https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stem-co-si-cesi-mysli-o-sdileni-energii-v-bytovych-domech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

STEM: Co si Češi myslí o sdílení energií v bytových domech

27.8.2023 | PRAHA
Fotovoltaický panel na střeše
Fotovoltaický panel na střeše
Foto | twicepix / Flickr
Většině majitelů bytů se sdílení elektřiny v rámci bytových domů zamlouvá. Dotázaní vlastníci uvádějí, že by byli pro realizaci. Paradoxně, významně menší počet z nich věří, že by to v rámci své jednotky dokázali odhlasovat. Nejvíce majitele zajímají konkrétní informace o návratnosti investice a přesný popis technického způsobu realizace.
 

Majitelé bytů začínají aktivněji přemýšlet o fotovoltaických panelech. Uvažují o nich ale primárně jako o společné investici, kterou je třeba projednat na schůzi vlastníků a schválit. Schůze v bytových domech jsou tak pro majitele důležitým fórem, kde se téměř všichni zúčastňují diskuse a procesu pořizování. Rozhodnutí jsou často v rukou vedoucího orgánu, předsedy nebo vedení.

Téměř čtyři pětiny (79 %) majitelů uvedlo, že na jejich schůzích panuje dobrá či přímo pohodová atmosféra. Významná většina (86 %) pak odchází ze schůzí nejčastěji spokojená s rozhodnutími, které na nich padly.

„Tato zjištění ukazují, že i když jsou vlastnické schůze často brány jen jako zdroj stresu a konfliktů, je to spíše obecná nálepka. V realitě ale jednání dle respondentů v plamenech nekončí, naopak k řešení, které uspokojí většinu, dojdou,“ říká Martin Philipp, analytik STEM.

Potenciál pro investice domy (většinou) mají. Většina sdružení majitelů se aktivně věnuje rekonstrukcím a zlepšováním stavu domu. Zhruba pětina respondentů uvedla, že jejich bytový dům je v dobrém stavu. Podle dvou třetin (65 %) je stav sice uspokojivý, ale některé věci již přestávají vyhovovat. Desetina pak říká, že jejich dům je v tak špatném stavu, že by potřeboval výraznou nebo úplnou rekonstrukci.

Co se týče investic, tak zateplení domů je stále více rozšířené. Jiné investice zatím nejsou nutně v plánu. Existuje tak hypotetický prostor přesunout kapitál směrem k jiným druhům investic na bytových domech.

Společná výroba je zajímavá a zkušenost dobrá

Zatím jen velmi malá část majitelů bytů (3 %) panely vlastní, a samozřejmě se zatím většinou jedná o panely umístěné na jejich rodinném domě nebo chatě. Nicméně další pětina (20 %) se s fotovoltaikou setkala alespoň zprostředkovaně (například ve firmě). Ačkoliv mnozí majitelé s ní nemají přímou zkušenost, 68 % majitelů vnímá fotovoltaiku pozitivně. Přibližně polovina z nich zároveň deklaruje, že má alespoň obecnou představu o tom, jak princip výroby elektřiny z panelů funguje.

Majitelé fotovoltaiku považují za zajímavou technologii (89 %), která je důležitá pro budoucnost (87 %). Zároveň také (často oproti předpokladům) není FVE hodnocena jako nebezpečná (85 % bezpečná). Rovněž ji 84 % majitelů považuje za ekologickou a také důvěryhodnou (79 %).

„Výrazně slaběji ale majitelé hodnotí dostupnost technologie a její cenu. Fotovoltaika se tak ve společnosti potýká s aurou nedostupnosti a nálepkou drahé technologie,“ říká Martin Philipp.

Společná výroba energie v rámci bytového domu je ale zajímavým tématem pro většinu majitelů, i když nemají hlubší technické znalosti. Většina majitelů bytů nemá přímou zkušenost s fotovoltaickými panely na bytových domech, ale koncept společné výroby energie zaujal 85 % respondentů.

„Mezi majiteli je silná poptávka po jasnějším popisu toho, co všechno pořízení FVE v rámci domu obnáší. Velmi efektivní by byl konkrétní modelový příklad, existující bytový dům s nainstalovanou fotovoltaikou, který by si mohli zájemci projít a vidět nebo se doptat, co jak přesně funguje,“ doplňuje Martin Philipp, analytik STEM.

Fotovoltaika je primárně vnímána jako investice

Výzkum identifikoval 4 druhy motivací a bariér s ohledem na sdílení energií v bytových domech: ekonomickou, bezpečnostní, osobnostně administrativní a environmentální dimenzi.

Ekonomické narativy patří k těm nejzásadnějším. Majitelé nejvíce souhlasí s tím, že společnou výrobou energií mohou ušetřit náklady, spolu s tím to také považují za velmi důležité. Zároveň vnímají, že FVE sama o sobě zvyšuje hodnotu domu. Důležitý je i aspekt návratnosti, ale stále kolem tří pětin (60 %) respondentů v součtu uvedlo, že by se napřed měli na domě realizovat důležitější věci, než je elektrárna na střeše.

Bezpečnost chápeme ve dvou rovinách. Jak samotnou bezpečnost technologií, ale také schopnost přispět k nezávislosti na externích dodavatelích elektřiny („lokální nezávislost“) a na cizích státech („globální nezávislost“). Právě přispění k nezávislosti na cizích státech mezi majiteli silně rezonuje. Obavy z podvodů firem či požárů panelů nejsou tak silnou bariérou.

V osobních vztazích je vnímána domluva se sousedy a administrativa jako bariéra k pořízení FVE. Většina majitelů je sice pro pořízení technologie, a také se jim zamlouvá, 70 % z nich ale uvedlo, že nevěří, že by se se sousedy domluvili.

Pokud přijde na úvahy o společné fotovoltaické elektrárně, jsou enviromentální aspekty pro majitele méně důležité. Majitelé přispění k ochraně životního prostředí vnímají spíše jako příjemný bonus. Technologie je ale v případě bytových domů výrazně více vnímaná ekonomicky než environmentálně.

Šetření v rámci kvalitativní části výzkumu bylo realizované metodou ohniskových skupin, tzv. „triád“ (setkání 3 účastníků a moderátora), celkově proběhlo 5 sezení. Účastníci byli majitelé bytů v bytových domech, jedna triáda obsahovala pouze členy předsednictva (SVJ i BD). Při výběru účastníků byl kladen důraz na to, aby byli zastoupeni obyvatelé všech krajů a velikostí sídel. V rámci kvantitativní části výzkumu byl realizovaný průzkum v datu 28.5. - 3.6.2023 na reprezentativním výběrovém souboru (N = 612) populace vlastnící byt(y) v bytových domech. Dotazovací metodou bylo on-line dotazování (CAWI). Data korespondují s veřejně dostupnými údaji ČSÚ (a také MŽP). Odpovědi respondentů tedy lze považovat za reprezentativní názory populace vlastnící byt(y).


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

27.8.2023 07:51
V rozvinuté společnosti mají být základní věci (např. energie, voda) dostupné za ceny, které nikoho nezatěžují - tak, jak to celkem nedávno bývalo.
Řešením není návrat zpět, kdy se kvůli drahotě lidé dají na samozásobování. Produktivita při samozásobování je velmi nízká a jde o mrhání lidskými zdroji.
To bude mít každý barák energetika, který bude řešit problémy s elektrárnou? Nebo to svěří externí firmě a budou platit faktury za něco, o čem nemají potuchy co to je?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.8.2023 08:35 Reaguje na Richard Vacek
No a momentálně k tomu přibývá možnost haknutí celého bytu, domu a vydírání za spuštění, nezatopíte si, nevyperete, lednice vyteče..... Není to sranda, je tedy nutno ještě platit odborný dohled IT, a to i v případě, že si myslíte že když si platíte cloud, jste za vodou.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.8.2023 09:34 Reaguje na Richard Vacek
Tak cena elektřiny je daná vždy mírným nadbytkem vhodných zdrojů, to je množstvím stabilních zdrojů elektřiny, ne občasných zdrojů elektřiny. Jenže stabilní zdroje elektřiny jsou tady v EU už tak nejméně 15 let kvůli zeleným předčasně vypínány a nové se nestaví. Takže nyní je nedostatek stabilních zdrojů elektřiny, tudíž ideální prostředí pro spekulanty s elektřinou zdražovat dopředu nakupovanou elektřinu na násobky nákupních cen.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.8.2023 18:38
Optimistický pohled na to, jak se vlastníci bytů krásně domluví. Manželka má v Praze byt v domě, kde je 10 bytů. Před několika lety měli vše vyřízené pro stavbu výtahu - měli schválenou dotaci, měli stavební povolení. Pak se jeden majitel - ve 3. patře - rozhádal a "hodil do toho vidle". Propadlo jim i povolení i dotace. Manželka na štěstí má byt ve zvýšeném přízemí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.8.2023 20:04
sdílení energií v bytových domech je a vždycky bylo. neboť zateplená je (je-li vůbec něco zatepleno) obálka bytu, a mezibytové stěny a stropy/podlahy mají tepelnou izolaci poplatnou době výstavby, převážně pak velmi malou. je to neustálý zdroj sporů a hašteření, "von si tam vůbec netopí a krade nám teplo přes stěnu" typicky. s tím souvisí obvyklé vzorce výpočtu plateb pro centrální vytápění a diskuse, kolik topí radiátor a kolik topí stoupačka (specifickým a ad absurdum případem jsou domy s dálkovým teplem a s výměníkem na bytový okruh v suterénu, kdy tento výměník vytápí pčízemní byt natolik, že tam jsou permanentně zavřené radiátory, zakapotované stoupačky a v nejtřeskutější zimě je otevřená větračka).

komu je podobné hašteření málo a kdo si užívá diskusi o týtahu a rekonstrukci střechy, ten si může rozehrát tuhle gejmsu (samozřejmě je skutečným cílem nakrmit milijé projektantů, posuzovatelů a zpracovatelů dotačních projektů).

ostatně soudím, že model, kdy je podstatná část bytových domů rozsekaná vlastnicky na jednotlivé byty cestou do pekla - notabene když čím dál víc vlastníků v bytě nebydlí, ale mají jej jako konzervativní investici. činžák prostě má patřit panu domácímu (velké slušné byty) a panelák obci (sociální byty v původním slova smyslu).
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.8.2023 20:09 Reaguje na Lukas B.
zateplená je přirozeně obálka domu. pardyjékopyto.

ostatně energetický štítek domu je pro vlastníka bytu ptákovina, neboť je zcela irelevantní, týká se domu a ne bytu, a nezohledňuje jeho podstřešnost/přízemnost/rohovost a fakticky v takovém štítkem zglajchšaltovaném "céčkovém" domě jsou byty "B" i "D"
Odpovědět
MM

Milan Milan

27.8.2023 22:05
jistěže je zateplená obálka a co jiného by mělo být zatepleno. Je to stejné jako zateplení každé běžné stavby či rodiného domu. A s tím sdílením energií je spojeno několik nutných a nejen technických změn např. ve způsobu připojení k síti, nebo povinnost z domu vytvořit jednotné připojovací místo dodavatele elektřiny....a taky ne každý bytový dům disponuje prostory např. pro bateriové úložiště
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.8.2023 09:28
Sdílení enegií v jednom domě je spíše lepší nápad, protože jednoznačně snižuje zatížení nezůčastněných spotřebitelů elektřiny mimo dům, kteří se na externality v podobě nákladů na posilování energetické sítě kvůli instalovaným drobným fotovoltaickým elektrárnám musí skládat.
Zatímco sdílení energií mezi domy, často i velmi vzdálenými náklady nezůčastněných spotřebitelů elektřiny ještě výrazně zvyšuje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist