https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/spolana-emise-chemickych-latek-snizuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mgr. Jan Martínek: Spolana emise chemických látek snižuje

24.10.2006
Podle amerických ekologů americká organizace Blacksmith Institute patří neratovická Spolana mezi 35 nejznečištěnějších míst planety. Je pravdou, že staré znečištění areálu podniku po provozování chemie v minulých desetiletích je vysoké. Jedná se zejména o dioxiny, rtuť a různé chemikálie. Srovnání Spolany s Černobylem je však hodně neuváženým výrokem, pro jehož vyvrácení stačí porovnat současný stav v průmyslovém areálu Spolany a v jeho okolí s městem po havárii jaderné elektrárny. Podnik je pod pravidelným dohledem všech státních orgánů, včetně České inspekce životního prostředí, je navíc držitelem certifikátu Responsible Care, kterým se zavazuje k systematickému zlepšování životního prostředí. Spolana je chemickou firmou, svá rizika zná, přiznává je a dělá vše pro to, aby je snížila na minimum.
 
Zařazení mezi 35 nejzamořenějších míst planety si Spolana vysloužila kvůli starým ekologickým zátěžím – zejména kvůli dioxinovému zatížení, koncentrovaném do dvou uzavřených objektů. V současné době je však projekt na likvidaci dioxinové kontaminace v plném proudu, již bylo firmou BCD CZ ve speciálním zařízení dekontaminováno přibližně 8 000 tun suti a zeminy, do konce roku 2007 bude zlikvidováno toto znečištění (35 tisíc tun materiálu) kompletně. Druhým projektem je znečištění rtutí v objektu staré amalgámové elektrolýzy, kde je již rovněž uzavřena smlouva s organizací, která bude sanaci provádět. Rtuť je v tomto objektu v podloží, nemigruje ani neobtěžuje svými koncentracemi okolí. I tady jsou prováděny pravidelné kontroly a kontaminace rtuti se měří v objektu i mimo něj. S dokončením sanace rtuti se plánuje do roku 2011. Třetím místem ekologického znečištění jsou podzemní vody, kde se v současné době vybírá sanační firma.

Spolana dělá všech pro to, aby snížila všechny emise do ovzduší i do vody. Například při výrobě jedné tuny chloru se letos v pololetí podařilo snížit množství emisí rtuti pod jeden gram na tunu chloru. Odpovídá tak na dobrovolnou iniciativu evropské organizace sdružující výrobce chloru v Evropě – EuroChlor, která se zavázala, že ve všech evropských elektrolýzách budou do roku 2007 při výrobě chloru sníženy emise rtuti pod 1 gram. Přestože je Spolana emitentem pouhých 3 % rtuti z celorepublikového objemu, zavázala se, že do roku 2015 nahradí amalgámovou elektrolýzu moderní membránovou, kde již při výrobě chloru není použita rtuť.

Doplnění z 25. 10.: Tiskový mluvčí Spolany Jan Martínek tento text poslal EkoListu jako odpověď na prosbu o komentář ke zprávě Blacksmith Institute o nejznečištěnějších místech světa - víc viz zde. Později ještě upřesnil, že v druhé větě posledního odstavce měl na mysli výrobu jedné tuny chloru instalované kapacity, a dodal "Zatížení chemickými látkami na hranici závodu, jak prokazují pravidelná měření, nepřekračuje hodnoty, které jsou běžné i v jiných částech republiky."


reklama

 
Mgr. Jan Martínek
Autor je tiskovým mluvčím Spolany Neratovice.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist