https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stepan-chalupa-komora-oze-pripravila-a-predala-ministerstvum-navrh-opatreni-pro-snazsi-a-rychlejsi-vystavbu-obnovitelnych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Štěpán Chalupa: Komora OZE předala ministerstvům návrh opatření pro snazší a rychlejší výstavbu obnovitelných zdrojů

9.9.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Klíčová opatření pro rychlejší a snazší výstavbu obnovitelných zdrojů energie poskytla Komora OZE relevantním ministerstvům: MPO, MMR a MŽP. Jejich cílem je zjednodušit povolovací procesy pro výstavbu obnovitelných zdrojů a rozvoj energetických společenství. Týkají se novelizace energetického zákona, stávajícího i nového stavebního zákona a dalších zákonů. Návrhy Komory OZE korespondují s plánem premiéra Fialy vyvázat se ze závislosti na ruském plynu nejpozději do 5 let. Korespondují i s principy plánu Evropské komise prezentované v rámci RePower EU ke zjednodušení a zrychlení rozvoje využívání obnovitelných zdrojů.
 
Komora OZE mimo jiné navrhuje:

   ● legislativní ukotvení výroben z obnovitelných zdrojů energie (OZE) jako veřejný zájem, podobně jako to platí pro velké zdroje energie, což zrychlí jejich výstavbu,
   ● vymezení právní formy a fungování komunitní energetiky (energetických společenství a společenství pro obnovitelné zdroje energie), které jim i tzv. aktivním zákazníkům usnadní sdílení vyrobené energie a zajistí cenově dostupnější energie,
   ● povinnost součtového měření pro všechny napěťové hladiny, které otevře trh novým dodavatelům fotovoltaiky a zkrátí čekací lhůty,
   ● zvýšení hranice pro povinnost být držitelem licence na výrobu elektřiny a nutnost získat stavební povolení (povolení záměru) na 50 kW, zjednodušené řízení pro OZE do 100 kW a režim vyhrazených staveb pro OZE od 1 MW. Snížená administrativní zátěž a zkrácení doby přípravy zrychlí realizaci projektu.

Potřebujeme rychle instalovat a stavět. Potřebujeme nahradit v energetice i malospotřebiteli využívaný ruský plyn pomocí elektřiny, plynu a tepla z obnovitelných zdrojů. Tím snížíme náklady na energie domácností, firem, spolků i obcí a zároveň snížíme cenu energie na trhu. Regulovatelné obnovitelné zdroje jako je bioplyn, stejně jako sdílení energie a akumulace všech forem pomůžou vyrovnávat soustavu.

Navrhujeme pravidla pro sdílení energie z obnovitelných zdrojů se zapojením komunit i aktivních zákazníků. Co sám nespotřebuji, spotřebuje můj soused, kamarád nebo kolega. Podělíme se i o elektřinu z fotovoltaiky či větrné elektrárny, pomůžeme si od závislosti na energii z Ruska.

Zavedením součtového měření stát pustí na trh významně širší okruh dodavatelů technologií, zejména střídačů. Pomůže to zkrátit čekací lhůty na fotovoltaiku.

Škola, podnikatel, sokolovna i obyvatelé rodinných domů využívající fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, solární kolektor nebo topící biomasou by neměli mít složitou administrativu. Protože si pořídili nový zdroj energie především pro pokrytí vlastní spotřeby, ne pro podnikání v energetice.

Malé vodní, větrné, biomasové či bioplynové nebo geotermální zdroje by měly mít stejný přístup na trh a měly by být stavěny rychleji v režimu takzvaného veřejného zájmu. U výroben biometanu bychom měli jít ještě dál a přípojky k distribučnímu potrubí zemního plynu řešit jako krizovou infrastrukturu.


reklama

 
foto - Chalupa Štěpán
Štěpán Chalupa
Autor je předseda Komory OZE.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (62)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

9.9.2022 07:30
Jde to správným směrem, tahle vláda už dost věcí udělala. Nemusíte mít na fve do 10kWp licenci ani stavební pvolení, prakticky nic. Jen dohodu s dodavatelem energie, který to má ze zákona. Navíc na to dostanete dotaci asi 50% investice.
Taky se letos staví snad 5x tolik malých instalací, než za celý loňský rok.
Na to, že tato vláda je totálně neschopná a nic pro lidi nedělá, tak je to daleko víc, než zvládla hrabišova makající vláda za 8 let.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.9.2022 07:51
Hanzle, jak vše co jste popsal souvisí s touto vládou? Toto vše platilo i za minulé vlády.

Chtělo by to méně demagogie a více faktu!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 09:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Neplatilo. Nemá cenu to řešit, podívejte se na to, gůglovat umíte. Prakticky se nedala postavit fve na obytném domě atd. atd. Dnes je to brnkačka a ještě 50% dotace. Pokud zruší i licenci do 50 kWp, budeme na tom jak normální země. Dnes ji musíte mít od 10.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.9.2022 09:54 Reaguje na Pavel Hanzl
To doporučuji vám, protože lžete.

Tyto podmínky platí již hodně dávno:
- FVE bez licence do 10kWp
- není nutné stavební povolení ani další povolení, vyjma smlouvu s distributorem
- výše dotace a další podmínky byly naposledy upraveny v 09/2021, tedy za minulé vlády.

https://www.solidsun.cz/prispevky/podminky-pro-ziskani-dotace-na-fotovoltaiku-z-programu-nova-zelena-usporam-194.php

https://www.schlieger.cz/radce/co-prinasi-nove-podminky-dotace-nova-zelena-usporam/?gclid=CjwKCAjwsfuYBhAZEiwA5a6CDDOeYMPmu8pt_Q3gpoRgfmyizWqXip6QfTUaD2_oVAY0emGXJkHJShoCvSAQAvD_BwE

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/22807-nove-podminky-dotaci-nzu-pro-fotovoltaiku-od-rijna-2021-na-co-mate-narok
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.9.2022 15:05 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy to zkoušíte na Hanzla s fakty? Reálnými, prokazatelnými, snadno dohledatelnými?

Vás omlouvá jen to pondělí.-))).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.9.2022 08:53
vzhledem k tomu, jak nekonzistentní tok energie je z OZE se dá považovat plány za neakceptovatelné pro veřejné užití. Jako mikro energetika je možná na střechy ale zase musí mít svá omezení...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 09:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Žádné omezení být nemusí a OZE jen v Německu už dělá víc jak poloviku roční spotřeby. Třeba fve je velmi konzistentní a hlavně je vhodná na vyrovnávání denních špiček.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

13.9.2022 16:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Fve je velmi konzistentní.To jako fakt?Člověče bláhová,najděte si na internetu co to slovo znamená.Pořiďte si konečně fotovoltaiku ať víte jak to pracuje a nemelte tu hlouposti.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

13.9.2022 16:30 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jako mikroenergetika na střechy je možná,funguje to docela dobře a ano má to své omezení,samozřejmě panely musíte doplnit akumulaci (voda,akumulatory).Je to zdroj zavislý na slunci a jak všichni víme,snad kromě pana Hampla,slunce nesvítí 24 hodin denně 365 dní v roce.Stačí pár dnů nebo týdnu zataženo třeba i v létě (o zimě není třeba snad mluvit) a vyroba s panelů se pohybuje v jednotkách instalovaného výkonu.Není to zdroj energie fungující perfektně po celý rok. Jako doplněk na střechy domu dobrý,přes léto to může snížit nápor na vyrobu s klasických zdrojů,kde může být problém tyto zdroje uchladit.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

9.9.2022 10:34
Nespolehlivé OZE a jejich zálohy v plynových zařízeních jsou hlavním energetickým problémem. V Německu je celkový výkon OZE 118 gwh. To je 59 Temelínů. Vloni v říjnu 11? Byl výkon 1gwh. Takže 58,5 Temelínů chybělo, a muselo se to nahrazovat jak z plynových zařízení, tak dovozem Energie z celé Evropy. OZE jsou cesta do pekel.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

9.9.2022 11:45 Reaguje na Michal Ukropec
Je to tak. Tohle je lití stamiliard bez záruky, že bude v zimě proud. Ještě nerozumím tomu proč je lidem s FVE slíbeno, že ten proud si navíc od nich v létě ČEZ veme a v zimě jim ho dodá zpět, kdy je největší poptávka. Taková hra na baterku, která nexistuje. Beru FVE pro ostrovní systémy. Takhle, bez laciné akumulace to postrádá smysl. Kdyby ty prachy raději dali do jaderek.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.9.2022 07:41 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Tady jde jen o dotace. Pokud by byly solárky takové terno, ať se staví v Africe na Sahaře. Jenže z Beduína dotace nevyždímáte, zato z blbce ano. V Egyptě mají místa na soláry taky na rozdávání, ale všude stejně vrčí dieselagregáty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 21:06 Reaguje na Michal Ukropec
Obrovslé insatalace se staví po celém pouštním světě (i v SA!!), třeba v Chile naše firma Solek staví už několikátou i s vodíkovými elektrolyzéry. Staví po celém světě a nikde nepotřebují žádné dotace.
Dnes to bude výrazně ziskové i v Evropě, především u nás.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.9.2022 11:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak s chutí do toho, něco snad máte našetřeno a další nadšené investory někdo jako vy přece sežene snadno:-))).

Dyť odborníkovi jako jste vy, s vaší reputací a znalostmi stačí ty peníze jen sebrat ze země, ne:-)))?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 21:08 Reaguje na Michal Ukropec
Zato v Afganistánu má už asi 98% farmářů soláry, především na zavlažování.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.9.2022 11:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Což s ohledem na jejich spotřebu je fakt sláva nesmírná. Třeba v létě na táboře mají špunti ze soláru dokonce 100% elektřiny ... si tím nabíjí ty své různé elektronesmysly.-).
Odpovědět
RK

Roman Kramný

13.9.2022 16:34 Reaguje na Pavel Hanzl
No ano rozmach soláru je tam velký a slouží k napájení čerpadel k zavlážování.........opiových polí.No holt pokrok nezastavíš :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 12:39 Reaguje na Michal Ukropec
Pletete si jednotky. Loni v Německu daly jen větřáky asi 120 TWh za celý rok, fve asi 45.
Pokud počítáte okamžitý výkon, tak jsou to gigawatty, to pak jo.
Tahle situace, kterou popisujete, může nastat na jednom místě možná na pár minut a to dost vzácně.
Ale řeší se to různými postupy: dlouhý drát (import), akumulátory (baterie, přečerpávačky), špičkovými elektrárnami (vodní, plynové), záložními zdroji (hlavně plynovými, ropnými), navíc regulací na straně spotřebitele (vysoká cena).
Tohle zatím stačí, postupně se k tomu budou přidávat vodíkové systémy, vymýšlí se stále nějaké nové akumulátory.
Cesta do pekel by bylo touhle cestou nejít, protože jinou k dispozici nemáme.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.9.2022 14:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Místo vaší dojmologie je lepší sledovat osvědčené weby, kde se ta realita dá dohledat, třeba zde:

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/09.09.2022/12.09.2022/today/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 20:48 Reaguje na Jaroslav Studnička
Čumět na nějaký web by vám šlo, ale pochopit, co tam je, to je už horší, že?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.9.2022 20:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak nás poučte, co tam je na pochopení?

Jinak problémy s grafy tu mívá "expert" Hanzl, např. z jednoduchého grafu spotřeby plynu nedokáže správně odečíst rok :-))))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 21:03 Reaguje na Jaroslav Studnička
Graf je i kachňál a taky nic, že?
Graf spotřeby je jasný, žádný grýndýl Němčourům spotřebu nijak nezvyšoval, nejvyšší byla v roce 2006 daleko před ním.
Proč?
To jsem sem psal taky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.9.2022 21:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže nevíte a raději tu budete opět trollovat s kachní křivkou, u které jste se v mnohokrát ztrapnil :-))).

Jinak s tou spotřebou výroby el. energie to je zcela jinak než tu zase plácáte.

https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/energy-statistics-data-browser?country=GERMANY&fuel=Energy%20supply&indicator=ElecGenByFuel
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.9.2022 08:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Máme. Drahé jádro.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.9.2022 12:00
Než se začneme článku divit, koukněme nejdříve na autora. Pak se nemůžeme divit, že tam není mnoho podstatného/důležitého napsáno.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.9.2022 18:35
V Česku je téměř 4,5 milionu domácností. Připusťme, že každá si pořídí FVE v nákladové ceně 15O tis. Kč, investice celkem 4.5 x 15 x 10 (exp) 10 =
= 675 mld.Kč .
Dále stanovme, že životnost je 20 let a FVE se podílí na celkové spotřebě domácnosti 30%. Což je optimistický odhad, ale budiž.
(https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/15701-vyroba-elektriny-fotovoltaikou-k-pokryti-vlastni-spotreby-pasivniho-domu-parametricka-studie

Shrnutí - vynaložili jsme 675 mld.Kč na zajištění 30% spotřeby 4.5 mil. domácností na dobu 20 let.

Nyní tuto částku ztrojnásobme , tedy máme 2.025 bil. Kč a položme si otázku jaký výkon bychom obdrželi za tuto sumu u jaderných elektráren.
Násobení 3 jsme použili proto, abychom dostali životnost FVE a JE ( 20 vs. 60 let) na stejnou úroveň.

Zde se odkazuji na data z Číny, kde probíhá výstavba JE-stavby EPR a AP1000 bloků za velmi dobrou cenu necelých 80 miliard Kč za GW výkonu.
Cena bloků Barakah v SAE a ruských bloků VVER1200 v Bělorusku i asijských a afrických státech je zhruba 100 miliard Kč za 1 GW.
Stavby v Evropské unii pak mají cenu zhruba mezi 130 a 160 miliardami Kč za 1 GW.
(https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/jake-jsou-ceny-za-jaderne-reaktory-iii-generace )

Nyní zvolme nejdražší variantu EU = 160 mld. Kč/ 1 GW
Prostým aritmetickým úkonem , dělením, nám potom vychází:
2025 / 160 = 12.7 GW

Roční výroba elektrické energie JE Dukovany se pohybuje okolo 14 TWh, což představuje asi 20 % z celkové spotřeby elektřiny v České republice.

(https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/jaderna-energetika/jaderna-energetika-v-ceske-republice)

Na domácnosti připadá 28 % z celkové energetické spotřeby státu. Celkový instalovaný výkon Dukovan je nyní 2.040 gigawattů, čímž elektrárna pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

Výkon hypotetických JE 12.7 GW by pohodlně pokryl 100% spotřeby všech domácností ČR po dobu 60ti let pouhými 2.7 GW a dalších 10 GW by mohlo směřovat na lipskou burzu energií.

A to za stejnou cenu, za které FVE pokryjí pouhých 30% spotřeby domácností po dobu 20 let.

Doufám, že jsem neučinil triviální chybu v násobení a dělení ( to by Hanzl a spol. slintal blahem) a prokázal, že výstavba několika JE stejného provedení ,co do rozsahu stavby a technologie, by plně pokryla celou !!! spotřebu elektřiny ČR.
Dále z této premisy vyplývá i to, že sázka na OZE jako páteř energetiky v EU je i z ekonomického pohledu v porovnání s JE, sázkou na chromého koně.

Prosím o vaše komentáře.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.9.2022 20:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nedávno tu zazněl pěkný pojem - "solární výtopna". Kdo na to má, ať si to nainstaluje a odstřihne se od sítě:-) Jinak je notoricky známo, že jádro do mixu potřebujeme jako sůl. Režisérovi a muzejníkovi se to jistě líbit nebude, ale většina normálně uvažujících (a technicky vzdělaných) lidí to vidí zcela jasně.
Odpovědět
DB

Darth Bane

9.9.2022 21:00 Reaguje na Karel Zvářal
Ten termín solární výtopna jsem prosím sem lípnul já.....chtěl jsem po hunžlingovi parametry této......kolik panelů, aby tím šlo vytápět malé sídliště v zimě. Mimochodem, je to přeci jasné, doma lidem také plynový kotel 7 měsíců v roce srojí, a nic neprodukuje. Tak není důvod, aby FV pole někde leželo 7 měsíců ladem, a bylo dimenzováno na to, co dá v půlnoci z 21. na 22.12.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.9.2022 21:23 Reaguje na Darth Bane
Myslím, že tak složitou věc glocna ekologistům nepobere. A tomu termítkovi jste to taky hezky vysvětlil:-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.9.2022 20:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere výhodnost JE versus OZE není třeba počítat, ale tu už
nejde o ekonomiku a rozum, ale pouze o zelené náboženství, které má
svoji víru o které věřící nediskutují. Víra jest od slova věřit a
nepřemýšlet nad tím, zda je víra postavená na reálném základě.
Reálnost pouhé dostavby Temelína, či Dukovan je v současné době
utopií, protože není vhodný dodavatel a ani vůle politiků o tom
definitivně rozhodnout. Promeškala se doba pro dostavbu a taky
se probendily finance z privatizace použitelné na tu výstavbu.
Na co? Na odsíření, odprášení a na modernizaci uhelek, které
měly dosloužit bez investic a měly je nahradit nové JE. Dnes
tak mohli lidé místo plynu topit elektřinou, ale to by ji
nesměla předražovat proněmecká burza sanující jejich OZE.
Odpovědět
DB

Darth Bane

9.9.2022 21:02 Reaguje na Břetislav Machaček
Peníze z privatizace jste především probendili vy chachaři.....dostali jste desítky miliard na útlumových programech, a vy jste si za to postavili stodolní ulici, a ty desítky miliard tam prochastali. Takže stulte pysk, nebučtě, netrkejte, nehoupejte zvoncem pod krkem, a zameťte si před svým smradlavým chlívkem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.9.2022 07:14 Reaguje na Darth Bane
Blábolíte ze sna, nebo z alkoholu? Stodolní je dílo
veksláků a nikoliv peněz z privatizace. Ty se použily na "kupování" voličů, aby se nepostavili proti tomu, jak byla provedena a o co vše jsme přišli. Mít dnes státní energetiku, tak je půlka
současných problémů, ne-li žádné, ale tu jsme
prodali a nyní závidíme těm, kdo tak neučinili.
Odpovědět
DB

Darth Bane

10.9.2022 14:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Jistě, chacharských veksláků, kteří měli v občance razítko OKD. Ovšem bez rent, které chachaři dostávali , by do těch podniků asi neměl kdo chodit. Macháčku, podnik VŽDY dělá zákazník......budete tedy smrdutě lhát, že tam nikdo jiný, než veksláci nechodil? Macháčku, pálíte dop vlastních chacharských řad, ano, VY CHACHAŘI, horníci a huitníci jste prodali 30 procent ČEZU, a byli jste to vy chachaři, kdo naházel hlasy v roce 1998 ve volbách ČSSD, kteréžto pohlaváři Zeman a Gregr privatizovali Transgas. A státní ČEZ??? No, to by se Vám líbilo, sajrajtíku Macháčku, stejně tak jako státní OKD, permanentně ve ztrátě, a nechachaři do toho stále sypali své peníze, že? Takže ještě jednou, žádné peníze se nepoužily na kupování voličů, tedy s výjimkou těch chacharských.....lnormální volič totiž není rozpočtový spotřebič. 30 procent ČEZu šlo do kuponovky, tedy přímo na dlaň převážně dělníkům, horníkům, hutníkům, fízlům, lampasákům, bachařům a dalším. A ještě něco.....vy si opravdu myslíte, že by pomohlo, kdyby ČEZ byl státní? A čemu by to pomohlo? Že byste si dupnuli s elektřinou? No, Němci a další okolní státy by si dupnuli s plynem, a měli byste stejně popiči, Macháčku. Kdybyste nebyl totálně blbý, a chodil do školy, když se bral zeměpis, tak byste věděl, že ČSSR a SSSR měly společnou hranici....sice asi 100 km, ale měly. Dnes jsou mezi Vaším milovaný Ruskem a ČR vždy minimálně dva další státy, tak by mne opravdu zajímalo, jak byste natáhli nějakou přímou rouru s Ruskem, a separé se s tímto domluvili. Vy si opravdu myslíte, že by bylo možné beztrestně a sajrajtíčkovsky odejít z burzy v Lipsku, jenom proto, že se Vám to zrovna hodí? To by také Němci mohli udělat strategické rozhodnutí, a do ČR posílat z plynu poouze přebytky, a za násobnou cenu, než je ten na burze, hlupáku. O dalších investicích, jako je Bosch Diesel, Škoda Auto a dalších, ani nehovoře......ačkoli, vy jste dost blbý na to, že jste prohlásil, že vy chachaři jste si postavili v Nošovicích automobilku, a pomocí srpů a kladiv tam ze železných ingotů vyrábíte hnůjdaje.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.9.2022 07:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 10:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, určitě víte, že se trivilálními chybami nezabývám. Víte taky to důležité, že já proti JE nic nemám a je mi jasné, že ČR se celá z OZE uživit nedá. Stavět velké bloky JE je potřeba, ovšem časový rozměr je už dost mimo realitu.
Za těch 20 let už budou technologie zase o kus dále a možná SMR zastanou podstatnou část výkonu velkého bloku JE, čort znajet.
Dále tam neuvádíte to nejdůležitější: stálé zmatky, korupce politické čachry atd. které výstavbu JE provází, zdržují a prodražují. A na ty jsme my skutečně kadeti.
Výkon fve tam máte podceněný, za ty peníze získáte prakticky veškerou elektřinu za rok, zimu dokupujete ale léto dodáváte do sítě. Životnost není 20, ale 30 let, záruku dávají firmy na 25. Ale ve skutečnosti je neomezená, protože vypálené prvky se mění v rámci běžné údržby. A ta je zcela směšná proti provozním nákladům velké JE.
Další drobnost je, že malá fve nemusí potřebovat přenosovou soustavu, je zcela chráněna proti vydírání různých gaunerů, je mimo jakékoliv blackouty a šachování s energiemi. Prostě dává nezávislost a to je velmi cenná deviza.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

13.9.2022 17:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklére,co se týče podílu na spotřebě FVE systému,dnes se dostáváme na 60%,některé systémy i více.Odkaz máte s roku 2017,od té doby se mnoho změnilo,dnešní účinnost panelů lehce převyšuje 20 %. Ještě v roce 2020 byly podmínky pro připojení takové,že jste musel spotřebovat 70 % vyrobené elektřiny, do přetoku mohlo jít maximálně 30 % jinak jste byl penalizován. Co se týče životnosti,tady se to špatně odhaduje. Panely mají větší životnost odhaduje se na 30-40 let,kdežto u měničů a akumulatoru to bude méně než 20 let,když dobře půjde a budete mít štěstí na kvalitní výrobek tak se to bude pohybovat okolo 15 let. Nicméně pořád platí,že v noci,při zatážené obloze a v zimě to nedává nic nebo jen velmi málo. Přesnější rozklíčování výhodnosti toho či oného zdroje by přineslo,kdyby se porovnala celková výroba FVE( po dobu předpokládané životnosti) s ostatními zdroji a s přihlédnutím na stabilitu dodávek tz. pravidelná dodávka dle požadované spotřeby. Aby FVE splnilo tento požadavek,muselo by být zálohované (akumulace do baterek,vody či zeleného vodíku) a tím bychom se dostali ke skutečné ceně a případné výhodnosti. Ale to jsou jen postřehy,sám mám FVE a jsem si vědom kladu i záporu tohoto systému. Nemyslím si,že by FVE byla výhodnější než ostatní zdroje,které dokážou dodávat stabilně do sítě.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

10.9.2022 05:31
Určitě bych nestavěla ty velké solární nebo větrné parky jako veřejný zájem. Při tom se vždycky nebere ohled na životní prostředí a občany.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.9.2022 09:07 Reaguje na Katka Pazderů
A jak chcete bezemisně vyrábět ta kvanta energie, která k našemu životu potřebujeme? Jak to chcete během 30 let změnit?

Myslím, že začít v nejbližší době stavět 10 jaderných bloků je ta nejschůdnější a nejjistější cesta.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 12:23 Reaguje na Jiří Svoboda
Ovšem do pekel. Než se kopne, ČR bez elektřiny zbankrotuje.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.9.2022 12:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Řešením je nejít cestou Německa, tedy neodstavovat stávající zdroje, dokud není vybudovaná adekvátní náhrada.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 15:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
Šak Němčouři to dělali taky tak.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.9.2022 11:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Fakt jo, takže žádné JE na konci loňského roku neodstavili a ty zbývající pojedou min do konce 2023 ... když už jsou dávno postavené, zaplacené a fachčí.

Vy koukám žijete v nějakém paralelním vesmíru, co:-)))?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.9.2022 16:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Ty jiné cesty jdou složitě a draze zaručeně do pekel.

To, co narthuji, je finančně přijatelné a technicky schůdné. Zda do toho politici hodí vidle, to je samozřejmě jiná otázka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 20:53 Reaguje na Jiří Svoboda
Jenže je to na někdy. A my potřebujeme elektřinu hned. Když nasázíte panely na střechu a zapojíte technologii, trvá to normální firmě týden. A může to dělat stovka firem naráz.
My musíme jít všemi dostupnými cestami, fve je ta nejjednodušší, nejrychlejší a ve finále nejlevnější. A především je to ta potřebná diverzifikace, nezávislost.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.9.2022 09:36 Reaguje na Pavel Hanzl
My ale máme dosti instalovaného výkonu, který je schopen pokrýt i nejextrémnější poptávku. Další FVE nic moc nevyřeší, možná trošku pomůžou. Ovšem za kolik peněz?

I bloky JE lze stavět souběžně. To bychom ale museli mít odvážnou a přemýšlivou vládu, která neustrne na jednom dukovanském bloku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2022 09:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Instalovaný výkon máme ovšem v historických uhlácích, které mají většinou vyjímky na produkci emisí a jsou na hraně životnosti a musí skončit tak, jako tak.
A to cha cha "souběžné stavění bloků JE" bych chtěl někdy muhehehehee vidět!!
Loupeživý estébák to zabil na celých 8 let a lid ho chce zpátky do vedení země!!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.9.2022 11:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Vox populi, vox Dei!;-)))

Vy jste taky demokrat jen když se vám to hodí, co:-)))? Sranda je, že zrovna vy jste tady tomu Bábovi nejvíce podobný ze všech ... jen on nemá v hlavě tak vybráno:-).
Odpovědět
RK

Roman Kramný

13.9.2022 17:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle tady Vás drobně opravím,realizace fotovoltaického systému s akumulaci do baterek a případným vytěžováním přebytku do ohřevu vody trvá specializované firmě zpravidla dva dny. Prokousat se byrokracii a vyřídit vše potřebné k instalaci může trvat až šest měsíců od podepsání smlouvy. Dneska se k tomu přidávají dlouhé dodací lhůty potřebných komponentů,které jak jistě víte pocházejí s Číny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2022 09:36 Reaguje na Roman Kramný
Já mám zkušenost zcela opačnou, celá byrokracie s 15 kWp střešní fve je dnes naprosto nulová, pouze na žádost o dotaci potřebujete AIS.
Firma dodá komplet celý systém za 4 měsíce, ovšem dnes si vymínila 8, protože nestíhá. Panely kupuje v předstihu, ovšem zaseknout se to určitě může.
Na to, že dnes má střešní fve vyložený boom (asi 5x více instalací než loni za celý rok), tak to funguje ještě dobře.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

14.9.2022 10:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte zkušenost vlastní??O tom dost pochybuji.Pokud budete budovat FVE s pomocí dotace,byrokracii se neubraníte.Stále platí omezeni 10 KWp (3 Fáze)pro střešní FVE systémy domácnosti bez potřeby licence,navýšení se teprve připravuje a bude to možné až od příštího roku.Tak samo ta diskutovaná možnost komunitní fotovoltaiky,tam jsou němci napřed.Jinak viz odkaz.https://www.irozhlas.cz/ekonomika/solarni-elektrarna-ministerstvo-prumyslu-a-obchodu_2209090846_pj . Co se týče toho,že instalační firmy nestíhají a mají problémy s dodávkami souhlasím,je to tak.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

14.9.2022 13:15 Reaguje na Roman Kramný
Pan Hanzl lže. On se totiž domnívá, že s novou vládou došlo ke změně podmínek.

Poslední úprava podmínek v rámci NZÚ byla provedena loni ještě za působení minulé vlády.
Úpravy podmínek, tak jak správně popisujete, jsou teprve v přípravě.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

14.9.2022 14:46 Reaguje na Jaroslav Studnička
No jo je to tak jak říkate,pan Hanzl je takový prudič a dezinformator,ve spoustě věcí se neorientuje,ale vůbec se nebrání k tomu vyjádřit,obvykle hloupě.Když mu dojdou jeho kolikrát smíšlené argumenty,tak to zakonči osobními invektivy. Samozřejmě kdo se o tuto tématiku zajímá ví jak to je.
Odpovědět
DB

Darth Bane

10.9.2022 15:00 Reaguje na Katka Pazderů
Zkuste popsat, jak si představujete, že byl mělo vypadat OZE řešení, které bude sloužit třeba pro zásobování elektřinou fabriky na výrobu FV panelů.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.9.2022 15:14
"Malé vodní, větrné, ... a měly by být stavěny rychleji v režimu takzvaného veřejného zájmu."

Tak to naše krajina a životní prostředí vůbec potřebují asi jako díru mezi voči.

Navíc si Chalupa plete ... teda on neplete, jen se mu to hodí ... zbavení se závislosti na Rusku s odklonem od plynu jako takového. První samozřejmě ok, resp. chyba byla, že jsem do do těch sraček díky eko-Jasánkům vůbec dostali, ale bez plynu jako takového to ještě hoodně dlouho nepůjde. Jednak ten OZE nenahradí, jednak abychom ten plyn, neruský, měli tak se budeme zavázat k odběru na hodně dlouho.

https://oenergetice.cz/komoditni-trhy/analytici-evropa-bude-nucena-podepisovat-dlouhodobe-smlouvy-dodavky-lng-aby-zajistila-svou-energetickou-bezpecnost
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 20:59 Reaguje na Svatá Prostoto
Do těch sraček nás dostali nikoliv jasánkové (ti s tím fakt nic společného nemají), ale obyčejní kšeftaři, protože Putin vždycky podlízal s cenou.
Žádné OZE nic nahrazovat nemusí, ony se nikde neruší.
Dlouhodobé smlouvy jsou OK, pokud se ovšem neuzavírají s podrazníkem a gaunerem z mužikistánu.
Proč?
Protože on vůbec neuznává mezinárodní právo, taky jsem nezaznamenal, že by ho někdo kvůli téhle krizi žaloval.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.9.2022 11:54 Reaguje na Pavel Hanzl
No, žalovat ho klidně můžete ... jak to dopadne je každému jasné. Realita je ta, že nějaké případné reparace jsou spíš zbožným přáním.

Putin samozřejmě manipuloval v rámci svých možností tak, jak se to jemu hodilo. No to je překvapení. Že se na to skoro celá EU jen dívala a byla happy, zejména Němci, jak je levno, to není chyba Putina, ale druhé strany.

Z dlouhodobých smluv mají právě Zelení pupínky, protože to znamená, že ten plyn bude muset Říše & spol. odebírat hooodně dlouho ... což je podle nich vraždění matičky Země v přímém přenosu.

OZE by podle Chalupy měly nahrazovat jednak plyn, jednak uhlí, jednak jádro ... bo všechny tyhle zdroje jsou prý hrozně fuj. A k tomu by měly postupně nahrazovat ropu, bo nástup e-mobilty.

Což tedy samozřejmě ani smykem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2022 09:49 Reaguje na Svatá Prostoto
Putin nijak nemanipuloval. Jenom dodával vše velmi solidně a za dobrou cenu, což se líbilo ÚPLNĚ VŠEM.
Vy byste první ječel, kdyby se k nám vozil americký LNG za dvojnásobek, než ruský rourový.
Ty dlouhé smlouvy jsou problém, protože se neví, co bude za rok, natož za 20 let. A není to problém zeleňáků, ale především kšeftařů.

Vývoj může nabrat různé směry:
A) Rusko řachne a jeho nástupce bude velmi rozumný a zase pojede plyn do Evropy pod tlakem a velmi zalevno.
B) Rozjedou se masivně vodíkové technologie a plynu bude potřeba stále méně.
C) Najde se systém masivních akumulátorů a plyn na zálohování OZE nebude potřeba.
D) Přiletí černá labuť (třeba na křídlech klimatické změny) a bude všechno úplně jinak.
Co pak s dlouhodobou smlovou?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.9.2022 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Když se mu to hodilo, tak dodával, když se mu to hodit přestalo, tak začal dělat vlny. Kdo se tomuhle diví je prostě pitomec. U vás to nepřekvapí a v reálu nevadí, u pajďuláků v čele EU je to trochu jiná hra.

Nesuďte každého podle sebe, že vy jste kolenovrt neznamená, že je jím každý;-).

Aha, není to problém Zelených, ale obchodníků, proto na to nadávají hlavně ti Zelení:-))) ... Hanzlova logika v praxi.-))).

Ten váš vývoj tu chápe úplně každý, stejně jako ty potenciální důsledky dlouhodobých smluv ... fakt netuším, proč sem píšete očividné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2022 17:21 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud někdo v obchodě začne "dělat vlny", tak děsivé, že na ně doplatí jeho zákazníci stovkami miliard eur, tak je to zločinec a má viset.
A diví se úplně všichni, protože je to pro něho ekonomická sebevražda.
Odpovědět
ZK

Zan K.

15.9.2022 15:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Inu osobně mám za to D. Ovšem pouze to, že všechno bude jinak...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.9.2022 12:01
Jinak tedy když se podívám sem ...

https://oenergetice.cz/nemecko/nemecko-navrh-ministerstva-uvedeni-jadernych-elektraren-rezervy-podle-provozovatele-neproveditelny

...

na ten Neckarwestheim, který "insolvenční" .. to zase byla vostuda ... nedouk Habeck hodlá na koci prosince poslat do zálohy a v dubnu definitivně zavřít, tak jsem možná divnej, ale mne to nijak v té krajině neuráží. A když si představím kolika vrtulemi se bude muset zmrvit krajina, aby se ten výkon nahradil ... Němcům prostě jednoznačně jeblo v palici. Oni to mají holt v genech. U nich není otázka zda Evropu rozjebou, ale kdy zase.
Odpovědět
ZK

Zan K.

5.10.2022 12:28
Poslední dobou se stále mluví o ruském jaderném nebezpečí, Ví snad někdo, jaký vliv má ono jaderné záření na FV panely?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist