https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/starostove-okolnich-obci-a-mest-odmitame-tezbu-uranu-u-brzkova
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starostové okolních obcí a měst: Odmítáme těžbu uranu u Brzkova

15.12.2014
Vláda dnes projedná návrh, podle kterého má dostat zelenou příprava těžby uranu na ložiscích u Brzkova a Věžnice. Podle plánu ministerstva průmyslu by se areál dolu měl začít stavět už v roce 2019. První tisíce tun uranové rudy by měly putovat do Rožné v roce 2022. Automobilová přeprava celkem několika milionů tun zářícího nákladu tak zatíží i město Přibyslav.
 

Naše města a obce se záměrem otevřít důl v blízkosti domovů našich občanů zásadně nesouhlasí a využijí všech zákonných možností, jak projektu zabránit.

K našemu stanovisku nás vede přesvědčení, že by těžba přinesla citelné negativní sociální dopady na životy zdejších obyvatel. Ministerstvo průmyslu argumentuje zvýšením zaměstnanosti v regionu a v podkladové studii pro vládu uvádí dokonce hodnoty 10 až 11 % nezaměstnanosti v dotčených okresech. Jsou to nesmyslná čísla, dlouhodobě je tu nezaměstnanost nižší, než je průměr ČR pod 7 procent. V Brzkově je aktuální nezaměstnanost 2,8 %, ve Věžnicích 2,7 %, v Polné 5,4 % a v Přibyslavi 5,7 %. Obáváme se, že po krátké době těžby uranu nám tu naopak zůstane vážný problém s několika sty nezaměstnanými horníky a sociální problém z oblasti Rožné by se jen přenesl do našich měst a obcí.

Plánovaná těžba uranu by také přinesla zásadní negativní dopady na naše životní prostředí, jako je ohrožení spodních vod, vysoká zátěž těžkou nákladní dopravou nebezpečného materiálu, navýšení hlučnosti, prašnosti, uvolňování radonu, očekávané propady povrchu a poškození krajinného rázu. S těžbou uranové rudy již totiž místní obyvatelé mají negativní zkušenosti z 80. a 90. let minulého století, kdy zde průzkumná těžba proběhla. Důl je již sanován, zasypán, zatopen a provedena rekultivace.

Svůj nesouhlas jsme vyjádřili ve společném „Memorandu pro budoucnost bez uranu“ a naši občané v petici „Ne těžba uranu na Vysočině“, kterou podepsalo 1700 lidí.

Zodpovědné ministerstvo se s námi ale nebaví. Podle něj je pouze věcí státu jak naloží se svým nerostným bohatstvím a my s rozhodnutím máme být seznámeni „podle připraveného plánu komunikační strategie“. S takovýmto přezíráním 25 let po změně režimu se můžeme smířit jen stěží.

Aleš Bořil, starosta obce Brzkov
Jindřich Skočdopole, starosta města Polná
Martin Kamarád, starosta města Přibyslav
Michael Omes, místostarosta města Přibyslav
Ing. Bc. Josef Málek, starosta obce Věžnice

reklama

 
Starostové okolních obcí a měst

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist