Štěpán Chalupa: Utrum pro statisíce domácností, firem a obcí
Statisícům domácností, firem a obcí by stát neměl umožnit pořídit si vlastní fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo nebo větrnou turbínu. Naopak velké teplárny by měly z lesů a polí vysávat nezdravě velké množství biomasy. Tak by vypadal rozvoj obnovitelných zdrojů v příští dekádě, pakliže Vláda dnes schválí návrh Národního energeticko klimatického plánu ministryně Novákové (ANO). Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž použilo pro výpočet zastaralou metodiku. Komora obnovitelných zdrojů energie přináší detailní analýzu ministerského návrhu.
Přibližně 600 až 800 tisícům domácností a firem stát plánuje neumožnit nainstalovat si na střechu fotovoltaické panely. Dalších asi 25 tisíc domácností si bude muset vybrat jiný zdroj vytápění než tepelné čerpadlo a stovky obcí a energetických společenství zůstanou bez možnosti postavit si a provozovat další z nejlevnějších zdrojů elektřiny - větrnou elektrárnu. Tak by zhruba vypadala situace mezi léty 2021 a 2030, pakliže by se rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) řídil předkládaným návrhem ministerstva a nikoliv platnou metodikou a opatrným scénářem potenciálu rozvoje OZE v ČR, spočítala Komora OZE.
Zhruba 12 tisíc tepelných čerpadel se každoročně instaluje v posledních letech do nových i rekonstruovaných budov. MPO ale navrhuje, aby to v příští dekádě bylo o asi čtvrtinu méně. Podobně malé fotovoltaiky určené pro vlastní spotřebu by se podle představ ministerstva měly rozvíjet asi desetkrát pomaleji, než jak ve svých opatrných předpovědích predikují instalační firmy. A další nejlevnější zdroj elektřiny v současnosti - větrné elektrárny - by měly přibývat tempem jen asi dvojnásobným oproti dnešku, kdy se dokončují jen připravené projekty z minula (tzv. reziduální projekty).
Velmi lichá je zároveň představa o tom, kolik energie lze v Česku vyrábět z biomasy v teplárnách a elektrárnách. Navržená čísla nezohledňují velmi omezený potenciál slámy a jiné zemědělské biomasy a také nejistotu v dostupnosti štěpky, které je závislá na těžbě v lesích. Nyní je sice z důvodů kůrovcové kalamity těžba násobně nad dlouhodobým průměrem, ale po jejím odeznění lze předpokládat, že se těžba výrazně omezí a tím také výrazně klesne dostupnost štěpky.
Plán by měl počítat rovněž s maximálním využitím zbylého potenciálu tradičních malých vodních elektráren. Předpokládáme, že předložená čísla obsahující snižování objemu energie z vodních elektráren je způsobena tzv. normalizačním přepočtem zohledňujícím i dlouhodobý vliv počasí. Je však potřeba analyzovat, jestli tento přístup (předepsaný pro statistické vyhodnocování skutečné výroby) není třeba korigovat.Návrh, který ministryně Nováková předkládá dnes na jednání vlády, je totiž spočítaný podle metodiky, která se používala před deseti lety. Ta aktuální je ale jiná. Ministerský návrh plánu proto chybně počítá s cílem pokrýt v roce 2030 jen 20,8 % tuzemské spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Přitom Evropská Komise od nás očekává návrh na nejméně 24 %. Podle Komory OZE je proto dost pravděpodobné, že nám Komise návrh Plánu vrátí k přepracování. Pokud rozdíl nenápadných tří procentních bodů rozložíme výpočtem na jednotlivé druhy OZE, je vidět, že statisícům domácností a firem by tak stát neumožnil pořídit si vlastní čistý zdroj levnější energie.
Návrh Národního energeticko klimatického plánu budou po dnešním projednání na Vládě odesílat nejpozději ve čtvrtek úředníci Ministerstva průmyslu a obchodu na Evropskou komisi. Česko patří k šestici členských zemí EU, které dosud plán nepředložily a nestihly tak původní termín konec loňského roku.
Z jedné strany vydrancované lesy a pole od biomasy, z druhé statisíce domácností a firem, kterým stát neumožní pořídit si vlastní zdroj levnější energie. S takto špatně stanoveným plánem promarníme šanci na demokratizaci energetiky, na využití domácích čistých zdrojů provozovaných širokou občanskou i podnikatelskou společností.
reklama
Další informace |
O Komoře OZE
Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) je největší česká asociace sdružující profesní asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů energie včetně průmyslových výrobců technologií a vědeckých institucí. Podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie, trvalé zvyšování jejich podílu na spotřebě energie v Česku a jejich udržitelný rozvoj. Sjednocuje a obhajuje zájmy členů. Šíří odborné informace a osvětu o využívání obnovitelných zdrojů energie.
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Lukáš Kašpárek
28.1.2019 12:27Stát tudíž dělá vše pro to, aby měl moc nad zásadními zdroji, protože zdroj, který je zásadní má potenciál vydělávat a má punc nutnosti, protože nemá náhradu. A místo toho, aby jsme měli vodu ve vlastní studni a vyráběli si vlastní energii, tak chce, aby měl tu moc nám všem tyto základní zdroje "láskyplně" prodávat a ještě brát ze státní kasy na všechny ty opravy atd (neustálá oprava vodních děl, neustálá oprava el. vedení,...)......
Je to takové plíživé znárodňování a posilování pozice státu na úkor jeho obyvatel....
Jiří Svoboda
28.1.2019 16:26 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
28.1.2019 20:14 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
28.1.2019 21:19 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
29.1.2019 12:01 Reaguje na Jiří SvobodaOZE mají své zastoupení v energetickém mixu jasné. Jde jen o to kolika procentní zastoupení to bude. Článek mimo jiné poukazuje na to, že mají OZE větší potenciál než dnes někteří účelově tvrdí/předkládají.. Osobně předpokládám, že nikdy nepůjde o víc jak 50%, ale kdo ví co bude za 30-50 let..
Jiří Svoboda
29.1.2019 12:43 Reaguje na Lukáš KašpárekMichal Ukropec
28.1.2019 12:54Milan Milan
28.1.2019 12:59Jiří Svoboda
28.1.2019 16:24Jan Šimůnek
28.1.2019 19:35Všude jinde je to ekonomický nesmysl.
Jan Šimůnek
5.2.2019 07:52 Reaguje na Lukáš KašpárekJistěže lze mít na střeše solární panel a jeho energii dodávat do sítě za totálně pokřivenou cenu, kterou vyřvaly zločinecké ekologické organizace, ale to dělají jen lidé s totálně pokřivenou morálkou.Ne lidé normální.
Petr Černý
29.1.2019 09:00Jiří Svoboda
29.1.2019 10:00 Reaguje na Petr ČernýMiroslav Vinkler
29.1.2019 10:09 Reaguje na Petr ČernýTo samé i s FVE =solární baroni.
Platí to pochopitelně i pro JE, některými zde proklamovanými jako všelék.
Platíme za nekoncepčnost politických garnitur minulých desetiletí. Politik rozumí všemu. :-)
Proč se vážně nezabýváme "německou" cestou? Němci patří k nejlepším technickým státům ve světě, tuším nejméně od sjednocení Německa, tedy od r. 1871.
Nemohu se smířit s myšlenkou,že by najednou zblbli a po odklonu od jádra (poslední JE má končit 2022) a zavržení uhlí pro výrobu energií (2038) , neměli eso v rukávu.
Taktéž je s podivem, že pevně spoléhají na ruský plyn, a na rozdíl od českých rusobijců všeho druhu, jim to nedělá vrásky na čele.
Pokud by to mělo znamenat ,že udělali dohodu s Rusy, německé technologie za ruské suroviny, a ono to tak vypadá, bylo by jenom dobře v Evropě. Nemohlo by se válčit.
Snad by stálo za to zpracovat komplexní analýzu tohoto německého modelu, a to dobré okopírovat.
Jiří Svoboda
29.1.2019 12:54 Reaguje na Miroslav VinklerMyslím, že jsme se německou cestou zabývali dost a jasně dospěli k názoru o sleposti oné uličky či minimálně nepoužitelnosti u nás.
Miroslav Vinkler
30.1.2019 15:42 Reaguje na Jiří SvobodaNěmci od něho odešli, Švýcarsko s JE končí také , před týdnem Japonci ve V.Británii raději odepsali miliardy USD a odešli z kontraktu JE.
Prostě jádro ve světě končí !!!
I váš miláček, Francie,kde jádro dělá přes 70% má plán jádro utlumit.
Proč ?
Ceny elektřiny z OZE jdou rapidně dolů- k 40 euro za megawatthodinu u větrných turbín a k 50 euro za megawatthodinu u solárních panelů“
JE se pod 100 €/MWh nedostane.
Navíc Francie- AREVA marně již několik let "dostavuje" JE ve Flamanville , 7 let zpoždění a 3xnásobek slibované ceny za dílo - 10 mld €.
Atomové elektrárny jsou ekonomicky prostě rizikové.
Smiřte se s realitou a věnujte se něčemu užitečnějšímu.
Jiří Svoboda
31.1.2019 10:14 Reaguje na Miroslav VinklerKatka Pazderů
30.1.2019 20:12Ale ono to přijde. Dávám uhlí a ropě nejvýše 20let, a jádru 40.
Jiří Svoboda
31.1.2019 10:12 Reaguje na Katka PazderůProstě zbožná přání většinou zůstanou zbožnými.
Karel Ploranský
16.2.2019 21:30 Reaguje na Katka PazderůJan Šimůnek
31.1.2019 08:22OZE mají "šanci" jen v důsledku silného pokřivení trhu, na které průměrná domácnost zaplatí v současné době 2000 Kč ročně a tato částka se rok od roku zvyšuje. Jinak jsou naprosto bezcenné s výjimkou ceny pro jejich majitele, kteří jejich provozem okrádají zbytek společnosti.
Osobně doufám, že se lidi raději dříve než později naštvou a vezmou na ekology vidle.
@Katka Pazderů
I kdybychom pokryli celou plochu ČR solárními panely, tak v noci nevyprodukujeme nic a ve dnech, jako je třeba dnešní (zataženo od obzoru k obzoru + srážky), ta produkce taky nebude nijak velká.
Temelín za podstatně nižší cenu (než solární panely o stejném výkonu) pracuje ve dne i v noci a bez ohledu na počasí. To je rozdíl mezi realitou a vizemi ekologických magorů.