https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stepann-chalupa-volicsky-atraktivni-slevy-na-ukor-domacnosti-a-cisteho-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Štěpán Chalupa: Voličsky atraktivní slevy na úkor domácností a čistého ovzduší?

12.2.2019
Nová zelená úsporám je unikát v celé střední a východní Evropě. Ilustrační snímek.
Nová zelená úsporám je unikát v celé střední a východní Evropě. Ilustrační snímek.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
O 2,7 miliardy by příští rok měla přijít Nová zelená úsporám, mezi veřejností velmi populární program, ze kterého se platí výměny špinavých zdrojů energie za čisté a opatření, která snižují spotřebu energie v budovách. To je snížení dostupných dotací o více než 40 % a v praxi to bude znamenat, že 6 až 13 tisíc rodin příští rok nedostane podporu na výměnu špinavého kotle za kotel na biomasu, tepelné čerpadlo či na pořízení fotovoltaických a solárních panelů na výrobu vlastní, čisté energie a teplé vody. Další tisíce domácností by nedostaly podporu na zateplování, výměnu oken a další opatření, která snižují spotřebu energie v budovách.
 

Kdyby se nakonec stát rozhodl škrtnout víc než 40 % úspěšné Nové zelené úsporám, byla by to špatná zpráva pro tisíce domácností, klima i ovzduší, které dýcháme. Radovat by se naopak mohli těžaři uhlí a jaderné elektrárny na uran, který dovážíme z Ruska.

Škrty ve výdajích pro lepší budoucnost celého Česka, ať už jde o výdaje na výzkum a vědu nebo na snížení znečištění z výroby energie, nepovažuji za rozumný krok, jak zalátat díry ve státním rozpočtu.

Nová zelená úsporám je unikát v celé střední a východní Evropě a slýcháme to i v Evropě. Je populární mezi veřejností díky své stabilitě, šířce záběru a jednoduchosti administrace. Tento program by si naopak zasloužil být jako jeden ze stěžejních nástrojů rozvoje čisté energetiky posilován i pro období do roku 2030. Zkušenosti ale ukazují, že každé výrazné škrty a změny zhoršují dlouho budovanou důvěru a snižují zájem žadatelů.


reklama

 
foto - Chalupa Štěpán
Štěpán Chalupa
Autor je předseda Komory OZE.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

13.2.2019 14:37
Rád bych okomentoval i jeden negativní aspekt Nové zelené úsporám. V rámci tohoto programu se podporuje i výstavba nových pasivních domů a podporu lze získat jen tehdy, je-li dosaženo pasivního standardu předepsanými technologiemi. S kolegy se pokoušíme o koncepčně nový přístup k nízkonákladovému pasivnímu stavitelství viz www.optilmalizmus.cz, kde používáme nové jednodušší,levnější a dokonce účinnější technická zařízení, která však Novou zelenou úsporou podporována nejsou. Když zákazník vidí, že podle našeho konceptu podporu nedostane, nechce tak stavět. Stručně lze tedy říci, že Nová zelená úsporám je, možná nechtěně, brzdou pokroku.

Každopádně bych uvídal systémovější podporu nízko/bez-uhlíkových technologií, která by nenarušovala jejich volnou soutěž. I vy možná nejste nadšený, když nezanedbatelnou část podpory zhltne administrativa.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.2.2019 08:29
Já bych to celé zrušil, je to jen nesmyslná a škodlivá deformace trhu. Takže vítám jakékoli alespoň částečné omezení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist