva po kyanidové havárii.
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Ministr životního prostředí včera ve Valašském Meziříčí diskutoval o havárii na Bečvě. Na půdě městského úřadu ve Valašském Meziříčí se včera setkali zástupci všech dotčených orgánů, kterých se týká řešení havárií podle vodního zákona a zákona o integrovaném záchranném systému, a účastnili se tak všech tří akcí, které probíhaly v souvislosti s úniky nebezpečných nebo znečišťujících látek do řeky Bečvy v posledních dvou měsících. Po schůzce zaslal ministr Brabec médiím následující komentář.
 

Již jsem zadal přípravu rychlé novely vodního zákona, kde za prvé zvýšíme maximální sankci ze současných pěti na 50 milionů korun a jasně vymezíme, zákonem i navazující vyhláškou, kompetence jednotlivých úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce. Vznikne také jednotný registr výpustí vedoucích do hlavních vodních toků, protože informace, které mají úřady k dispozici, jsou nyní roztříštěné. V něm by se sbíhaly také údaje o firmách a látkách, především nebezpečných, se kterými ve svých provozech pracují.

Už dříve jsem oznámil, že legislativu dále chceme upravit v oblasti vypouštění a ohlašování látek znečišťovateli do toku, můžeme snížit ohlašovací prahy nebo rozšířit vějíř sledovaných látek, aby byly znečišťovatelé pod větší, a to i veřejnou kontrolou. Už několik let pro to máme vytvořenou funkční pracovní skupinu, ve které jsou zastoupeny jak znečišťovatelé, tak nevládní organizace, zaměřenou mimo jiné právě na úpravy legislativy týkající se látek vypouštěných do životního prostředí. Tam začneme diskutovat monitoring a limity látek jako jsou kyanidy, měď, nikl a další.

Evropská komise už tři roky realizuje tzv. fitness check příslušných směrnic, zaměřených na monitoring vod a znečišťujících látek, na jehož základě očekáváme zahájení jednání o zpřísnění evropské legislativy. Bude jenom dobře, když Česká republika bude v této věci o něco napřed a bude moci do evropské debaty přispět s konkrétními návrhy.

Konkrétně na Bečvu také chceme jako pilotní projekt ve spolupráci s podnikem Povodí umístit přístroj pro dlouhodobý monitoring kvality vod.

Připravujeme se také na možnost poprvé v historii uplatnit na uložení nápravných opatření a finanční náhradu za poškození přírody zákon o ekologické újmě, k tomu ale samozřejmě musíme znát viníka a příčinu katastrofy. Ale pokud to výsledky znaleckých posudků umožní, tak ho budeme chtít využít.

Co se týká kyanidové havárie na Bečvě, sám jsem velmi nespokojený s tím, jak dlouho vyšetřování trvá. Na druhou stranu, rozumím, že aby mohly důkazy později obstát u soudu, je potřeba, aby byly co nejlépe podložené a mohly se o ně orgány činné v trestním řízení opřít, a mám v ně v tomto smyslu plnou důvěru. Nedokážu si představit, že by se viník nenašel, padni komu padni. Nesmí tady zůstat pocit, že snad někdo něco zametl pod koberec, protože to mohu jednoznačně vyloučit. Policie i další úřady na dnešním jednání ocenili práci České inspekce životního prostředí, a to je pro mě také dalším signálem, že z její strany proběhlo vše standardně, odborně a nezávisle.


reklama

 
foto - Brabec Richard
Richard Brabec
Autor je ministr životního prostředí ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

28.11.2020 07:40
Slibem nezarmoutíš, letos jste nám sliboval sucho jaké 500 let nebylo a výsledek?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2020 08:41 Reaguje na Vladimír Hošek
Nebojte,vsjo búdět. Letos si sucho dalo oraz (asi se zastavily větřáky na Baltu a v Severním moři) ale od příštího roku jede tisícileté.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

28.11.2020 09:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Možná bude sušeji, možná bude stejně nebo mokřeji. Horší je, že skoro každý má tendenci strašit, vy si můžete dovolit plácat nesmysly a hrát si na Nostradáma, ale absolutní nezodpovědností je to u Brabce a podobných.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2020 10:42 Reaguje na Vladimír Hošek
Ále blbost, předpovědět budoucí počasí neumí nikdo, jenom je jisté, že se bude stále oteplovat.
A proto by měli zodpovědní lidé celou zemi připravit na nejhorší scénář, což je fatální sucho.
Jenže dělají co? Žvaní a skutek utek.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.11.2020 14:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě pár takových roků jako letos, a bude jasné, že je celé antropogenní oteplování nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2020 18:01 Reaguje na Jan Šimůnek
Člověče nešťastná, globální oteplení neznamená, že na Oltecu je hic. Pokud nepochopíte rozdíl mezi klimatem a počasím, nemáte šanci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2020 18:04 Reaguje na Jan Šimůnek
A jak ten deštivý rok vlastně vznikl? Myslíte, že v Severním moři byly demontovány všechny větřáky? Nemáte pocit, že tohle je další z důkazů, že pořád plácáte nesmysly?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

29.11.2020 21:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže dělají co?
Místo aby investovali do opatření která pomohou se se suchem vyrovnat a nedat se jím zdeptat, investují astronomické do blbostí, u kterých je (v nejlepším případě) velmi nejisté, že něco pozitivního přinesou.
Za nadšeného potlesku lidí jako jste Vy, pane Hanzle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 21:48 Reaguje na Karel Ploranský
Zkuste napsat, které gigablbosti zrovna já tleskám.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.12.2020 07:36 Reaguje na Karel Ploranský
To, že něčemu nerozumíte, neznamená, že je to nesmyslné.... jen nám tu všem ukazujete, že nechápete aspekty dnešní doby.... nic jiného takový komentář nepřináší....
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

28.11.2020 09:10
A bude trest vymáhán na majiteli nebo faktickém viníkovi ? Ona zatímní praxe v ČR je trochu nelogickou. Příklady sqoterů v obsazování cizích nemovitostí je podobným případem jako otrava Bečvy. Nevzdělanec jenž má přístup k vypustnému šoupěti je ukrytým za majitelem a managmentem firmy.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

28.11.2020 09:11
A bude trest vymáhán na majiteli nebo faktickém viníkovi ? Ona zatímní praxe v ČR je trochu nelogickou. Příklady sqoterů v obsazování cizích nemovitostí je podobným případem jako otrava Bečvy. Nevzdělanec jenž má přístup k vypustnému šoupěti je ukrytým za majitelem a managmentem firmy.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.11.2020 11:43
Víme, umíme a mělo by se. I tak by se dalo zobecnit vystoupení ministra ŽP ,který až na několik slibů nic nového veřejnosti nesdělil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2020 18:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně tak.
Odpovědět
MM

Milan Milan

28.11.2020 17:38
Typický Brabec. Místo řešení a vyřešení opět nějaký regulačně zbytečný a nic nepřinášející zákon. Spíše tovidím jako vyhýbání se pořádnému vyšetření lajdáctví a nejen toho kdo "svinstvo" vyrábí, skladuje a zřejmě i vypustil.......
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2020 18:06 Reaguje na Milan Milan
Prostě zbytečný ouředník za ANO. Už tam tahle banda sedí 7 let a už je líp? Jim asi ANO, na loupežili si neskutečně..........
Odpovědět
Mz

Miluna z Hor

28.11.2020 18:13
STBacka praktika odvadeni pozornosti..... moc hezke.... copak ze autor co pro Agrofert vedl nejvetsiho znečišťovatele Labe nalezl takove zalibeni v "ochrane" žp.... ? skoro se zda ze tam je hlavne proto aby prikryl pochybeni spratelenych firem a zlikvidoval kdysi funkcni ČIZP .... je mi z vas a vasi oligarchie nicici vse od vody po pudu na bliti...a doufam ze Buh existuje a za to svinstvo na Becve se budete smazit pekle, grazlove... videt v TV ty umirajici ryby a pak ten vas ksich a chsicht toho podvodnika z ČIZP, placiho uplne nesmysly, byla pro me ta nejodpornejsi udalost desetileti....
Odpovědět
Mz

Miluna z Hor

28.11.2020 18:39 Reaguje na Miluna z Hor
plácajícího
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 07:42 Reaguje na Miluna z Hor
Je to skutečně dost děsivé hlavně proto, že tohle vovčané volí ve svobodných volbách. Absolutně nechápu.
Budeme za pár let bojovat za "babišismus s lidskou tváří"??
Odpovědět
Mz

Miluna z Hor

29.11.2020 12:45 Reaguje na Pavel Hanzl
myslim ze bude jeste hur nez ted, Babis neni nesmrtelny a az jeho giganticky moloch co prorostl celou zemi bude ridit nekdo komu uz pujde jen o zisk a nebude mit ani tu potřebu si hrat na protikorupcniho starostlivého dobrodince bude jeste hur...zni to strasne ale jeste budem na toho silence vzpominat jako na toho za hoko tak zle nebylo.... :-) . spojení s ODS nastoli dalsi level v bezohlednem drancovani vseho a externalita bude sprosté slovo...... pak to teprve bude vlada bezohlednych mocných..Babisovo-Kellnerovo klan a modra bezohledna ideologie dokonci tuhle fazi vyvoje tady.....az az budeme ryt drzkou v zemi, jako otroci tehle psychopatu co budou mit porad malo, nam to mozna dojde
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 16:38 Reaguje na Miluna z Hor
"Pokud zničíte morálku národa, spadne vám jako zralé ovoce do klína." V.I.Lenin

Národ, který toleruje (a ještě volí!!!) lži a krádeže přímo ve vládě, už asi nemá kam sestupovat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.11.2020 10:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Lži a krádeže přímo ve vládě jsou zjevně inherentní vlastnosti každé vlády. To volbami nelze změnit (není nabídka alternativy). Problém je ta tolerance. Ale s tím je těžké něco udělat, když to orgány státní moci i vlivná media kryjí.

Vykecáváním se a brbláním na Ekolistu se určitě nic nezmění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.11.2020 11:48 Reaguje na Jiří Svoboda
Úplná blbost. Normální vlády v normálních zemích prostě nelžou. Protože opozice je okamžitě v médiích začne masírovat.
Samozřejmě se to těžko dodržuje, každý člověk pod drobnohledem dělá chyby, něco mu ulítne občas nemá správné informace atsd. atd.
Ale vyložené lži, které běžně tahle vláda produkuje, si NIKDO nemůže dovolit. I ulhaný Trump na to dojel, i když lhal proti našim "nepolitikům" zcea minimálně.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.12.2020 07:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Takový jako vy vidí svět černobíle a potom tuto černobílost pomáháte uvést v realitu....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 21:51 Reaguje na Miluna z Hor
Podle průzkumu asi 30% obyvatel by souhlasilo s omezení suverenity země ve prospěch Ruska nebo Číny, pokud by to bylo finančně výhodné. Tohle je začátek konce.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.12.2020 11:22 Reaguje na Pavel Hanzl
My si tu v tom koketování s totalitním způsobem vedení společnosti vyloženě libujeme... jsme nepoučitelní, a tak si tu hubu budem narývat pořád dokola jak nějací retardovaní ubožáci....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.12.2020 07:42 Reaguje na Miluna z Hor
Cítím to stejně.... člověku se opravdu otevírá nůž v kapse z toho, jak tu tito zločinci vydělávají na poškozování ŽP a ještě mají sofistikovaný zkorumpovaný státní gang okolo sebe, který se tuto realitu snaží zakrýt....

Tito lidé by si zasloužili nějaký z trestů co se dělaly ve středověku.... a to veřejně..... aby všichni podobní hajz** viděli co jim hrozí, pokud budou páchat takové zlo.....
Odpovědět
Mz

Miluna z Hor

30.11.2020 13:55
uz se nad tebou ty vrazdici grazle stahujou mraky..... preju vam stejnou smrt jakou jste zajistili tem nevinnym rybam .... ne proto ze se to stalo, to se stat asi muze, ale proto jak prolhane a mafiansky jste s tim nalozili a ukazali nam ze demokracie uz v tyhle zemi neni .... https://denikreferendum.cz/clanek/32010-odhaleno-v-den-otravy-becvy-se-v-deze-stala-havarie-proc-zustala-utajena
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.12.2020 07:47 Reaguje na Miluna z Hor
Demokracie tu nikdy nebyla (tato země stojí na prohnilých základech), ale dřív (před vpádem vojsk Anofertu do státní správy) se jí to aspoň trochu přibližovalo....
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.11.2020 14:00
https://www.mix24.cz/za-otravou-becvy-skutecne-muze-stat-babisuv-podnik-v-den-katastrofy-jsem-v-deze-zpusobil-havarii-priznal-zamestnanec/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=442601&dop_req_id=1PI9SNcEJuw-202011301254&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.12.2020 07:11
"Policie i další úřady na dnešním jednání ocenili práci České inspekce životního prostředí, a to je pro mě také dalším signálem, že z její strany proběhlo vše standardně, odborně a nezávisle."

:D jasně, to všichni v ČR vidí jak probíhá standardní vyšetřování těchto prasáren.... bohužel je to opravdu standard!

Ropácká země, ropácké mozky......
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist