Libor Ambrozek: Špinavý obchod s uhlím
Když kolega Urban navrhl na jednání vlády před dvěma lety zrušit usnesení o limitech, vzbudil tím velké překvapení. Svůj návrh nedokázal věcně zdůvodnit a proto ani prosadit. Podnikatelský záměr těžařů ovšem vehementně propagují i někteří další politici ČSSD. Jen těsně před volbami ve svém úsilí načas polevili.
Za zachování limitů a budoucnosti severočeských obcí se naopak dlouhodobě jednoznačně staví KDU-ČSL a nově také Strana zelených. Rezervovaný postoj vyjádřila také ODS. V Litvínově, který je těžbou také ohrožen, se za limity postavila i KSČM. Pokud se tedy těžaři vychloubají předem jasným výsledkem, předčasně odkrývají, že všechno sázejí jen na jednu kartu. Se svou sázkou na rudo-oranžovou koalici, umožňující sociálním demokratům menšinově vládnout, se ale mohou přepočítat.
Na druhou stranu pro občany je to před volbami cenná informace. Věřím, že k nim přijdou a špinavý obchod se svými domovy jasně odmítnou.
Text vyšel v Hospodářských novinách 30. 5. 2006
reklama
Online diskuse
Jak dojemne... - 7. 6. 2006 - Ivan BrezinaOpravdu netusim, jak vetrne elektrarny souviseji s jadernymi. Mysli si snad pan Rovensky, ze vetrniky mohou v ceskych podminkach nejak vyrazneji snizit potrebu dalsich jadernych bloku?:-))Vesnice se kvuli vetrnikum samozrejme nebouraji, ale jejich obyvatele jsou obtezovani randalem, ceny jejich nemovitosti se radikalne snizuji a okoli jejich domovu se meni v industrialni zonu. Takze to zas tak velky rozdil neni. Zadne "PR skoleni pro jaderny prumysl" jsem nikdy nedelal. Pan Rovensky by mel vysvetlit, co timto narcenim mysli. Nebo se snad nase dosud vecna debata po jeho zamestnani v ceske pobocce Greenpeace z jeho strany meni v nepravdive osobni utoky? |