https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stanislav-n-jansky-nestatni-vlastnici-lesu-zasadnim-zpusobem-nesouhlasi-s-navrhovanym-znenim-stavebniho-zakona
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stanislav Janský: Nestátní vlastníci lesů zásadním způsobem nesouhlasí s navrhovaným zněním stavebního zákona

28.5.2021 | PELHŘIMOV
Soukromí vlastníci lesů nesouhlasí s tím, aby lesy ustupovaly požadavkům stavebníků. Ilustrační snímek.
Soukromí vlastníci lesů nesouhlasí s tím, aby lesy ustupovaly požadavkům stavebníků. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Hnutí DUHA Olomouc
Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) nesouhlasí s návrhem nového stavebního zákona, který nyní míří do Senátu. Výhrady SVOL se týkají zejména dvou záležitostí: snížení velikosti ochranného pásma lesa a zařazení stavebních úřadů mezi orgány státní správy lesů.
 

Návrh nového stavebního zákona prošel 26. května třetím čtením v Poslanecké sněmovně a nyní míří do Senátu. Věříme, že senátoři shledají naše připomínky jako odůvodněné a zákon v tomto znění nakonec přijat nebude, protože by mimo jiné znamenal popření významu lesa v době klimatických změn a také by přinesl naprosto bezprecedentní nesystémové řešení procesů rozhodování, které nemá obdoby ani nikde v okolních státech.

V souvislosti s novým stavebním zákonem se navrhuje mimo jiné změna zákona o lesích č. 289/1995 Sb. Ačkoliv je veřejnost politiky ujišťována o významu lesa a zalesněných ploch v době klimatických změn, k překvapení všech umožňuje snížení ochranného pásma lesa z dosavadních 50 na 30 m.

Pro vlastníky lesů je to nepřijatelné. Nemůžeme souhlasit s tím, aby lesy ustupovaly požadavkům stavebníků a aby o umístění staveb rozhodoval státní superúřad, nikoliv obce a státní správa lesů.

SVOL rozhodně nesouhlasí ani s tím, aby stavební úřady byly zařazeny mezi orgány státní správy lesů.

Nezbytným následkem přijetí navrhované změny by bylo významné oslabení intenzity ochrany rozlohy lesů jako nenahraditelné složky životního prostředí a zásobárny uhlíku na území ČR před umisťováním nových stavebních záměrů. Návrh představuje nejzásadnější změnu principů kvantitativní ochrany lesů od roku 1852. Navržená změna se jeví jako zcela nepřijatelná a neopodstatněná.


reklama

 
foto - Janský Stanislav
Stanislav Janský
Autor je místopředseda SVOL pověřený vykonáváním funkce předsedy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.5.2021 14:05
Když se kácí les, létají třísky.
Snad si nikdo bláhově nemyslel, že developeři si nechají utéci pohádkové zisky invazí výstavby do CHKO,NP i volné krajiny.
Podmazali naše "zástupce lidu" a jak vidno -povedlo se.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

28.5.2021 17:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je třeba chránit vlka a dotace na ekologická biopaliva. Ostatní je podružné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.5.2021 10:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tahle ologarchická vláda prostě nemá už VŮBEC NIC dělat, má pouze vypadnout a její protogonisté mají stanout před soudem za prokázané zločiny.
Celý nový stavební zákon je jak z doby komunismu (rudého feudalismu), kdy o všem rozhoduje Císař, superúředník, prostě vrchnost.
Odpovědět
va

vaber

29.5.2021 08:38
pokud pohlížíme na každý metr naší země jako na potencialní místo pro zisk a hospodářské využití, tak příroda nemá šanci a žádný zákon to nenapraví,
celé divadlo kolem zákona ,povolování a urychlování staveb, se točí kolem zásadního problému , povolování staveb na zelené louce,
podle ochránců přírody si tím ničíme životní prostředí, podle jiných to přináší zisk a to je důležitější než příroda
společenské postavení lidí se řídí tím, kolik nahrabou peněz i když pro zajištění svých potřeb už další vůbec nepotřebují,
nesmyslná hamižnost lidí tento svět zničí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.5.2021 10:30 Reaguje na vaber
Jistě, my se obloukem vracíme do doby reálného socialismu, kdy devastace přírody ve prospěch energetiky a vůbec "budování komunismu" byl zcela normální a zcela nezpochybnitelný trend.
Proto v normálních evropských zemích už mají rozhodující sílu zelené strany a ekologie se tam stává dominantní při rozhodování dalšího rozvoje.
Jde to ztuha a u nás, kteří prohráváme hybridní válku, jede hyenizace všeho Západního, proto u nás je dominatním názorem ropáctví a kořistický přístup k přírodě.
Odpovědět
va

vaber

1.6.2021 08:41 Reaguje na Pavel Hanzl
nesmysl jako vždy
,my se nikam nevracíme ,za socializmu se půda chránila a dnes ne , stačí se podívat kolik zelené louky se zastavělo po revoluci
na Západě má vlastníctví půdy dlouhé kořeny a lidé ji nechtějí prodávat, u nás ji děti bývalých sedláků prodaly a nové vlastníky zajímá jen zisk a jakmile chce někdo stavět na zelené louce ,vždy si cestu najde, pomůže mu korupce a peníze
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.6.2021 17:28 Reaguje na vaber
Komunisti chránili půdu tak intenzívně, že Severní Čechy se staly největší totálně zdevastované území na světě. Zkorumpovanost státní správy tu stále přežívá a dnes bují zase novým životem.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

30.5.2021 15:15
Z toho 50m ochranného pásma daného zákonem stavební úřady naprosto běžně povolují výjimky na 25 nebo 30m. Uvědomte si že nejvyšší strom v ČR sice měří 64m ale běžné stromy dorůstají tak 30m (na průměrné bonitě). Rozptyl je dle kvality stanoviště 14-42m. Ochranné pásmo lesa je primárně určeno k ochraně staveb před pádem stromů. Je mnoho historických staveb postavených v bezprostřední blízkosti lesa. Pokud stavebník podepíše, že se trvale vzdává náhrady škody způsobené pádem větví nebo dřevin potom bych to zanesl do katastru jako břemeno a dovoloval stavět i blíž. Ostatní výhrady SVOL sdílím ale to pásmo...
Odpovědět
AM

Anežka M

31.5.2021 14:56 Reaguje na Dalibor Motl
Díky že jste mi odpověděl na otázku; vidíte, já jsem myslela, že to ochranné pásmo má chránit les, pokud by barák začal hořet :)

Jo, a srozumitelný důvod, proč 50 m je OK, ale 30 už ne, mi v tom článku taky chyběl.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist