Podle amerických ekologů americká organizace Blacksmith Institute patří neratovická Spolana mezi 35 nejznečištěnějších míst planety. Je pravdou, že staré znečištění areálu podniku po provozování chemie v minulých desetiletích je vysoké. Jedná se zejména o dioxiny, rtuť a různé chemikálie. Srovnání Spolany s Černobylem je však hodně neuváženým výrokem, pro jehož vyvrácení stačí porovnat současný stav v průmyslovém areálu Spolany a v jeho okolí s městem po havárii jaderné elektrárny. Podnik je pod pravidelným dohledem všech státních orgánů, včetně České inspekce životního prostředí, je navíc držitelem certifikátu Responsible Care, kterým se zavazuje k systematickému zlepšování životního prostředí. Spolana je chemickou firmou, svá rizika zná, přiznává je a dělá vše pro to, aby je snížila na minimum.
Zařazení mezi 35 nejzamořenějších míst planety si Spolana vysloužila kvůli starým ekologickým zátěžím – zejména kvůli dioxinovému zatížení, koncentrovaném do dvou uzavřených objektů. V současné době je však projekt na likvidaci dioxinové kontaminace v plném proudu, již bylo firmou BCD CZ ve speciálním zařízení dekontaminováno přibližně 8 000 tun suti a zeminy, do konce roku 2007 bude zlikvidováno toto znečištění (35 tisíc tun materiálu) kompletně. Druhým projektem je znečištění rtutí v objektu staré amalgámové elektrolýzy, kde je již rovněž uzavřena smlouva s organizací, která bude sanaci provádět. Rtuť je v tomto objektu v podloží, nemigruje ani neobtěžuje svými koncentracemi okolí. I tady jsou prováděny pravidelné kontroly a kontaminace rtuti se měří v objektu i mimo něj. S dokončením sanace rtuti se plánuje do roku 2011. Třetím místem ekologického znečištění jsou podzemní vody, kde se v současné době vybírá sanační firma.
Spolana dělá všech pro to, aby snížila všechny emise do ovzduší i do vody. Například při výrobě jedné tuny chloru se letos v pololetí podařilo snížit množství emisí rtuti pod jeden gram na tunu chloru. Odpovídá tak na dobrovolnou iniciativu evropské organizace sdružující výrobce chloru v Evropě – EuroChlor, která se zavázala, že ve všech evropských elektrolýzách budou do roku 2007 při výrobě chloru sníženy emise rtuti pod 1 gram. Přestože je Spolana emitentem pouhých 3 % rtuti z celorepublikového objemu, zavázala se, že do roku 2015 nahradí amalgámovou elektrolýzu moderní membránovou, kde již při výrobě chloru není použita rtuť.
Doplnění z 25. 10.: Tiskový mluvčí Spolany Jan Martínek tento text poslal EkoListu jako odpověď na prosbu o komentář ke zprávě Blacksmith Institute o nejznečištěnějších místech světa - víc viz zde. Později ještě upřesnil, že v druhé větě posledního odstavce měl na mysli výrobu jedné tuny chloru instalované kapacity, a dodal "Zatížení chemickými látkami na hranici závodu, jak prokazují pravidelná měření, nepřekračuje hodnoty, které jsou běžné i v jiných částech republiky."
reklama