https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/romanan-sonkova-cesky-byk-prezil-dlouhou-cestu-do-libanonu-aby-tu-byl-brutalnim-zpusobem-porazen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Romana Šonková: Český býk přežil dlouhou cestu do Libanonu, aby byl brutálním způsobem poražen

2.12.2019
Porážení býka.
Porážení býka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | CIWF
Nejnovější děsivé svědectví pořízené nevládní organizací Animals International a zveřejněné ve spolupráci s Compassion in World Farming (CIWF) Česko potvrzuje nepřijatelnou krutost spojenou s exportem českých zvířat do zemí mimo EU. Autentické, tajně natočené záběry ze srpna letošního roku zachycují brutální porážku mladého českého býka v Libanonu.
 

Česká republika každoročně vyváží desítky tisíc zvířat, převážně skotu, do tzv. třetích zemí. Je v celé EU jedním z největších vývozců skotu do Turecka. Bezbranná zvířata, pocházející většinou z českých pastvin, jsou nucena čelit těžko představitelnému utrpení během úmorně dlouhých cest. Natěsnaná v kamionech nebo lodích nemají často dostatek vody, krmiva ani odpočinku, trpí horkem či mrazem. Mnohá se po cestě zraní, onemocní či dokonce uhynou. V řadě zemí jsou navíc tato zvířata po strastiplné cestě poražena tak, jak ukazují nové záběry z Libanonu – brutálně a za plného vědomí.

Zdokumentovaný případ je běžně praktikovaným způsobem porážení zvířat na Středním východě. Většina řeznictví a jatek stále nemá žádnou infrastrukturu a zvířata jsou před podříznutím za plného vědomí svazována, což jim působí další zbytečný stres. I při přepravě na místo porážky se se zvířaty zachází velmi krutě. Neexistuje zde žádná legislativa na ochranu zvířat a libanonská jatka jsou naprosto neregulovaná. Krutost při porážení zvířat je často způsobena strachem nevyškolených pracovníků, kteří se snaží usmrtit velké vyděšené zvíře bez základního vybavení, které by alespoň trochu napomohlo zmenšit utrpení.

V České republice, stejně jako v celé EU, platí nařízení Rady č. 1/2005, o ochraně zvířat během přepravy a rozsudek Evropského soudního dvora, který nařizuje, aby evropské právní předpisy pro přepravu zvířat platily i na cestách mimo území EU. Dalším platným předpisem je nařízení Rady č. 1099/2009 o ochraně zvířat při usmrcování. Nicméně, jak opakovaně dokazují investigativní záběry organizací na ochranu zvířat, dodržování této legislativy se nedaří mimo EU vymáhat a těm, kteří ji porušují, téměř nikdy nevznikají žádné právní následky.

Neexistuje žádné rozumné ospravedlnění tohoto krutého a zbytečného obchodu. Ačkoli vítáme dílčí kroky ke zlepšení situace, které v poslední době pod tlakem veřejného zájmu podniká Státní veterinární správa, jediným skutečným řešením je úplný zákaz exportu hospodářských zvířat z ČR do zemí mimo EU a náhrada obchodování se živými zvířaty obchodováním s masem.

V Parlamentu leží už víc než rok bez oficiální odezvy naše petice požadující ukončení vývozu českých zvířat do zemí mimo EU. Vyzýváme znovu naše zákonodárce a politiky, aby vyslyšeli hlas soucitných českých občanů a jednou pro vždy ukončili tento krutý a zbytečný obchod a prosadili, aby se místo živých zvířat vyváželo jen maso.

Kampaň Stop přepravě zvířat

Pozor, následující video obsahuje drastické záběry z porážky býka. Zvažte, zda chcete snímek shlédnout.


reklama

 
foto - Šonková Romana
Romana Šonková
Autorka je českou zástupkyní organizace Compassion in World Farming.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

2.12.2019 11:12
Na videu je halál porážka. Myslím, že by muslimové dovoz masa ze zvířat, u kterých není jasné, zda byla poražena podříznutím jedním tahem nože a během vykrvení vyslyšela modlitbu, neakceptovali. Proto je to nutné dělat takto. Navíc zákon 246/1992 Sb. porážku bez omráčení výslovně zakazuje, takže vlastně ani u nás není možné připravovat maso schopné vývozu do muslimských zemí.
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

2.12.2019 11:22
Bohužel i v České republice se zcela legálně halal porážky ( za plného vědomí a bez omráčení) mohou provádět a PROVÁDĚJÍ na základě výjimky ( teď si nemohu vzpomenout, kdo má oprávnění tuto výjimky vydat)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.12.2019 11:30
Tímto způsobem jsou v muslimských zemích porážena všechna zvířata, a to jaksi těžko dokážeme změnit. Toto jsou případy, o kterých víme. U nás, ale i jinde ve světě, hynou spousty zvířat (nejvíce ptáci) v antropických pastech (šachty, nádrže, čiré sklo, jedy...) a nikdo s tím nic zásadního (systémového) nedělá. Takže tento medializovaný případ je jen jedním z mnoha, které čekají na své humánní řešení.
Odpovědět
mr

2.12.2019 18:22 Reaguje na Karel Zvářal
U některých individuí můžete těžko čekat humanitu ve vztahu ke zvířatům.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.12.2019 18:30 Reaguje na
Obávám se, že je to nikoliv výjimečný, nýbrž celospolečenský jev. Lhostejnost nebolí...
Odpovědět
ČM

Čech M.

2.12.2019 23:46
Takže na toto naši zemědělci dostávají dotace? To se vyplatí.
Odpovědět
VN

Vilém N

3.12.2019 07:27
Nejlepší by bylo s těmi všemi barbary přestat obchodovat. Blbé je, že by nám pak pro export zůstala jen EU a ke všemu jen ta sluníčková část. A to nejenom pro hospodářská zvířata. Někomu by se nelíbil vývoz zbraní. Někomu vývoz aut. A tak dále.
Odpovědět
KH

Kozařka Hana

3.12.2019 11:47
Podívejte se, je moc "hezké", že se tady zmedializoval případ zabití býka a všichni zase budou plivat na ty "barbary". Aby bylo jasno, jsem do morku kostí proti transportům na dlouhou vzdálenost a vykrvení za plného vědomí také zrovna nepreferuji (přestože jsem strávila nemálo hodin nad vědeckými články zabývajícími se stresovými faktory v průběhu porážky a ta data rozhodně nebyla jednoznačná). ALE rozhlédněte se kolem sebe. Na mnohé dědečky, babičky, neřešiče, chce se mi říct debily...kteří chovají zvířata doma. Já chovám roky kozy. Kozy i ovce se smí porážet doma (definice domácí porážka). V mém okolí (a bohužel tak vysoký podíl chovatelů potvrzují i různé diskuze na téma zabití) 75% kozařů a ovčáků NEPOUŽÍVÁ porážecí pistoli a zvířata jakéhokoliv věku natvrdo podřezává/mnohdy upižlává (zavolat řezníka-náklad, nákup omračovací pistole-náklad, oboje dle nich zbytečný). To jsou tisíce zvířat jen u nás, za bukem...Jenže nadávat na muslimy je in, ale tadyhle od hodného strejdy z Horní Dolní si koupíme na Velikonoce bezva šťastné domácí jehňátko, kozí mlíčko atd....Způsob přepravy živých zvířat v pytli se svázanýma nohama v kufru osobáku při 30 stupních asi ani nezmiňovat. Ale je fakt, že jedou třeba "jenom" 10-50 km. Takový způsob přepravy je samozřejmě nelegální, leč v praxi stále velmi běžný, i když s postupem desetiletích jde vidět změna, někteří mladí chovatelé jsou fajn, často jde paradoxně o lidi původem z města-ale ne vždy. Ale ti situaci tady nezachrání. Pořád jsou v menšině. Králíky (a drůbež) nezmiňuji.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.12.2019 12:21 Reaguje na Kozařka Hana
Tato paní(Šonková) má takovéto medializace přímo v popisu práce. Bohužel. Jinak máte pravdu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.12.2019 14:04 Reaguje na Kozařka Hana
máte pravdu, že většina malochovatelů řeže "zaživa". a není to ze šetrnosti, investice na bácnutí dobytčete tupou stranou velké sekery je nula. spíš jsem se setkal s nějakými nesmyslnými pověrčivostmi o správném vykrvení.
Odpovědět
ig

3.12.2019 16:10 Reaguje na Lukas B.
Pověry, babské rady, postupy "jako to dělal táta i děda" a podobné mémy jsou děsná věc. Jednou jsem viděl chlapa porážet berana a přesně něco takového mi vysvětloval, když jsem se ptal na mně poněkud nesrozumitelný postup. Pak se divíme, že muslimové chtějí halál porážky, při tom princip je úplně stejný, jde o zčásti nepodložené pověry.
Odpovědět
RM

Radek Mikula

20.11.2022 20:38
Publikace videa i celá práce, která souvisí s informováním o krutostech na zvířatech a jejich podpoře či toleranci českým státem, ukazuje na lidi, které bych si přál mít v čele ministerstva zemědělství.

Co ale říká řada příspěvků v diskuzi pod tímto článkem? To přiléhavě vyjadřuje citace ze serveru Alarm:

"Seberadikálnější politik či politička tak v momentě usednutí do funkce okamžitě čelí struktuře, která je navržena tak, aby stávající společenský pořádek konzervovala. Zároveň platí, že mimo samotný státní aparát bude při absenci podpory silných sociálních hnutí okamžitě čelit společenským strukturám a kultuře, která bude změně hluboce nepřátelská, od soukromé moci kapitálu a třídy jeho vlastníků až po dominantní „zdravý rozum“ – zažité představy o tom, co je a není možné či správné. Jak to popisoval Gramsci, stát je z tohoto hlediska jen „prvním příkopem, za nímž se zvedá celá řada dalších pevností.“ Daleko spíš než neutrálním nástrojem, je Poulantzasovými slovy „kondenzací“ poměru sil ve společnosti jako takové. Hegemonie kapitálu ve státě je odrazem jeho hegemonie ve společnosti jako celku."
https://a2larm.cz/2022/11/jak-zmenit-system-necekejme-na-volby-organizujme-odbory-a-druzstva-komunity-a-hnuti/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist