https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/spolecnost-pro-zvirata-stop-neregulovane-pyrotechnice.otevreny-dopis-vlade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Společnost pro zvířata: Stop neregulované pyrotechnice. Otevřený dopis vládě

8.12.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Skitterphoto / Pixabay
Vážený pane premiére,
výrobky tzv. zábavní pyrotechniky (kategorií F1, F2, F3), ohňostroje a ohňostrojné práce působí veliké škody:
 
   - následky explozí a přímé výbuchy traumatizují, zraňují či zabíjejí zvířata uvnitř i venku: v domech a bytech, na zahradách, na pastvinách a polích, na farmách a dalších zařízeních pro zvířata, v lesích, v parcích;
   - traumatizují a působí zdravotní problémy lidem;
   - kontaminují toxickými látkami životní prostředí (vzduch, vodu, zeleň, včetně plodin na zahradách a polích);
   - podílejí se na další destabilizaci narušeného klimatu;
   - zvyšují výskyt požárů;
   - jsou bezpečnostním rizikem.

Část veřejnosti odpaluje „zábavní“ pyrotechniku (petardy, pumy, římské svíce, rakety, kompakty, ohňostroje, bouchací kuličky, …) celoročně, s ohromným nárůstem v prosinci a především na Silvestra a 1. ledna.

Proto Vás žádáme o zpřísnění regulace prodeje a použití tzv. zábavní pyrotechniky a ohňostrojných prací, a to především v zákoně č. 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.

Žádáme Vás o:

   - zpřístupnění výrobků zábavní pyrotechniky kategorií F2 a F3 pouze osobám odborně způsobilým, nikoli veřejnosti;
   - stanovení hranice prodeje kategorie F1 od 18 let (nyní je 15 let);
   - prodloužení lhůty pro ohlášení „ohňostroje“ (tj. zábavní pyrotechnika o hmotnosti nad 10 kg) obecnímu úřadu a HZS kraje ze současných 2 dnů na 30 dnů; o rozšíření ohlášení také na obvodní báňský úřad;
   - přijetí sankcí za provedení ohňostroje bez ohlášení;
   - o zákaz prodeje tzv. bouchacích kuliček;
   - zavedení povinnosti, aby byl předložen souhlas vlastníků a uživatelů nemovitostí sousedících s místem navrhované ohňostrojné práce při řízení o povolení „ohňostrojné práce“ (tj. zábavní pyrotechniky kategorií F4, F3 a F2) obvodním báňským úřadem;
   - přijetí nového § stanovujícího ochranné vzdálenosti v metrech, v jejichž rozmezí je zakázáno provádět ohňostroje a ohňostrojné práce od zdravotních zařízení s lůžkovou péčí, nemocnic, zařízení sociální péče a domovů pro seniory, zoologických zahrad, útulků pro zvířata a všech obdobných zařízení; od vod a vodních toků a od břehů vod, od okrajů lesa, od dalších míst, kde jsou chována/držena zvířata;
   - rozšíření současného výčtu přestupků o přestupky podnikatelských subjektů, které poruší zákaz prodeje zábavní pyrotechniky a o přestupky FO, které si zábavní pyrotechniky kategorií F2 a F3 pořídí a použijí.

Petice Společnosti pro zvířata za ukončení prodeje tzv. zábavní pyrotechniky získala k listopadu 2023 přes 10 000 podporujících a počet stále stoupá.

Pane premiére, žádáme Vás o odpověď do 30 dní.

S pozdravem
Ing. Judit Laura Krásná a Ing. Michala Melišová, Ph.D. za Společnost pro zvířata a další signatáři.
reklama

 
Společnost pro zvířata

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AL

Alena Lyskova

8.12.2023 12:23
Děkuji společnosti pro zvířata za tento návrh a doufám, že bude realizován už letos. V minulých letech nám sousedé stříleli ohňostroj přímo nad zimoviště pro hospodářská zvířata. Když jsem se ozvala, odbyli mě slovy, že to zákon nezakazuje i když je naprosto jasné, že se jedná o vědomé týráni zvířat.
Odpovědět
MM

Milan Milan

8.12.2023 16:13
Dojemná péče. A nevím jaká zvířata máte na mysli, nad kravínem, nebo prasečákem ohňostroje nejsou, ale moje kočka se nebojí, a pes se více bál blesků za bouřky než nějakých rachejtlí. Spíše mně zaráží, že jim zřejmě nevadí války, válečné konflikty a miliony ks vybuchlé "pyrotechniky", pokusy s palivy pro raketové motory, letadla na obloze, nesmyslná přeprava plynu, nebo u hosp.zvířat třeba řádění vlků???
Odpovědět
jk

juraj kemka

18.12.2023 14:25 Reaguje na Milan Milan
pekne vystinute.ale im ide o zakazovanie-zakazy teraz frcia tak zakazujme,obmedzujme. akekolvek fakty , merania, diskusia nazor protistrany ich netrapi,, idu ako valec, zakazat a hotovo. bez debaty.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.12.2023 16:37
Stop zbytečným regulacím.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

8.12.2023 17:46 Reaguje na Richard Vacek
Jasně Ríšo, strč si petardu do rypáku a neváhej škrtnout...
Odpovědět
jk

juraj kemka

18.12.2023 14:18 Reaguje na Jakub Graňák
vasa reakcia a vyjadrovanie hovori za vsetko.. preco by si ju mal strkat do ust a zapalovat? preco tolka nenavist z tak chapaveho a dobrosrdecneho cloveka, ktory chrani zvieratka ,motyliky a rastlinky?
Odpovědět

David Šanc

8.12.2023 23:05
Naprosto souhlasím, toto bych podpořil. Ve městě, kde žiji je to rok od roku horší. A nevím, co za tím psychologicky vězí, jestli nějaká potřeba skrytého výtržnictví, nebo snad lidem "chybí" adrenalinový zážitek nějakého plošného bombardování?

Ale sám nejsem vůbec svatý, ba naopak. Vzpomínám, jak jsme se spolužáky základní školy, také cpali petardy do vertikálních trubek odpadních košů. Mohl to být rok tak asi 1987. Pyrotechnika se náhle poprvé vyskytla v sortimentu drogerie, hned vedle školy. Byl to experiment z hlouposti a "nudy", sledovali jsme, co to udělá. Bylo to hloupé, ale dělo se.

Nyní je je princip asi stejný, jen dostupná pyrotechnika je mnohem výkonnější.
Odpovědět
jk

juraj kemka

18.12.2023 14:20 Reaguje na David Šanc
tolka ironia. toto co opisujete presne sedi na motorkarov ktory cely rok jazdia ulicami miest,medzi cinzakmi, rozbehnu sa po ulici, vyhodia rychlost a naprazdno turuju celym sidloskom co to da.. a poviem vam , tie vyfuky dokazu dat viac decibelov ako nejaka petarda.. a je to takmer cely rok, nie iba jedne mesiac roku. to vam nevadi. sranda. dokazete len papagajovat co prave frci, nemate vlastny nazor-
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.12.2023 21:50
Také jsem pro zákaz neregulované pyrotechniky. Jako bychom neměli v okolí už tak dost jiného jedovatého znečištění, rámusu a světelného smogu. Poslední noc v roce se kvůli téhle zbytečné a pochybné "zábavě" stává utrpením pro ptáky a další zvířata, dochází ke škodám i u lidí.
Odpovědět
jk

juraj kemka

18.12.2023 14:22 Reaguje na Majka Kletečková
ake znecistenie? sak to meral hydrometeorologicky ustav a ziadnu zataz nenasiel. a preco? pretoze pyrotechnika je robena z prirodnych zdrojov.. ale to je jedno, treba zakazat, tak sa vymyslaju chujoviny, fakty vas nezaujimaju
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.12.2023 15:49
Nejenom s omezením, ale dokonce s úplným zákazem by měl souhlasit každý,
kdo má rád zvířata a nechce dýchat jedy, které vznikají při "zábavě".
Je to zcela zbytná zábava a případným kompromisem by mohl být obecní
ohňostroj na pečlivě vybraném místě z minimem ohrožení zvířat a majetku.
Ano i majetku, protože se těžko dokazuje, co bylo příčinou požáru lesa,
stodoly, chaty atd.v té záplavě výbuchů a opileckého vyblbování. Ona
to nemusí být ani pyrotechnika, ale pouze zapálená popelnice a s ní
shoří i auta kolem, či dům opodál. Příbuzným kdysi v Ostravě přiletěla
do pokoje otevřeným oknem raketa a nemít po ruce hasící přístroj, tak
by měli zkažený Nový rok. Za tu minutu do uhašení zapálila koberec
a ožehla křeslo. No a hledejte v té záplavě amatérských pyrotechniků
viníka, když jich bylo plné město. Policie případ přijela vyšetřit
až v poledne a odložila ho ad akta.
Odpovědět
jk

juraj kemka

18.12.2023 14:23 Reaguje na Břetislav Machaček
vy radsej ani nedychjate a nejedzte,lebo svojimy plynmi zatazujete planetu..vsetko zakazat
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist