https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stepann-chalupa-babis-by-nam-z-jednani-o-klimaticke-neutralite-mohl-privezt-krasny-vanocni-darek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Štěpán Chalupa: Babiš by nám z jednání o klimatické neutralitě mohl přivézt krásný vánoční dárek

12.12.2019
Elektrické vedení
Elektrické vedení
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hlavy států evropské osmadvacítky čeká dnes odpoledne a večer debata a hlasování o klimatické neutralitě EU do roku 2050. Z posledních vyjádření premiéra Babiše není zřejmé, zda bude (jako donedávna) tento cíl odmítat, nebo souhlas s ním podmíní zařazením jaderné energetiky mezi čisté zdroje, které je možné financovat z evropských peněz. Evropská komise včera představila nový fond, součást nového programu Evropský zelený úděl, který chudším státům EU nabídne 2,5 bilionu korun na očištění jejich ekonomik.
 

Evropský zelený úděl (European Green Deal) je program, který včera představila Evropská komise. Jde o balík ambiciózních opatření dotýkající se prakticky celé ekonomiky. Zabývá se zlepšením kvality jídla, moderní mobilitou, odstavováním uhelných zdrojů, navrhuje přeshraniční uhlíkovou daň, ale taky omezováním pesticidů a směřuje k uhlíkové neutralitě EU v roce 2050. Program má umožnit podílet se a profitovat na přechodu k čistým technologiím všem domácnostem a podnikatelům. Název odkazuje na Nový úděl, program zavedený prezidentem Rooseveltem ve Spojených státech během Velké hospodářské krize v 30. letech k podpoře, ozdravení a reformování celé ekonomiky. Evropský zelený úděl je podle slov nové prezidentky Evropské komise, Ursuly von der Leyonové, novou prorůstovou strategií pro celý kontinent a jeho důležitým aspektem je akcent na spravedlivý přístup a příležitosti pro všechny. První viceprezident Evropské Komise Frans Timmermans řekl, že Evropa potřebuje takovou transformaci, která je spravedlivá ke všem a nenechá nikoho stranou. „Žádná jiná nebude nikdy fungovat.”

Fond spravedlivé transformace (Just Transition Fund) je klíčovou součástí Evropského zeleného údělu. V letech 2021 až 2027 nabídne chudším státům EU, pro něž by jinak byl přechod na čisté technologie příliš drahý celkem 2,5 bilionu korun (100 miliard EUR). Čerpat z něj může i Česko.

Evropský zelený úděl je skvělá příležitost, kterou se z Evropské unie stává lídr v inovacích a nejlepší místo pro život i podnikání na světě. V rozvoji obnovitelných zdrojů můžeme bez obav směřovat k vyššímu cíli, než který ministr Havlíček před měsícem navrhl. Jejich rozvoj přijde na deset miliard ročně a další dvě miliardy potřebujeme na rozvoj akumulace. To Česko zvládne zaplatit z emisních povolenek. Z těch nových bilionů korun, které Unie nabízí chudším státům v novém Fondu a v novém unijním rozpočtu, může Česko zaplatit náklady na ambiciózní opatření při transformaci celé ekonomiky včetně domácností, průmyslu a zemědělství.

Za rozumnou strategii pro jednání Rady považuji ochotu Česka přijmout společný závazek klimatické neutrality, využít této příležitosti a obhájit pro Česko stamiliardy korun. Tyto peníze nám můžou pomoct s očištěním celé ekonomiky v čele s rozvojem OZE a úspor. Přirozeně očekávám, že na úrovni Rady, která schvaluje takto zásadní krok pro celou Evropu, se nebude řešit specifikace technologií. Ostatně předpokládám, že jaderná energetika bude v ČR vystavena konkurenčnímu srovnání s levnějšími a snadněji stavitelnými OZE.


reklama

 
foto - Chalupa Štěpán
Štěpán Chalupa
Autor je předseda Komory OZE.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

12.12.2019 16:39
1. OZE jsou škodlivý nesmysl, který naši energetiku silně poškozuje. To, konec konců, vidíme pokaždé, když nám přijde účet za elektřinu.
Nehledě k tomu, že devastace země solárními panely a vrtulemi mnohonásobně ve svém ekonomicky vyčíslitelném dopadu převyšuje vše, co je možné z EU reálně dostat (pokud tedy vůbec něco dostaneme, slíbí nám cokoli, nedají nic, to je realita).

2. Jediný jakž takž rozumný vývod by byl započtení JE do bezuhlíkatých technologií, což je rozumný požadavek, protože kWh z OZE má mnohem vyšší uhlíkovou stopu než kWh z JE a v případě započtení celkové devastace životního prostředí je to spíše řádový rozdíl v neprospěch OZE.

3. Spíše by stačilo celounijně zacpat hubu zeleným pro OZE zločincům, kteří jsou na této zlodějině zainteresováni, peníze z EU ani nejsou potřeba.
Problém vidím v tom, že zde se točí miliardy euro, z nichž lze platit jak politiky v Bruselu tak i zločinecké pro OZE aktivisty. Zatímco při výstavbě JE tihle lidé tolik nezískají.

Takže nakonec asi jako nejlepší řešení vychází to vetovat.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

12.12.2019 21:42
Pokud za 1 milion Kč podpory postavíte 30 kW FVE, za 10 miliard Kč to bude 300 MW. Abyste nahradili 1 blok JE bude to trvat 20 let a stát 200 miliard Kč. A to je doba, kdy pomalu bude třeba tuto technologii obnovovat. Pokud se tedy spokojíte s takovýmto green dealem, prosím.

Nějak se ty vaše představy, pane Chalupo, míjí s realitou. Ale to v době, kdy lhát je normální, nevadí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.12.2019 10:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Pro ekology je lež v podstatě jediným prostředkem komunikace.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.12.2019 21:52
Pokud nám EU přispěje na jadernou elektrárnu, tak proč ne. Jaderku stejně stavět chceme a dokonce i zelení souhlasí, aby se z fondu nízkouhlíkové zdroje hradily.
Odpovědět
MH

Martin Hájek

13.12.2019 00:07
Když už jsme u těch "snadněji stavitelných OZE", tak si opravdu nejsem jist, jestli je v ČR snazší postavit výkon 4000 MW ve větrných elektrárnách a nebo jedno nový blok jaderné elektrárny 1000 MW (obojí by mělo srovnatelnou výrobu bezemisní elektřiny). Řekl bych, že výrazně snazší a rychlejší je to druhé.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.12.2019 08:12 Reaguje na Martin Hájek
k těm nákladům na vítr a foto to chce ještě připočítat nějaké úložiště na čtrnáct dní bezvětří a zatažena. vidím to na budoucí veliký a krvavý česko-moravský spor, jestli hráz té přečerpávačky bude v Hřensku nebo u Břeclavi.
Odpovědět

13.12.2019 11:06 Reaguje na Lukas B.
Já bych nestrašil!

V ČR je reálné mít OZE do 20% v mixu. Asociace OZE bude pak mít dosti starostí, aby ty OZE za nemalé státní peníze pouze obnovovala a udržovala.

Mám naopak docela obavu, že starat se o výrobu elektřiny bude s postupem času pro stále více lidí nezajímavé, a tak naopak bude OZE ubývat. O to důležitější bude, aby se stát postaral o výstavbu bezemisní JE v co největším rozsahu.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.12.2019 05:54
Hurá, Babiš dárek přivezl. To je chlap s gulema! Ještě odstoupit, a bude všechno OK.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

14.12.2019 09:53 Reaguje na Katka Pazderů
To si nějak protiřečíte! Odstupovat by měli ti bez gulí, co dárky nevozí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.12.2019 11:52 Reaguje na Jiří Svoboda
Odstoupit / vystoupit budeme muset. A bude to chtít někoho s gulema, jako je B. Johnson.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.10.2020 11:29 Reaguje na Jan Šimůnek
Obávám se, že skutečně budeme muset vystoupit, absolutně nestíháme a ztratili jsme už úroveň Evropských zemí ve velkém množství parametrů.
Tím ovšem ČR končí jako samostatná republika, pokud nejsme schoni stát na vlastních nohách opřeni EU, bez ní to nepůjde vůbec.

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist