https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stepann-chalupa-modernizacni-fond-muzeme-se-tesit-na-novy-start-rozvoje-oze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Štěpán Chalupa: Modernizační fond? Můžeme se těšit na nový start rozvoje OZE

19.1.2020 | PRAHA
Komora OZE navrhla Ministestvu průmyslu a obchodu a Ministerstvu životního prostředí financovat z Modernizačního fondu formou investiční podpory nové instalace obnovitelných zdrojů energie.
Komora OZE navrhla Ministestvu průmyslu a obchodu a Ministerstvu životního prostředí financovat z Modernizačního fondu formou investiční podpory nové instalace obnovitelných zdrojů energie.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Po necelých dvou letech se promítl text novelizované evropské směrnice o obchodování s emisemi skleníkových plynů (EU) 2018/410 i do české legislativy. V minulé dekádě si elektrárny, teplárny a ocelárny, které podléhají evropskému systému obchodování s emisními povolenkami, prosadily takzvané derogace. Tato výjimka je zbavila povinnosti krýt 40 % jejich emisí nákupem povolenek za podmínky, že takto ušetřené prostředky investují do “ekologických” opatření.
 

Výsledkem této výjimky bylo fiasko: 80 % prostředků z emisního obchodování šlo do retrofitů uhelných elektráren, teplárny České Budějovice a elektrárny Ledvice. I pro toto IV. obchodovací období 2021-2030 se snažily tyto firmy prosadit znovu povolenky zdarma, i když už by mohly investovat pouze do OZE a nikoli fosilních paliv. MŽP se ale správně rozhodlo, že si stát ponechá způsob a výběr všech projektů realizovaných z výnosů z emisních povolenek pod kontrolou v tzv. Modernizačním fondu.

Modernizační fond bude mezi 2021 a 2030 disponovat s celkem 120 až 160 miliardami korun (podle ceny emisní povolenky, dnes 24 EUR/t). Prostředky Modernizačního fondu budou k dispozici deseti členským státům EU, které mají HDP nižší než je 60 % průměru EU (mezi které patří i ČR). Většinu financí do fondu posílají ostatní členské státy jako pomoc pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE), energetických úspor, skladování, centrálního zásobování teplem, distribuci, přemísťování pracovníků či rekvalifikaci v uhelných regionech.

Komora OZE navrhla Ministestvu průmyslu a obchodu a Ministerstvu životního prostředí financovat z Modernizačního fondu formou investiční podpory nové instalace obnovitelných zdrojů energie. Tak by ČR dokázala naplnit svůj cíl, podíl minimálně 22 % energie z OZE na hrubé domácí spotřebě do 2030.

V tuto chvíli probíhá tzv. mapping, shromažďování priorit a potřeb subjektů, kterých se čerpání prostředků z Modernizačního fondu bude týkat. Komora OZE již předala podrobné kalkulace investiční potřeby na financování nových obnovitelných zdrojů energie ve formě velmi podrobné analýzy a kalkulace.

Zástupci mezinárodního projektového týmu, který pravidla čerpání z Modfondu připravuje, ocenili perfektní přípravu podkladů. Můžeme se tedy těšit (a připravovat) na nový start rozvoje OZE.


reklama

 
foto - Chalupa Štěpán
Štěpán Chalupa
Autor je předseda Komory OZE.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

19.1.2020 06:23
Chystá se další tunel? A to se mám těšit?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

19.1.2020 06:45
Pokud ty prostředky budou reálně existovat, mohly by posílit výstavbu nízkouhlíkových stabilních zdrojů elektřiny, kterých bude v na slunci a větru závislé Evropě potřeba stále víc. Pomohli bychom tak i našim sousedům, u kterých je výstavba jaderných elektráren politicky neprůchozí.
Odpovědět
ig

19.1.2020 11:46 Reaguje na Richard Vacek
Kdyby bylo na mně, tak za ty prachy najmu špičkovou PR agenturu a budu Němce přesvědčovat, aby ustoupili od toho nesmyslu s rušením JE. A pro snížení emisí CO2 tak udělám víc než všichní větrníkáři dohromady.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2020 17:35 Reaguje na
To je zatím první váš příspěvek, se kterým můžu souhlasit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.1.2020 10:32
Dokud potřebují OZE dotace, nejsou nic jiného, než ryzí zlodějina. Na jejich propagátory a provozovatele by mělo být pohlíženo jako na zloděje a podle toho by s nimi mělo být i nakládáno.
Odpovědět
ig

19.1.2020 11:43 Reaguje na Jan Šimůnek
Oni dělají jen to, co jim bylo umožněno. Morálně je to sice někde úplně na dně, ale na vině jsme my, voliči - že to pořád dokola házíme extrémní levici, v naději, že přiště to už bude opravdu, ale opravdu lepší :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.1.2020 14:40 Reaguje na
Já to levici rozhodně nehážu.
Odpovědět
ig

19.1.2020 15:06 Reaguje na Jan Šimůnek
Musíme to brát sportovně, prostě nás levice přehlasovala :-)
Odpovědět
Miroslav Koranda

Miroslav Koranda

19.1.2020 18:18 Reaguje na
Nebyla za solárním tunelem náhodu mafie, která má blíž spíše k parlamentní pravici?
Odpovědět
ig

19.1.2020 20:26 Reaguje na Miroslav Koranda
Prohlašovali se za pravici, ale dělali levicovou politiku :-) Bohužel jsem je tehdy na hlasovacím lístku zaškrtl, což samozřejmě nemělo přímý vliv, ale usuzuju z toho, že podobnou chybu udělalo víc lidí přemýšlejících jako já a to už vliv mít mohlo.
Odpovědět
Miroslav Koranda

Miroslav Koranda

19.1.2020 21:54 Reaguje na
No, ona to byla nakonec ODS, kdo mohl zabránit tomu průšvihu. Jenže nekonali. Nevím, zda to byl Alexandr Novák nebo někdo jiný z modrých, kdo vycítil příležitost.
Odpovědět
sv

21.1.2020 17:13 Reaguje na Miroslav Koranda
Jediný kdo konal byla právě ODS. Viz Nečasovo zdanění oze tunelu. Za tento tunel je v prvé řadě zodpovědný ovar, který v bruselu tehdy co by premiér v rámci vstupních vyjednávání odkýval povinný podíl oze na energetickém mixu, a pak vláda ping. paroubka, která v roce 2005 protlačila do legislativy ten zhovadilý předpis o podpoře tzv. oze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2020 17:33 Reaguje na Jan Šimůnek
Dotace jsou vymyšleny pro úplně jinou společnost, než máme my. Dá se předpokládat, že budou rozkradeny totálně, protože u vlády zase sedí ty stejné partaje, které vytvořily ten děsivý solární tunel (ČSSD a KSČM) a celé to šéfuje skutečný mistr světa v rozkrádaní státních i EU dotací.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.1.2020 10:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Dotace jsou zlodějina sama o sobě. Je úplně jedno, jak se s nimi naloží, vždy to bude krádež.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2020 21:20 Reaguje na Jan Šimůnek
Bolševické myšlení za prostě takhle zablokované a nic chytřejšího už nedá.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist