https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-zjisteni-o-otravy-becvy-prinasi-denik-referendum.ukazuje-na-chemicku-deza
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Deník Referendum přináší nová zjištění o otravě Bečvy. Ukazují na chemičku DEZA, ta odpovědnost odmítá aktualizováno

30.11.2020 16:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Areál chemišky DEZA z holdingu Agrofert.
Areál chemišky DEZA z holdingu Agrofert.
Do vyšetřování případu otravy řeky Bečvy dnes vstoupil svou investigativní reportáží Deník Referendum. Přináší v ní svědectví a zjištění, podle nichž je nejpravděpodobnějším viníkem ekologické havárie na Bečvě chemička DEZA z holdingu Agrofert. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka odpovědnost DEZY odmítá, podle něj se nejednalo o havárii, která by mohla vést k otravě Bečvy.
 

Právě v areálu DEZA došlo podle zjištění novinářů Zuzany Vlasaté a Jakuba Patočky k havárii na jednom z provozů. Mělo tak dojít k úniku chemických látek, které mohly způsobit úhyn ryb v řece. To by znamenalo, že kyanid nebyl hlavní příčinou otravy.

K havárii mělo dojít v brzkých ranních hodinách 20. září, což by odpovídalo i otravě řeky ve stejný den. Více informací o havárii v chemičce DEZA ve Valašském Meziříčí, chemických látkách, které mohou být příčinou otravy namísto kyanidu, a zjištění Deníku Referendum si přečtěte v obsáhlé a podrobné reportáži.

Ekolist požádal o reakci na zjištění Deníku Rerefendum firmu DEZA, Českou inspekci životního prostředí a Ministerstvo životního prostředí ČR.

České inspekci životního prostředí (ČIŽP) nebyla žádná havárie 20. 9. 2020 ze strany společnosti DEZA hlášena. Podle Karla Hanzelky, mluvčího společnosti Agrofert, proto, že se nejednalo o havárii, ale o provozní událost, která úřadům nemusela být hlášena.

"Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě," odpověděl Ekolistu Karel Hanzelka. Mluvčí Agrofertu navíc popírá, že by uniklé látky byly toxické. Celou jeho odpověď si můžete přečíst zde.

ČIŽP ani MŽP se k vyšetřování případu nechtějí vyjadřovat. "Vyšetřovatel vyzval MŽP i ČIŽP, aby nezveřejňovaly nové informace k trestnímu řízení nebo informace, které by mohly mít vztah k trestnímu řízení. To se týká kroků inspekce, popř. dalších orgánů, které jsou v tomto případě vázány mlčenlivostí a to podle zákona o trestním řízení soudním (trestní řád - č. 141/1961 Sb.), tak i podle zákona o kontrole (kontrolní řád - č. 255/2012 Sb.)," odpověděla nám Radka Nastoupilová, mluvčí České inspekce životního prostředí.

"MŽP nemá k hypotézám a teoriím v Deníku Referendum žádné ověřené informace, případ vyšetřuje Policie ČR. MŽP není žádným vyšetřovacím orgánem v oblasti havárií a nemůže nijak zasahovat ani do práce policie, ani ČIŽP," vyjádřila se k článku mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

"Případ otravy Bečvy primárně vyšetřuje Policie ČR, nikoli redaktoři Deníku Referendum. Jejich novou teorii ČIŽP proto nebude, a ani nemůže, veřejně komentovat. Po celou dobu pečlivě sledujeme všechny informace, které se v souvislosti s případem havárie na Bečvě objevují ve veřejném prostoru, stejně tak jako je jistě sledují i orgány činné v trestním řízení," uvedla s odkazem na policii Radka Nastoupilová z ČIŽP.

Vyšetřování otravy Bečvy trvá již více než dva měsíce, Policie ČR se k němu zatím vyjadřuje minimálně. Jednalo se o něm i v Poslanecké sněmovně.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (33)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

30.11.2020 14:08
Průser. Tam to soudruh Bureš nestihl uplatit.
Odpovědět
Mz

Miluna z Hor

30.11.2020 14:27
svrhnout vsechny ty oligarchicky grazly rozkladajici demokracii...jinak dopadnem jako ty ryby..... chceme fakt chcipnout jako otroci vsemocnyho Agrofertu? Fakt?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.11.2020 14:35
Neschopnost Policie ČR a ČIŽP v tomto případě je alarmující.
Různé konspirační teorie jsou pak důsledkem neschopnosti či neochoty státních orgánů odhalit pravého viníka.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

30.11.2020 16:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Také jsem pro dokončení informace o provozní události. Jsou ještě pracovníci nedělní směny odpovědni za přetečení a únik 12 kubíků směsi ještě zaměstnanci nebo už jsou na UP. Podobných událostí se ve firmách děje nemálo. Vzpomínám, na případ před lety v teplárně Březhrad kdy také obsluha zaspala a pojištováky kotlů bez vody vyhodily střechu a tím Hradec Králové a Pardubice zůstaly bez teplé TUV ! Pravdou je , že tehdy nikdo nezemřel ani se neotrávil.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.11.2020 20:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Že by fenol, který se, většinou jako vodný roztok v minulosti používal jako antiseptikum zejména na podlahy v nemocnicích (karbolka, kyselina karbolová)a proto je jeho zápach i ve velmi nízkých koncentracích označován jako „vůně nemocnice", nebyl indikován při otravě ryb v Bečvě, by svědčilo o mimořádné neschopnosti místního ČIŽP i policie ČR ve Vsetíně (či Valmezu). .
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

30.11.2020 20:34 Reaguje na Jiří Daneš
Třeba chytli z toho čabrání rýmu:-)
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

30.11.2020 20:53 Reaguje na Jiří Daneš
Pokud opravdu by uniklo dvanáct kubíků sody a vápenného hydrátu, nemohla by nastat otrava. Pokud by ale místo hydrátu se jednalo o dusíkaté vápno problém by v tomto množství bylo reálné.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.12.2020 07:42 Reaguje na Krejcar Stanislav
přečtěte si ten článek v Referendu, není soda jako soda, natožpak česká soda
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.12.2020 07:00 Reaguje na Krejcar Stanislav
Co by tam dělalo dusíkaté vápno?
Fenol se z dehtu vymývá roztokem hydroxidu sodného v podobě vodourozpustné sodné soli fenolu a zpátky, ve formě nerozpustné ve vodě, se zase získává neutralizací. Třeba neutralizací CO2, kdy se fenol uvolní v nerozpustné formě a ze sodného kationtu vznikne uhličitan sodný neboli soda. A soda se zase regeneruje zpět kaustifikací na hydroxid sodný hydroxidem vápenatým neboli hašeným vápnem.
Učivo střední školy, aspoň za našich dob. Dnes, protože už střední a vysoké školství není výběrové jako kdysi před 30 letym, ale masové a úroveň studentů je tak znatelně horší, to ovšem může být až učivo vysoké školy chemického směru.
A to je přesně to, co uniklo, směs sody neboli uhličitanu sodného, hydroxidu sodného a uhličitanu vápenatého. Se stopami fenolu. A otázka je taky kolik protože většina té uniklé látky skončila v havarijní jímce a odtamtud šla do neutralizační stanice Dezy. Pouze určitá malá část, která "přestříkla" přes havarijní jímku na běžnou komunikaci, byla spláchnuta do běžné, zřejmě dešťové kanalizace a šla mimo chemickou neutralizačku nejspíš přímo do Bečvy.
Předpokládám, že 12 kubíků byl objem celé nádrže, uniknout tedy mohlo maximálně tak 2 - 4 kubíky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.12.2020 07:06 Reaguje na Radim Polášek
Spíš bych řekl , že to ale bylo pár stovek litrů.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

4.12.2020 09:04 Reaguje na Radim Polášek
Jo pán je z DEZY....ale asi z managementu, že?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.12.2020 13:35 Reaguje na Karel Pavelka
Ne, pán vystudoval chemii.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.11.2020 18:03
Alespoň je jisté, že všechny dceřiné společnosti Lovochemie včetně MŽP a ČIZP jsou v zločinném spolčení. Každopádně jsou personálně propojené a centrálně řízené.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

30.11.2020 19:03
Milá Dežo,
když vůbec o nic nešlo a uniknuvší látky jsou zcela neškodné, proč to z vás teda leze jak z chlupaté deky a až po tom, co to někdo zveřejní?
Z celé řady zkušeností, které udělal váš největší frufru, už jste mohli dospět ke zjištění, že podobné mlžení a zatajování skutečností vede jen k šíření fám a konspiračních teorií. Nejde náhodou právě o to, aby v bordelu různých teorií a spekulací, šlo snáze zamaskovat váš podíl na celé kauze?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.11.2020 19:53
Deza tráví Bečvu systematicky každý rok:
https://www.forum24.cz/nove-cislo-deza-v-roce-2019-vypustila-do-becvy-90-kg-kyanidu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=ea1t2nhZ9Y5-202011301823&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.11.2020 20:21
Tak jsou tady nové informace o Bečvě. Za jak dlouho tady bude nový příspěvek od struktur zainteresovaných na devastaci přírody třeba o vlku? Do pátku?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

30.11.2020 20:33 Reaguje na Michal Ukropec
Spíš do půlnoci:-)
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.12.2020 05:44 Reaguje na Jakub Graňák
Na druhou stranu je tu i dobrá zpráva. Žædné chemikálie nepouští do jezírka s rybičkami.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.12.2020 07:44 Reaguje na Michal Ukropec
Máte pravdu, hned je to lepší:-)
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.12.2020 05:44 Reaguje na Jakub Graňák
Na druhou stranu je tu i dobrá zpráva. Žædné chemikálie nepouští do jezírka s rybičkami.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.12.2020 06:33
A už to z nich leze..... že se to snaží ututlat DEZA není nic zvláštního, že jí v tom ale podle všeho pomáhají státní orgány, tak to už je jiné kafíčko..... doufám, že se na této události aspoň trochu odkryje jak totálně zkorumpovaná země ČR je....
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.12.2020 08:10 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To, jak je zkorumpovaná naše úřednická klika, to víme už dávno. Jenže jedna věc je vědět, druhá věc je dokázat.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.12.2020 08:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Přesně, s dokazováním je to horší. Je to prohnilé od svrchu dolů, všichni se drží navzájem pod krkem, protože každý na každého něco ví, takže ruka ruku myje. A když do toho rýpnete, tak jste rázem z vzorného pracovníka nepřítel č.1
Odpovědět
KK

Karel Karel

1.12.2020 16:42
Nevím, jestli "tam na Horách" mají strach o demokracii. Vím jen, že
"oligarchicky grazly" měli vliv na kuponovku v 90.létech a od té doby
se stále jenom krade a krade...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.12.2020 07:19
Unikla směs sody (uhličitanu sodného), hydroxidu sodného a uhličitanu vápenatého, se stopami fenolu. A unikla ta část lázně, která vystříkla mimo havarijní jímku a poté byla v rámci běžného provozního úklidu spláchnuta do kanalizace. Desítky litrů, stovky litrů, možná kubík? Nic, co by mohlo otrávit řeku. V nejnepříznivějším případě, pokud by nedošlo k neutralizaci už během průtoku kanalizací, tak maximálně do desítek metrů od výpustě.
A deník Referendum je nedůvěryhodné medium, tlačící do lidí zelenou a antibabišovskou propagandou. Ovce s hlavou vymytou antibabišem, příznivci Pekarové a podobných bruselských svazáků ty články určitě rády papouškují, ale pro běžné lidi v deníku Referendum žádné solidní a pravdivé informace nejsou
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

4.12.2020 09:03 Reaguje na Radim Polášek
Promluvila Babišova ovce...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.12.2020 13:33 Reaguje na Karel Pavelka
Promluvil člověk, který na rozdíl od tebe má chemické vědomosti. A nemá mozek dočista vymytý antibabišem a není tak DEMO ovce poslušně blekotající jakékoliv nesmysly, protože jsou proti Babišovi.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.12.2020 13:35 Reaguje na Karel Pavelka
Jestli máte proti Babišovi uspět, musíte si vymyslet jinou lež a někde sehnat důkazy. Tohleto je z odborného hlediska čajíček, kterému se každý, kdo do toho jen trochu vidí, srdečně zasměje.
Odpovědět
RF

René Florek

4.12.2020 21:37 Reaguje na Radim Polášek
Dobrý večer pane Polášku, ať to bylo co to bylo mám na mysli chemickou substanci, která umrtvila život v řece, jak vysvětlite, že fauna začala hynout až za vypustí Dezy, ne za výpustí, která vede z Rožnova? Děkuji za odpověď
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.12.2020 13:51 Reaguje na René Florek
Nezačala hynout za výpustí z Dezy, začala hynout v dost velké vzdálenosti za výpustí Dezy.
A analýzy vody zjistily jen kyanid, nezjistily jako další přídavný jed fenol a další látky. Které se společně s kyanidem nacházejí ve vodné fázi kondenzátu z výroby koksu, který DEZA zpracovává.
Pokud analýzy otrávené vody říkají pravdu, příčinou otravy byl kyanid coby únik ze skladování či přepravy přímo této chemikálie či únik namíchané galvanizační lázně či něčeho takového. Kde kovové ionty byly postupně vychytány třeba na vápenitých horninách dna řeky.
Neboli kdyby v té otrávené vodě vedle kyanidu naměřili i fenol, byla by ta otrava na 99 % z Dezy, a muselo by se nějak vysvětlit, proč otrava začala nebo byla nalezena až dost daleko pod výpustí Dezy. Fenol, podle mých znalostí, by měl ve vodě v řece vydržet ještě podstaně déle než kyanid. Kyanid je totiž ve vodě postupně odbouráván řasami a jinými rostlinami, protože pokud jeho koncentrace není příliš vysoká a rostliny nespálí, funguje pro rostliny jako dusíkaté hnojivo.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

4.12.2020 09:02
Včera na ČT24 ta redaktorka Deníku Referendum čkal, že mají z té havárie 20.9. i fotografie přímo z místa jejího vzniku. To asi DEZA už nerozdýchá...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.12.2020 12:23
Takže kyanid ne? A našlo se teda to, co se vyskytuje ve firmě DEZA? A proč se teda našel kyanid?
Odpovědět
DM

David Mašek

7.12.2020 13:56
Zalít betonem všechny výpustě,který se vlévají do vodních toků.Nechápu v dnešní době kanalizací a jímek že toto ještě existuje.V čistírnách vod,by měli být monitorované kontroly,co se týče toxických látek.A soudruha Bureše namočit do tý jeho čistý vody.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist