Policie ČR: Stanovisko k případu „Bečva“
V prvé řadě je třeba říci, že Policie ČR, ani nikdo jiný, neuvalil na případ „Bečva“ informační embargo. Jsme si vědomi veřejného zájmu o toto téma a v rámci vlastní působnosti a po dohodě s dozorujícím státním zástupcem pravidelně informujeme veřejnost o stavu řízení, pochopitelně s ohledem na možnosti, které nám ukládá trestní řád. Žádné trestní řízení nemůže probíhat „v přímém přenosu“ médií a jakkoli vnímáme veškeré související okolnosti, nesmíme podlehnout tlaku na zveřejnění informací z policejního vyšetřování a stejně tak nemůžeme vyvracet či potvrzovat veřejná sdělení jiných osob. V každém případě ale není a nikdy nebylo v zájmu policie, aby orgán státní správy, který z hlediska své věcné příslušnosti provádí šetření ekologické havárie, neposkytoval ve věci žádné informace. Policie České republiky nemůže zasahovat do pravomoci orgánu státní správy, v tomto případě České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a omezovat jej ve své činnosti včetně informování veřejnosti. Trestní řízení probíhá po vlastní linii, o které nemají nezúčastněné strany žádné informace, tedy je ani nemohou vyzradit a ohrozit tak další činnost policie.
Přečtěte si také |
Ministr Brabec k otrávené Bečvě: Spekulace o nějakém celostátním spiknutí a zahlazování stop je skutečně diagnózaPolicie České republiky je dále kritizována za to, že doposud není znám viník otravy řeky Bečvy. Přestože tato kritika je obvykle spojována s veřejnými politickými vyjádřeními, která nemají na průběh vyšetřování žádný vliv a vycházejí z nepodložených informací, práci policejních vyšetřovatelů poškozují a navozují mylný dojem, že je policie nečinná. Faktem je, že policejní vyšetřování je nyní zcela závislé na výsledku znaleckého zkoumání. Lhůta na vypracování znaleckého posudku byla, s ohledem na množství zkoumaného materiálu, stanovena přizvanému znalci na tři měsíce a uplyne 20. prosince 2020. Z objektivních důvodů může být tato lhůta prodloužena. Do doby, než budou policii známy výsledky znaleckého zkoumání, nelze ve věci očekávat žádný větší posun.
Rádi bychom ujistili veřejnost, že si plně uvědomujeme a chápeme zájem veřejnosti na transparentním vyšetření této události a děláme pro to maximum. Zároveň ale také prosíme o pochopení, trpělivost a klid na práci.
plk. Mgr. Kateřina RendlováPolicejní prezidium ČR
Přečtěte si také |
Policie neuvalila informační embargo na kauzu otravy řeky Bečvy, MŽP se hájíreklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Miroslav Vinkler
16.11.2020 20:52"Po dohodě s dozorujícím státním zástupcem pravidelně informujeme veřejnost o stavu řízení" -- může tady někdo napsat o těch pravidelných informacích a
Kde je najdu?
Prošel jsem se po internetu, ale ty pravidelné informace jsme nenašel, asi podléhají nějakému zvláštnímu režimu zveřejňování.
Našel jsem na webu Policie ČR třeba : Policejní srdce bije pro zdravotníky!
Děkujeme Vám. plk. Mgr. Kateřina Rendlová" nebo "Policie ČR má dva nové generálmajory" nebo "Při pátrání po seniorech pomůže i selfie" /2.10.2020/
či "Miliardové krácení daní" / 29.9.2020/
a dál už jsem nepátral, to ještě Bečva byla zdravá.
Pokud sdělení něžné plukovnice má téměř nulovou informační hodnotu, potom na tom budou obdobně i její akční kolegové šetřící vytrávení Bečvy.
Možná by pomohlo ,kdyby se ministr vnitra a MŽP dohodli, že uškudlí ve svých kapitolách každý po pěti mil. Kč a vypsali odměnu za dopadení viníka
10 mil. Kč , včetně příslibu beztrestnosti pokud se daná osoba podílela na kyanidovém splachu.
To by bylo jednání pro veřejnost čitelné a transparentní , svědčící o skutečném zájmu vládnoucích politiků na objasnění věci.
Ale to bychom chtěli po našich ministrech a Policii ČR asi hodně.
Pavel Hanzl
16.11.2020 21:54 Reaguje na Miroslav VinklerPracovníci Povodí Moravy v době havárie odebrali asi 80 vzorků a vyhodnocení je jednoznačné, výsledky předali Policii ČR.
Samozřejmě, jak se dostal ten kyanid do inkriminované výustě už musí řešit PČR.
Bohuslav Rosendorf
17.11.2020 08:40Pavel Hanzl
17.11.2020 09:33 Reaguje na Bohuslav RosendorfVšichni lidé, které to vůbec zajímá, chtějí vědět jen jedno: kdo to způsobil. To je celý. Samozřejmě je pak nutno hlídat, aby byl viník spravedlivě a dle práva potrestán, to je už další krok.
A proč?
Aby se to už neopakovalo. Pokud to viníkovi projde, dnes jsou to ryby, příště to už můžou být lidé.
To je fakt tak těžké to pochopit?
Bohuslav Rosendorf
19.11.2020 08:04 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Jaromír Dlouhý
17.11.2020 10:06Jindřich Duras
17.11.2020 10:58Celé vyšetřování a přístup jednotlivých orgánů a třeba i ministra Brabce nebo dokonce premiéra(!) k celé kauze otravy velmi dobře ilustruje, jak jsme na tom s demokracií a nebo kam až pokročila agrofertizace celé ČR. Škody na rybách a celém ekosystému jsou alarmující - ale důležitější je, myslím, právě ten test zbytku demokracie:
Inspekce s Brabcem vyměněným ředitelem vydává prohlášení, která nesvědčí o tom, že by věc vedli správným směrem. Navíc jsou doloženy případy, kdy se podílela na zametání jiných kauz agrofertu.
Ministr Brabec má jasno, kde to určitě není, aniž ví o věci něco bližšího. Naopak ukazuje na kanál, který to ale být určitě nemohl a bije se v prsa, jak se kolem utahuje smyčka. Závěr je velmi snadný: pracuje pilně pro agrofert, jak je ostatně i vidět v jeho (ne)práci s českým velkozemědělstvím.
Premiér vykřikuje blbosti svým vlastním jazykem a útočí na každého => tak se nechová ani soudný člověk ani ten, komu záleží na vyšetření případu.
Pro všechny stoupence agrofertu:
Je velmi důležité, jestli havárii zavinila Babišova Lovochemie, protože se děním okolo testuje zdraví naší demokracie. A ten test zatím nevypadá nijak dobře.
vaber
17.11.2020 14:37 Reaguje na Jindřich Duraskmotrové opozice už si zase brousí zuby, jen nyní nebudou tak hloupí ,aby byli vidět jak minule,
divné kolik bylo doložených kauz o kterých mluvíte, které skončily jen jako mediální řeči, vy myslíte ,že soudci a vyšetřovatelé jsou všichni nakloněni Babišovi, nebo se všichni bojí, koho, to jsme tak připosranej národ