https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/deza-nejednalo-se-o-havarii-ale-o-provozni-udalost.chemikalie-becvu-otravit-nemohly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

DEZA: Nejednalo se o havárii, ale o provozní událost. Chemikálie Bečvu otrávit nemohly

30.11.2020 | Valašské Meziříčí
Uhynulé ryby po otravě Bečva 20. září 2020.
Uhynulé ryby po otravě Bečva 20. září 2020.
Zdroj | Český rybářský svaz
V Deníku Referendum vyšla v pondělí 30. září reportáž, která informovala o úniku chemických látek v jednom z provozů chemičky DEZA z holdingu Agrofert. Novináři Deníku Referendum spojili tento únik s otravou řeky Bečvy, ke které došlo stejný den. Požádali jsme o reakci zástupce chemičky DEZA. Odpověděl nám mluvčí společnosti Agrofert Karel Hlaváček.
 

Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě.

Událost byla interně zaprotokolována. Vzhledem k tomu, že nešlo o havárii, ale o provozní událost, podle předpisů nemusela být hlášena úřadům.

V důsledku pochybení našeho zaměstnance došlo k přetečení směsi sody a vápenného hydrátu z provozního reaktoru z důvodu překročení teploty směsi v reaktoru.

Tvrzení některých médií, že jde o toxické látky, je mylné. Podle bezpečnostních listů obou uvedených složek ani jedna z těchto látek není toxická.

Navíc převážná část uniklé směsi skončila v záchytných valech, odkud byla přečerpána k přečištění do chemické čistírny odpadních vod. Dále pak bylo postupováno podle standardních technologických postupů.

Společnost DEZA provozuje kanalizační systém, který separuje a ošetřuje odpadní vody podle jejich použití. Je proveden tak, aby právě v případě podobných provozních událostí nemohlo dojít ke škodám na životním prostředí.

Tato provozní událost byla nahlášena mistrovi vodního hospodářství, který mimo jiné provedl kontrolu kvality dešťových vod. Z provedených analýz vyplynulo, že nedošlo k žádnému nadlimitnímu překročení jakéhokoli sledovaného parametru.

Jsme si stoprocentně jistí, že tato provozní událost v našem podniku nebyla a ani nemohla být příčinou otravy ryb. Do řeky Bečvy se v souvislosti s touto událostí nemohly dostat žádné dešťové ani odpadní vody, které by byly kontaminovány jakoukoli toxickou látkou.

V tomto provozu (ani nikde jinde v Deze) se rovněž nevyskytuje čistý kyanid, který podle informací od vyšetřujících orgánů byl příčinou otravy ryb.

Trváme na tom, že DEZA není a ani technicky nemohla být viníkem otravy ryb v Bečvě ze dne 20. září.

Reportáž, na kterou Karel Hlaváček reaguje, najdete na Deníku Referendum.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

30.11.2020 18:06
Já si tu připadám jak na Paroubkově Marsu. Vzorky odebíralo několik organizací, jen Povodí Moravy analyzovalo asi 80 vzorků. K tomu ČIŽP, PČR, hasiči, Greenpeace, atd. atd. atd. a nikdo není schopen zjistit, jestli tu otravu způsobil kyanid nebo fenol? To si připadám fakt jak v šaškecu.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

30.11.2020 21:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Otravu ryb způsobil kyanid draselný. To, že z Dezy uniká fenol, který je rovněž jedovatý, vyšlo najevo jaksi mimochodem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.1.2021 09:48 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Jak je teda možné, že to veřejnosti nikdo neráčí oficiálně sdělit?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.11.2020 18:12
Začíná to připomínat mlžení sovětského tisku při sestřelení jihokorejského letadla v r. 1983.

Nejspíš absolutně nic, potom nic, následovalo malé něco, aby se nakonec soudruzi potupně přiznali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.11.2020 18:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně: "není pravda, jak hlásí štvavé vysílačky, že by soudruzi sejmuli dopravní letadlo, není pravda, že by ruské ponorky šmejdily u švédských břehů, není pravda, že by sověti v Afanistánu vraždili jak zvířata atd. atd. atd.".
Já to píšu pořád, už jsme zpátky a vývoj vypadá jak po roce 48.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.11.2020 20:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Jen pro Vaši informaci Hanzl, jedna připomínka - zaznamenal jsem si dne 23.3.2012 toto:
Před několika dny jsme opět byli informování o významném příspěvku Ameriky (USA) k té pravé a nefalšované demokracii, tentokrát k jejímu upevnění v Afganistánu. Seržant armády USA postřílel 16 (17?) afgánských civilistů, z toho většinu žen a dětí a pak se pokusil
jejich mrtvoly spálit. Konec konců proč by si nezastřílel, když je Američané se zbraní v ruce osvobodili od diktátorů z Al-Kájdy, Talibánu (a pod.) a byli tedy, ti Afgánci, vlastně i jeho, Američanovou, válečnou kořistí, ehm, že ano.
Jeho „hrdinský čin“ byl nějakou dobu, jak je dobrým americkým zvykem, utajován. Nakonec to ale vyšlo najevo díky demonstracím Afgánců a tak to nebylo možné na několik let zatlouct, jak to známe třeba z dob války ve Vietnamu (kauza My-lay, kde se jednalo o vyvraždění celé vesnice obydlené v té době pouze ženami, dětmi, starci a stařenkami).
Samozřejmě, že američtí armádní činitelé vyslovili hluboké politování a omluvu, což ovšem obětem bylo platné, doslova a do písmene, jako mrtvému oblek od Armaniho.
Já vím, že je to dávno a že si to už nepamatujete, ale ti sověti tam byli mnohem dříve (24. prosince 1979 napadly sovětské jednotky Afghánistán) a to si pamatujete?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.11.2020 21:41 Reaguje na Jiří Daneš
17 píšete, fakt? Tolik?
"O dva dny později byl za pomoci sovětských zvláštních jednotek zavražděn prezident Hafizulláh Amín a místo něj dosazen Babrak Karmal, bývalý velvyslanec v Československu.
Tím začala Sovětská válka v Afghánistánu, tvající 10 let (1979-1989) Sovětské armádě se nikdy nepodařilo dobýt celý Afghánistán. Sověti v zemi postupovali s neuvěřitelnou brutalitou: mnoho vesnic bylo vyvražděno pro pouhé podezření ze spolupráce s mudžáhidy. Během bojů bylo zabito asi 1,4 miliónů lidí, převážně civilistů, a cca 4 milióny uprchly, převážně do Pákistánu." Zdroj: Wikipedia

Celých 17 lidí, civilistů, ženských a děcek.

Rusi s Asadem povraždili jen v Sýrii asi půl miliónu civilistů, vybombardovali do dna třeba Aleppo. V roce 2013 !!!!!!!!!!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.12.2020 07:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Před Sověty tam byli ještě Britové, kteří se taky pokoušeli Afgánistán kolonizovat. Ani jim se to nepodařilo. Jinými slovy - během dvou století zažili Afgánci tři invaze, takže chápu, proč nás nemají rádi.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.12.2020 14:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Nepíši, cituji ze zpráv mainstreamových médií v roce 2012 o tom, proč se americký seržant Robert Bales se zodpovídal za zabití 16 afghánských civilistů:
"Amnézie válečného veterána
Bales byl na své čtvrté zahraniční misi. Před nasazením v Afghánistánu sloužil třikrát v Iráku. Do Afghánistánu ho armáda vyslala loni v prosinci a 1. února byl přidělen ke smíšeným americko-afghánským silám, které pomáhají zajišťovat bezpečnost na afghánském venkově. V neděli 11. března Bales údajně opustil základnu a v několika domech postřílel 16 afghánských civilistů, z toho devět dětí. Některá těla pak spálil. Po zadržení se k útoku prý přiznal. Jeho advokát však v úterý řekl, že Bales si na událost téměř nepamatuje. "Má nějaké vzpomínky na události před tím incidentem a nějaké vzpomínky na dobu po incidentu. Na to, co se dělo mezitím, si pamatuje jen málo." Pentagon již dříve uvedl, že Bales bude asi čelit formálnímu obvinění, které by mu v případě uznání viny mohlo vynést trest smrti.
Autoři: iDNES.cz, ČTK"
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nejsou-dukazy-k-obvineni-batese-ze-strelby-v-afghanistanu.A120321_102202_zahranicni_ts
A co se týká působení USA v Afganistánu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2020 21:39 Reaguje na Jiří Daneš
A kolik ruských vrahů, kteří mají na svědomí tisíce obětí, šlo někdy k soudu?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.12.2020 14:55 Reaguje na Pavel Hanzl
A co se týká působení USA v Afganistánu? "Celosvětová skupina 63 národních lékařských organizací, odhaduje, že za deset let trvání války v Afghánistánu zahynulo 220 000 lidí.", ale válka USA v Afganistánu,t.zv. "Operace trvalá svoboda", trvá od 7. října 2001 dones, což je už o pár dnů více, než 19 let.
Nelžete už Hanzl, podle Wikipedie se totiž: "Odhady počtu obětí na afghánské straně se pohybují mezi 670 000 až 2 miliony, z velké většiny civilistů. 5-10 milionů Afghánců uteklo před válkou do sousedního Pákistánu a Íránu."
Odpovědět
sv

1.12.2020 19:28 Reaguje na Jiří Daneš
A v čem teda, Hanzl lže, daneš, když ta wikipedie se kterou se tady oháníš, uvádí, odhad mezi půl milionem a dvěma miliony rusovětského řádění?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2020 21:48 Reaguje na Jiří Daneš
To jsou čísla asi i z ruské okupace. Faktem je, že za Amíků tam probíhaly teroristické útoky na místbí obyvatele, ale dělal to Taliban. To byly fakt tisíce.
Skutečně prokázaných civilních obětí Američanů je asi 200, (všechno omyly, případně mišuge borec jak tento). Pak nějaké nejasné (mladí kluci, u kterých se našly ale bomby a samopaly), což je v jednotkách tisíc. Nemocnice v Kundůzu (asi 4 mrtví) byl omyl a velitel šel k soudu (možná bručí).
Ale nedovedu si to představit u Rusů, tam masové vraždy civilstů jsou zcela normální a běžné (Čečensko, Dagestán, Sýrie, Ukrajina) a nikoho ani nenapadne, že by měli jít pachatelé k soudu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.12.2020 15:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě jeden citát z Wikipedie, heslo Sovětská válka v Afganistánu: "Sovětská válka v Afghánistánu byl významný konflikt studené války probíhající v letech 1979–1989 mezi sovětskými intervenčními jednotkami spolu s afghánskou komunistickou vládou a mezinárodními povstaleckými skupinami mudžáhedínů. Povstalci byli trénováni v sousedním Pákistánu a Číně, zároveň byli podporováni pomocí v hodnotě miliard dolarů ze Spojených států amerických, Saúdské Arábie, Spojeného království a dalších zemí. Desetiletí trvající konflikt způsobil exodus jednoho milionu Afghánců do Pákistánu a Íránu. V důsledku konfliktu byly zabity statisíce afghánských civilistů."
Odpovědět
sv

1.12.2020 19:30 Reaguje na Jiří Daneš
Zapomněl jsi, daneš, dodat, že tu předchozí "afghánskou komunistickou vládu" rusáci rozstříleli protiletadlovým kompletem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2020 21:50 Reaguje na Jiří Daneš
Otázkou je, proč Rusi vůbec Afganistán napadli. Byl tam do té doby klid.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.12.2020 11:06 Reaguje na Pavel Hanzl
V Aleppu vybombardovali pouze nepravidelnou armádu USA, které to moc dobře věděly, takže všeobecná spokojenost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.1.2021 09:55 Reaguje na pavel peregrin
Čistě klasická ruská lež typu bullshit.
http://www.reflex.cz/clanek/komentare/69356/ruska-propaganda-kolem-bombardovani-nemocnic-je-dojemna.html
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

30.11.2020 18:52
Milá Dežo,
když vůbec o nic nešlo a uniknuvší látky jsou zcela neškodné, proč to z vás teda leze jak z chlupaté deky a až po tom, co to někdo zveřejní?
Z celé řady zkušeností, které udělal váš největší frufru, už jste mohli dospět ke zjištění, že podobné mlžení a zatajování skutečností vede jen k šíření fám a konspiračních teorií. Nejde náhodou právě o to, aby v bordelu různých teorií a spekulací, šlo snáze zamaskovat váš podíl na celé kauze?
Odpovědět
ig

30.11.2020 23:24 Reaguje na Jakub Graňák
Té události by se asi měla věnovat pozornost, ale ne větší než ji náleží. Aby to nedopadlo tak, že viník je nalezen, pátrání ukončeno :-)
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.12.2020 08:19 Reaguje na
Nepochybně, zaráží mě však ta mlha, co kolem sebe Deza vypouští, když jsou "čistí jak slovo boží"
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.11.2020 20:40
Tohle už nezamlží nikdo:
https://denikreferendum.cz/clanek/32010-odhaleno-v-den-otravy-becvy-se-v-deze-stala-havarie-proc-zustala-utajena
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

1.12.2020 08:14
"V tomto provozu (ani nikde jinde v Deze) se rovněž nevyskytuje čistý kyanid, který podle informací od vyšetřujících orgánů byl příčinou otravy ryb."

Tohle je k nezaplacení. :D
V Deze mají jen kyanid špinavý. Ten to být nemohl. :))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2020 16:52 Reaguje na Petr Dvořák
Hlavně niko neví, co tam skutečně mají. Bordel a spíš černé kšefty, to je naše silná stránka.
Odpovědět

Jirka Černý

1.12.2020 11:49
Konečně někdo přišel na to že základ je tu událost správně nazvat, njak vhodné neutrálně.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist