https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/policie-cr-stanovisko-k-pripadu-becva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie ČR: Stanovisko k případu „Bečva“

16.11.2020
Vzhledem k sílící kritice Policie České republiky a jejího postoje k informování veřejnosti ohledně probíhajícího trestního řízení ve věci otravy řeky Bečvy, bychom rádi uvedli na pravou míru některé spekulace, které se šíří veřejným prostorem.
 

V prvé řadě je třeba říci, že Policie ČR, ani nikdo jiný, neuvalil na případ „Bečva“ informační embargo. Jsme si vědomi veřejného zájmu o toto téma a v rámci vlastní působnosti a po dohodě s dozorujícím státním zástupcem pravidelně informujeme veřejnost o stavu řízení, pochopitelně s ohledem na možnosti, které nám ukládá trestní řád. Žádné trestní řízení nemůže probíhat „v přímém přenosu“ médií a jakkoli vnímáme veškeré související okolnosti, nesmíme podlehnout tlaku na zveřejnění informací z policejního vyšetřování a stejně tak nemůžeme vyvracet či potvrzovat veřejná sdělení jiných osob. V každém případě ale není a nikdy nebylo v zájmu policie, aby orgán státní správy, který z hlediska své věcné příslušnosti provádí šetření ekologické havárie, neposkytoval ve věci žádné informace. Policie České republiky nemůže zasahovat do pravomoci orgánu státní správy, v tomto případě České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a omezovat jej ve své činnosti včetně informování veřejnosti. Trestní řízení probíhá po vlastní linii, o které nemají nezúčastněné strany žádné informace, tedy je ani nemohou vyzradit a ohrozit tak další činnost policie.

Policie České republiky je dále kritizována za to, že doposud není znám viník otravy řeky Bečvy. Přestože tato kritika je obvykle spojována s veřejnými politickými vyjádřeními, která nemají na průběh vyšetřování žádný vliv a vycházejí z nepodložených informací, práci policejních vyšetřovatelů poškozují a navozují mylný dojem, že je policie nečinná. Faktem je, že policejní vyšetřování je nyní zcela závislé na výsledku znaleckého zkoumání. Lhůta na vypracování znaleckého posudku byla, s ohledem na množství zkoumaného materiálu, stanovena přizvanému znalci na tři měsíce a uplyne 20. prosince 2020. Z objektivních důvodů může být tato lhůta prodloužena. Do doby, než budou policii známy výsledky znaleckého zkoumání, nelze ve věci očekávat žádný větší posun.

Rádi bychom ujistili veřejnost, že si plně uvědomujeme a chápeme zájem veřejnosti na transparentním vyšetření této události a děláme pro to maximum. Zároveň ale také prosíme o pochopení, trpělivost a klid na práci.

plk. Mgr. Kateřina Rendlová
Policejní prezidium ČR
reklama

 
Policie ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.11.2020 20:52
Odbor komunikace a vnějších vztahů Policie České zastoupený plk. Mgr. Kateřina Rendlovou žádá o klid k práci , pochopení a trpělivost.

"Po dohodě s dozorujícím státním zástupcem pravidelně informujeme veřejnost o stavu řízení" -- může tady někdo napsat o těch pravidelných informacích a
Kde je najdu?

Prošel jsem se po internetu, ale ty pravidelné informace jsme nenašel, asi podléhají nějakému zvláštnímu režimu zveřejňování.

Našel jsem na webu Policie ČR třeba : Policejní srdce bije pro zdravotníky!
Děkujeme Vám. plk. Mgr. Kateřina Rendlová" nebo "Policie ČR má dva nové generálmajory" nebo "Při pátrání po seniorech pomůže i selfie" /2.10.2020/
či "Miliardové krácení daní" / 29.9.2020/
a dál už jsem nepátral, to ještě Bečva byla zdravá.

Pokud sdělení něžné plukovnice má téměř nulovou informační hodnotu, potom na tom budou obdobně i její akční kolegové šetřící vytrávení Bečvy.

Možná by pomohlo ,kdyby se ministr vnitra a MŽP dohodli, že uškudlí ve svých kapitolách každý po pěti mil. Kč a vypsali odměnu za dopadení viníka
10 mil. Kč , včetně příslibu beztrestnosti pokud se daná osoba podílela na kyanidovém splachu.

To by bylo jednání pro veřejnost čitelné a transparentní , svědčící o skutečném zájmu vládnoucích politiků na objasnění věci.

Ale to bychom chtěli po našich ministrech a Policii ČR asi hodně.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.11.2020 21:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Není potřeba platit nejaké odměny za dopadení jak na Divokém Západě.
Pracovníci Povodí Moravy v době havárie odebrali asi 80 vzorků a vyhodnocení je jednoznačné, výsledky předali Policii ČR.
Samozřejmě, jak se dostal ten kyanid do inkriminované výustě už musí řešit PČR.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

17.11.2020 08:40
Přestaňte už s tou přetvářkou , vy farizejové . Vám samozřejmě nejde o jakousi Bečvu nebo jakési ryby . Vy chcete vidět krev . Vy chcete jméno viníka a to , toho jednoho , to jediné jméno . Vás jiní nezajímají . Divím se , že někteří starší lidi skočí na špek darebákům , kterým jde jen a pouze o vyprovokování střetu , násilí . Že tady pořád dokola mele ten ubožák své zvratky mě nepřekvapuje . Jeho IQ na nic jiného nestačí , ale starším a zkušenějším se docela divím . To si opravdu myslíte , že až začne násilí a vraždy , tak se vám to vyhne ? Přeji vám ať vám ta víra vydrží co nejdýl .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2020 09:33 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Co to proboha melete za nesmysly? Jaká krev?
Všichni lidé, které to vůbec zajímá, chtějí vědět jen jedno: kdo to způsobil. To je celý. Samozřejmě je pak nutno hlídat, aby byl viník spravedlivě a dle práva potrestán, to je už další krok.
A proč?
Aby se to už neopakovalo. Pokud to viníkovi projde, dnes jsou to ryby, příště to už můžou být lidé.
To je fakt tak těžké to pochopit?
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

19.11.2020 08:04 Reaguje na Pavel Hanzl

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JD

Jaromír Dlouhý

17.11.2020 10:06
No, sledují to hlavně ti (myslím některé politiky a jejich voliče), kteří se slintem v koutku čekají, že to "zavinil" ten jeden. Ten, kterého nelze uplatit, ten netáhne s nimi za jeden provaz a narušil jim zaběhnutá svinstva aproto od samého začátku
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

17.11.2020 10:58
Dovolím si to vidět asi takhle:
Celé vyšetřování a přístup jednotlivých orgánů a třeba i ministra Brabce nebo dokonce premiéra(!) k celé kauze otravy velmi dobře ilustruje, jak jsme na tom s demokracií a nebo kam až pokročila agrofertizace celé ČR. Škody na rybách a celém ekosystému jsou alarmující - ale důležitější je, myslím, právě ten test zbytku demokracie:
Inspekce s Brabcem vyměněným ředitelem vydává prohlášení, která nesvědčí o tom, že by věc vedli správným směrem. Navíc jsou doloženy případy, kdy se podílela na zametání jiných kauz agrofertu.
Ministr Brabec má jasno, kde to určitě není, aniž ví o věci něco bližšího. Naopak ukazuje na kanál, který to ale být určitě nemohl a bije se v prsa, jak se kolem utahuje smyčka. Závěr je velmi snadný: pracuje pilně pro agrofert, jak je ostatně i vidět v jeho (ne)práci s českým velkozemědělstvím.
Premiér vykřikuje blbosti svým vlastním jazykem a útočí na každého => tak se nechová ani soudný člověk ani ten, komu záleží na vyšetření případu.

Pro všechny stoupence agrofertu:
Je velmi důležité, jestli havárii zavinila Babišova Lovochemie, protože se děním okolo testuje zdraví naší demokracie. A ten test zatím nevypadá nijak dobře.
Odpovědět
va

vaber

17.11.2020 14:37 Reaguje na Jindřich Duras
zdraví naší demokracie je ,když policejní prezident vynáší informace vyšetřovaným? nevíte kdo ho hájil? to potvrdil i soud
kmotrové opozice už si zase brousí zuby, jen nyní nebudou tak hloupí ,aby byli vidět jak minule,
divné kolik bylo doložených kauz o kterých mluvíte, které skončily jen jako mediální řeči, vy myslíte ,že soudci a vyšetřovatelé jsou všichni nakloněni Babišovi, nebo se všichni bojí, koho, to jsme tak připosranej národ
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.11.2020 11:40
Na Seznam.cz vyšel zajímavý článek k Bečvě a kyanidu.

Arogance, výmluvy a mrtvá řeka. Kulisy 17. listopadu 2020

Odpovědět
MJ

Miloslav Jáchymstál

17.11.2020 23:06
V lednu 1991 ohromili naši chemičtí vojáci v Perském zálivu svět detekováním bojového otravného plynu ve stopové koncentraci. Za téměř 30 pokročila detekční technika o několik generací. Z technického hlediska je tedy naprosto nemožné, aby zdroj znečištění nebyl vypátrán v řádu několika hodin. Místní rybáři navíc uvádí, že je policie kontaktovala poprvé po více nežli měsíci. Takže čemu asi můžeme věřit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2020 22:36 Reaguje na Miloslav Jáchymstál
Taky byl vypátrán v řádu hodin. Proto se všechno mlží, korumpuje a vylhává.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist