Libor Ambrozek: Špinavý obchod s uhlím
Když kolega Urban navrhl na jednání vlády před dvěma lety zrušit usnesení o limitech, vzbudil tím velké překvapení. Svůj návrh nedokázal věcně zdůvodnit a proto ani prosadit. Podnikatelský záměr těžařů ovšem vehementně propagují i někteří další politici ČSSD. Jen těsně před volbami ve svém úsilí načas polevili.
Za zachování limitů a budoucnosti severočeských obcí se naopak dlouhodobě jednoznačně staví KDU-ČSL a nově také Strana zelených. Rezervovaný postoj vyjádřila také ODS. V Litvínově, který je těžbou také ohrožen, se za limity postavila i KSČM. Pokud se tedy těžaři vychloubají předem jasným výsledkem, předčasně odkrývají, že všechno sázejí jen na jednu kartu. Se svou sázkou na rudo-oranžovou koalici, umožňující sociálním demokratům menšinově vládnout, se ale mohou přepočítat.
Na druhou stranu pro občany je to před volbami cenná informace. Věřím, že k nim přijdou a špinavý obchod se svými domovy jasně odmítnou.
Text vyšel v Hospodářských novinách 30. 5. 2006
reklama
Online diskuse
Jak dojemne... - 6. 6. 2006 - Jan RovenskýNevšiml jsem si, že by se kvůli větrným elektrárnám v ČR bouraly nějaké obce ;)Chápu, že Ivanu Brezinovi se více líbí monstra jaderná, proti gustu žádný dišputát. Ale Ambrozkův článek přece není ani o větrných, ani jaderných elektrárnách, není dokonce ani o ochraně krajinného rázu! Je o bourání vesnic kvůli uhlí. Takže Ivanova reakce je asi stejně případná a věcná, jako kdybych se na tomto místě začal rozepisovat o jeho PR školeních pro jaderný průmysl... ;) |