https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/spinavy-obchod-s-uhlim?ids%5Bx5586a99c6ea83f640b835ec0a68e1fc7%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Libor Ambrozek: Špinavý obchod s uhlím

6.6.2006
Obchod může být špinavý buď kvůli předmětu podnikání nebo kvůli jeho metodám. Případ severočeského uhlí splňuje, zdá se, obojí. Šéf představenstva skupiny Czech Coal v rozhovoru pro Hospodářské noviny silácky prohlásil, že „na vahách převáží nakonec ta miska“, která podpoří jejich záměr. Tedy vystěhování obyvatelstva, vytěžení uhlí a vyvezení jeho podstatné části do zahraničí přímo či v podobě elektřiny. Zbývá už „jen“, aby vláda zrušila usnesení, které zakazuje těžbu za stanovenými limity a chrání tak severočeské obce a krajinu. Můžeme se jen dohadovat, co a do čí misky hodlají těžařské firmy přihodit, že jsou si svou věcí tak jisti.
 
Je dobré připomenout, že o tom, kam až v budoucnu bude pokračovat těžba hnědého uhlí, vláda jednoznačně rozhodla už v roce 1991. Vládní usnesení mimo jiné výslovně zakazuje Českému báňskému úřadu udělit povolení k těžbě (hornické činnosti) za stanovenými limity. Chrání tak poslední zbytky nezničené krajiny, místní podnikatelské investice i bytovou výstavbu a zaručuje dlouhodobou perspektivu rozvoje severočeských obcí. Občané garancím své vlády věří, svědčí o tom například nové rodinné domy či opravené kulturní památky v Horním Jiřetíně, ale také prosperující menší firmy, jejichž podnikání přímo nesouvisí s těžbou.

Když kolega Urban navrhl na jednání vlády před dvěma lety zrušit usnesení o limitech, vzbudil tím velké překvapení. Svůj návrh nedokázal věcně zdůvodnit a proto ani prosadit. Podnikatelský záměr těžařů ovšem vehementně propagují i někteří další politici ČSSD. Jen těsně před volbami ve svém úsilí načas polevili.

Za zachování limitů a budoucnosti severočeských obcí se naopak dlouhodobě jednoznačně staví KDU-ČSL a nově také Strana zelených. Rezervovaný postoj vyjádřila také ODS. V Litvínově, který je těžbou také ohrožen, se za limity postavila i KSČM. Pokud se tedy těžaři vychloubají předem jasným výsledkem, předčasně odkrývají, že všechno sázejí jen na jednu kartu. Se svou sázkou na rudo-oranžovou koalici, umožňující sociálním demokratům menšinově vládnout, se ale mohou přepočítat.

Na druhou stranu pro občany je to před volbami cenná informace. Věřím, že k nim přijdou a špinavý obchod se svými domovy jasně odmítnou.

Text vyšel v Hospodářských novinách 30. 5. 2006


reklama

 
Libor Ambrozek
Autor je ministr životního prostředí a poslanec KDU-ČSL
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jak dojemne... - 13. 6. 2006 - Ivan Brezina

Predpokladam, ze to nemyslite vazne. Slovenska nuklearni spolecnost (sesterska organizace CNS) mne pred lety pozadala, abych pro ni napsal svuj nazor na to, jak celit protijaderne propagande. Sepsal jsem to pro ne bez naroku na jakykoli honorar proste proto, ze mne tohle tema dlouhodobe zajima a ze na nej jak vite mam jasny nazor. CNS mne pak pozadala, jestli by za stejnych podminek mohla muj text pretisknout ve svem zpravodaji. To je vsechno. SNS i CNS jsou uplne normalni zajmova obcanska sdruzeni. Videt v nich spinave pracky CEZu a podobnych firem je na hranici paranoi. Nebo jinak: SNS a CNS jsou formalne uplne stejni "vytecnici" jako Greenpeace. Povazoval byste tedy za "PR skoleni pro zeleny prumysl strachu" analogicky zdarma napsany clanek nektereho z ceskych ekologickych publicistu, ktery by vysel ve vasem firemnim casopise? Snizovalo by to ve vasich ocich jeho duveryhodnost? Povazoval byste za nutne na to verejne upozornovat? A nebo jeste jinak: je "PR skolenim pro prumysl" (lhostejno jaky) vyjadreni vlastniho nazoru? Nebo kde podle vas ta hranice vlastne lezi?
Moji medialni protivnici venuji obrovske mnozstvi casu, aby na mne vystourali neco, cim by mne slo diskreditovat. Afera Zeman je toho dukazem. Nebo se podivajte na Sutovy clanky na Blistech, pripadne na tenhle text:
http://www.blisty.cz/art/27844.html
Beru to jako nutnou dan, kterou platim za sve radikalni nazory. Ale notabene ve vasem pripade mne docela mrzi, ze se k tomu snizujete. Je to zbytecne, trapne, nedustojne. Bavme se o vecnych problemech, utocme na sebe, nevybirave se umlacujme fakty. Ale proc se navzajem obvinovat z necestnosti?

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist