https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/studenti-proc-stavkujeme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti: Proč stávkujeme?

14.11.2023
Stávka studentů FHS. Ilustrační snímek.
Stávka studentů FHS. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V týdnu před 17. listopadem vstoupíme jako členky a členové akademické obce do stávky. Jejím důvodem je stále se prohlubující klimatická krize, a fakt, že k řešení této krize nejsme o nic blíž než loni. Letošní léto, kdy hořela půlka Evropy, bylo opět jedno z nejteplejších. Extrémní počasí zažíváme čím dál častěji.
 
Dopady klimatické krize pociťujeme stále palčivěji a je očividné, že v mezích současného společenského uspořádání si s nimi neumíme poradit. Zatímco fosilní korporace stále vydělávají na ničení klimatu, česká vláda nedělá téměř nic. Jsme naštvaní, frustrovaní a máme obavy o naši budoucnost. Chceme skutečnou, důslednou a hlubokou transformaci společnosti. Stávkujeme, protože se odmítáme smířit s představou budoucnosti, kterou nám nyní předkládají vědci a vědkyně. Vědecká obec už několik desetiletí varují před stejným scénářem. Že musíme přestat co nejdříve využívat fosilní paliva, víme už dávno. Co se ukazuje v posledních letech je, že současný systém globálního kapitalismu řešení nenabízí. Oligarchové a korporace, nesoucí v největší míře odpovědnost za současný stav věcí, s fosilním byznysem nekončí. Naopak se po celém světě plánují nové fosilní projekty, které vlády dotují mnohonásobně většími částkami, než je tomu u obnovitelných zdrojů energie.

Stávkou nabízíme alternativu. Odmítáme představu, že o naší budoucnosti bude rozhodovat hrstka nejbohatších, která dlouhodobě upřednostňuje své vlastní finanční zájmy před těmi celospolečenskými. Chceme větší míru demokracie a možnost společně rozhodovat o naší budoucnosti. Chceme se zastavit a zamyslet se nad možnými společenskými řešeními.

Vidíme totiž, že ideály sametové revoluce zůstaly nenaplněny. Proto stejně jako studentstvo v roce 1989 a chceme využít prostory univerzit, abychom jako současné členstvo akademické obce vyjádřili svou frustraci ze současné situace a obavy o naši budoucnost. Pokud totiž radikálně nezměníme způsob, jakým jako společnost fungujeme, nemá pro nás smysl pokračovat ve studiu a připravovat se na budoucnost, která nebude.

Jaké jsou naše požadavky?

Vyzýváme proto všechny, kteří jen trochu můžou, aby se angažovali a začali se zasazovat o změnu ve svém okolí, ať už ve škole, na pracovišti nebo v místě bydliště. Jedině společným úsilím dosáhneme demokratičtější budoucnosti, o které budeme moci rozhodovat všichni a z níž budeme mít společný prospěch.

Požadujeme také tyto konkrétní kroky:

      1. Schválit klimatický zákon. Ten umožní právní vymahatelnost klimatických závazků vlády a zajistí kontinuitu české klimatické politiky.
      2. Začít používat nástroje participativní demokracie ve formě občanských shromáždění. Ty dávají všem skupinám ve společnosti rovný hlas a možnost podílet se na politických rozhodnutích.
      3. Začít řídit ekonomiku i společnost podle jiného indikátoru, než je růst HDP. Jde o zastaralý ukazatel, který nebere v potaz planetární limity,naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti.

Abychom se mohli jako společnost posunout směrem k udržitelnější, demokratičtější a spravedlivější budoucnosti musíme se o ní zasadit všichni společně. Pojďte proto s námi v týdnu před 17. listopadem dát jasně najevo, že takhle už to dál nejde. Pojďme se společně zasadit o budoucnost, v níž budou vyslyšeny hlasy nás všech a na níž se budeme moci společně podílet.


reklama

 
Další informace |

Univerzity za Klima

Univerzity za Klima je mladé hnutí, které vzniklo na jaře roku 2019 v reakci na vlnu středoškolských stávek za klima Fridays For Future.

Studenti

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (39)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

14.11.2023 12:31
Fajn, a co za splnění těch požadavků sami nabídnou?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.11.2023 16:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Také bych rád věděl.
Že by chytrých telefónů, fást vůdů - to pro začátek !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.11.2023 05:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
jestli si " studenti" myslí, že stávkou se něco zlepší, tak mi jich je spíš líto.
Stávkovat je pohodlné, ale kolik z toho blahobytu ego života jsou ochotni se vzdát ve jménu klimatické krize?
Nejvtipnější na tom je, že stávkují hlavně ti, co se označuje za "elitu" ( vysokoškoláci) kteří nešli na vysokou školu, aby sekali chudobu) která spotřebovává nejvíce, protože taky nejvíce utrácí.

Jde tak nějak o obtížně řešitelný mindrák, který řídí jejich chtíč a ego, v jejich případě stávkování nedává smysl.

Ať se zbaví svých paradigmat, úroč chtějí papíry z vysoké školy...pak možná uzří podstatu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.11.2023 09:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Trošku mi to připomíná úryvek z jedné knížky, kde studenti demonstrovali proti kapitalismu. V kapsách měli šekové knížky a na místo demonstrace je dovezli šoféři luxusními auty.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.11.2023 13:03
To jsou strašný kydy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2023 13:27
Přijměte blíže nespecifikovaný klimatický zákon, poslouchejte hlasy z demonstrací a podle toho řiďte ekonomiku a společnost.

Fakt si studentky a studenti myslíte, že takto to bude udržitelně fungovat?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.11.2023 13:45
Tak stávkou nabízíte alternativu. Jakou alternativu? Změníte snad svůj konzumní postoj? Ano, pro mnohé nemá smysl pokračovat ve studiu a připravovat se na budoucnost, protože pro tolik vysokoškolsky vzdělaných lidiček není a nebude uplatnění. Takže jediná alternativa pro vás je naučit se řemeslu které by vás po zbytek života dokázalo uživit.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.11.2023 13:49 Reaguje na Jarek Schindler
Vysokoškoláky potřebujeme, ale techniky a lékaře a ne davy filozofů, kteří mají snahu akorát všechno okecat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2023 15:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Mno, oni občas i ti technici-experti stojí za ...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.11.2023 16:16 Reaguje na Jiří Svoboda
To máte pravdu, ale to protřídí trh. Což se u těch davů filozofů nedá říct. Tyy pohlcuje nehorázně bující státní administrativa.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.11.2023 09:13 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Mám obavu, že přemýšlivý technik je výjimka a je rychle z tvůrčího procesu vyštípán.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.11.2023 09:37 Reaguje na Jiří Svoboda
V soukromých firmách ne. Když promoval na technice syn našich známých, jeho otec jako náměstek jedné firmy nám ukazoval, které absolventy získali a které jim přebrala konkurence. Tam je o kvalitní lidi boj.
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.11.2023 14:07
jen klidně stávkujte, tyhle strašné kydy svědčí o tom, že proces Vašeho vzdělávání se zahájením stávky nijak nezpomalí.

mimochodem, velmi by mě zajímalo, jestli je mezi stávkujícími třeba jeden jediný, který o problemataice cosi tuší, tedy kdo studiu čuchnul aspoň k termodynamice, le-li dokonce k její meteo-či klima aplikaci.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

14.11.2023 17:49
Tak jsem se už dlouho nevyděsila, tento materiál produkuje naše vysoké školství(katastrofa). No chraň nás Pane na nebesesích ve staří. Ani toho klimatu se tak neděsím jak té přechytralé mládeže.To je opravdu výkvět vzdělanosti.To se fakt nedá jinak komentovat.
Ještě, že máme i normální studenty VŠ, ty však není tak slyšet ani vidět. Fandím těm opravdu vzdělaným a inteligentním. Půjdu stavkovat za uzavření zbytečných vysokých škol. Pokud chtějí studovat, ať si platí školné. Pracující lidé nejsou povinní ze Své práce podporovat svou záhubu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.11.2023 19:19 Reaguje na Alena Lyskova
Bohužel paní Lysková, zde je krásně vidět staré přísloví, že prázdné sudy nejvíc duní. Chytří , inteligentní a -bohužel- většinou skromní lidé nejsou slyšet, protože ti si v drtivé většině hledí svojí práce.
Naopak z výše jmenovaných se zhusta rekrutují politici a dle toho pak naše republika vypadá.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.11.2023 19:17
Studenti humanitních a sociálních studií. Odborníci na všechno. Vzhledem k tomu, že Greta prosazuje teror a diktaturu, beru je smrtelně vážně. Jako fašistické borůvky.
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.11.2023 19:30
FHS !?!
Darmožrouti ze snad nejzbytečnější VŠ jakou si lze představit se cítí být kvalifikováni k tomu, aby rozhodovali o tom, co je nejlepší budoucnost?

Nechat to na lidech, aby se rozhodovali sami, to ultralevičákům nikdy nevyhovovalo, že?

---
Mimochodem - pokud jim vadí, že po světě řeší vlády poptávku po elektrické energii (poměrně logicky) rozvojem klasické energetiky a ne stavbou Potěmkinových vesnic jako u nás, proč protestují tady, kde beztak blbneme ostošest a nejedou protestovat do Pekingu?
Odpovědět
Pe

Petr

15.11.2023 06:41 Reaguje na Viktor Šedivý
"Nechat to na lidech, aby se rozhodovali sami, to ultralevičákům nikdy nevyhovovalo, že?"
To bohužel nefunguje. Nechat vše na lidech, tak dnes nemáme v autech ani jeden katalyzátor, nemáme kanalizace ani čističky a vše pouštíme za dům a do řeky, odpadky vozíme do lesa a podobně. Nic z toho by si nikdo dobrovolně nezvolil. Měli bychom mrtvé řeky a lesy, a otrávený vzduch i půdu, tak jak jsme k tomu směřovali v 80. letech. To určitě pamatujete.
Nebyly by žádné ultralevičácké povinnosti. Byl byste spokojený?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

15.11.2023 07:02 Reaguje na Petr
Veď v tom 80 roku tu panoval práve ten ľavicový socializmus. Preto sme okrem iného ako študenti štrajkovali a na rozdiel od súčasných sme naozaj riskovali, že nás vyhodia zo školy a pracovať budeme tak maximálne v kotolni. To sa stalo mnohým disidentom počas vládnutia tej úžasnej ľavice po ktorej mnohí túžia.
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.11.2023 08:00
Taky jsme zvonili klíčema a důsledek byla velká privatizace s rozkradením majetku za biliony, kolapsem bank, které musel zachaňovat Zeman ze soc. dem. (ministr Mertlík)- pokud by nezasáhl, hrozil kolaps celé ekonomiky s hyperinflací, kdy si za zlato lidi kupují bochník chleba, aby jejich děti neumřeli hladem, jako to bylo v Německu po válce.
Také (hlavně mladí lidé) se přivazovali ke stromům a důsledek je zafixování smrkové monokultury v NP.
Je to proto, že emotivně na základě populist. keců lobist skupin, aby ovládli hloupé davy, zasahují laici, kteří nic neví, nic neumí.

V zákoně o ekologii by především mělo být:
- před podporou FV vybudujeme další bloky JE
- před masivní podporou GD budeme podporovat výzkum, abychom našli smyslpné baterie (úložiště energie, kdy FV vyrobí energii v létě, ale její odběr je hlavně v zimě) : ekonomicky přijatelné, ekologicky vyráběné, recyklovatelné, s velkou kapacitou
- před podporou Green Dealu zajistíme distribuci elektřiny, nabíječky, regulaci soustavy
- zajistíme, aby přístroje k funkci Green Dealu měly dlouhou životnost, byly opravitelné, baterie v elektroautech vyměnitelné, TČ funkční i po 15 letech, servisní firmy aby měly povinnost zajistit funkci TČ, jinak vrátit peníze (časná recyklace = zátěž živ. prostředí)
- nebudeme nutit lidi přecházet z plynu na TČ tam, kde TČ nemá efektivitu- tj. nezpůsobíme hladomor
- budeme podporovat spalování nekvalitního dřeva a štěpky ekolog. kotli
jakožto podporu zalesnění
- větší část peněz věnujeme přírodě (ne Green Dealu), aby měla možnost se adaptovat na oteplení (které přijde nutně i po uhlíkové neutralitě z důvodu progrese zastavění přírody dalšími stavbami, dálnicemi- které nelze omezovat, jinak hospodářství krachne a nastane hladomor) = zalesnění, zavodnění, nádrže pro pitnou vodu pro lidi
Odpovědět
pk

pepa knotek

15.11.2023 08:31
Fakulta humanitních studií - produkující filosofy, politology, novináře, sociology a další zbytečné...logy, kteří bez cecíku státního rozpočtu nejsou schopni existence. Klidně ať stávkují, třeba celý semestr, nikdo je postrádat nebude, je to neužitečný balast.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.11.2023 09:21 Reaguje na pepa knotek
Nemůžete to takhle šmahem odsuzovat, tito lidé jsou v každém kulturním státu potřební, spíše by mělo být napsáno, že v míře mnohem menší, než jak se v současnosti děje. Ale to je problémem celého vysokého školství, o středním nemluvě.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

15.11.2023 10:57 Reaguje na pavel peregrin
Vždycky je chybou odsuzovat něco šmahem.
Ale je fakt tuze těžké tomu odolat, když se zahledíte do přehledu TÉMAT DIPLOMOVÝCH PRACÍ (a nejen na této škole).
Když uvidíte, za jaké ptákoviny se dnes dá získat vysokoškolský diplom, zavrávoráte...
Těžko si lze vůbec představit něco, co by bylo více odtržené od reálného života, než jsou dvě třetiny těch "vědeckých" prací.
A čím jiným se pak může absolvent s titulem, ale naprosto nevyužitelnou "kvalifikací", živit? Jedině nacpat se do nějakého úřednického místa, přisát se k nějaké neziskovce, nebo se vydat na politickou dráhu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.11.2023 12:00 Reaguje na Karel Ploranský
Také souhlasím. Však proto jsem psal, že je jich potřeba v podstatně menší míře a navíc obory kvalitní, jako třeba jazykové, překladatelské apod.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.11.2023 11:03 Reaguje na pavel peregrin
vzdělání je často zaměňováno za fachidiotství. vzdělaný je ten, kdo něco umí (aby se uživil) a k tomu se aspoň trochu orientuje ve světě. směšný autista technik co nikdy nepřečetl knihu, nebyl v divadle, netuší nic o filosofii, právu a historii má svůj důstojný protějšek ve směšném humaniťákovi co neumí použít trojčlenku a nezná fyzikální zákony (aspoň ty nejtriviálnější zákony zachování).
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.11.2023 11:58 Reaguje na Lukas B.
Souhlasím.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.11.2023 10:20
Mládí je krásné ve své naivitě a představě, že bez práce a obětí tu bude
Ráj na Zemi. Průmysl je fuj(musí se v něm pracovat), zemědělství je fuj
(musí se v něm pracovat) ideálem je kancelář a kultura, kde se nikdo z
humanitních vzdělanců nepředře a zaměstnání je mu i koníčkem. Krásná toť
představa o bezpracném životě ve společnosti, kde nečmoudí komíny továren,
ale pouze kouř z marihuany a o vyspávání po párty do oběda, který někdo
jiný nachystá, na který někdo jiný vydělá a vyprodukuje potraviny. Oni
jsou přece studenti a výkvět společnosti, který se učí moudra od svých
profesorů pochybných kvalit. Když vidím v politice, kdo se vše věnoval
výchově mládeže, tak vidím, kam spějeme. Profesor odtržený od života se
v německém hypermarketu diví cenám od téhož výrobce i prodávajícího a
cenám u nás. Totéž napravený špion se témuž diví v Polsku. To Štětináč si
zase dělá iluze, že návštěvou odtržené části velmoci tu velmoc porazí. Prodavačka mobilů zase hodlá druhou velmoc porazit svetry a tak mohu dále
pokračovat. Pokud jsou studentům vzory takové autority jako oni a třeba
i konzument drog(prý pouze občasný a jen trávy) ve vládě, tak se nedivím
už ani tomu, za co demonstrují! Demonstrují za SVOJI BUDOUCNOST a jakou
si ji vydemonstrují, takovou ji budou mít stejně, jako jiné generace před
nimi ! Někdo demonstroval a pracoval a někdo pouze demonstruje a myslí si,
že bez práce a obětí se bude mít jako v Ráji!
Odpovědět
Hu

Hunter

15.11.2023 11:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Já bych je nahnal do lesa, pěkne dělat sadbu, zalesnit par ha, aby videli co znamená udělat něco pro klima :-), minimalne 500x za den se ohnout, zasadit spravne stromek, pak by je to přešlo a jeste by z láskou vzpomínali na studium😀.
Odpovědět
ig

15.11.2023 11:58 Reaguje na Hunter
"Správně" - to jest zeleným nahoru? Pochopili by to?
Odpovědět
Hu

Hunter

15.11.2023 12:26 Reaguje na
No už jsem zažil pracovníky, co dřevěná pole oplocenky postavili tím hustým nahoru, asi aby tam nemohli litat netopejrove 😀. Od tehle rádoby studentů VŠ bych čekal i větší zvěrstva. 😀😀😀
Odpovědět
ig

15.11.2023 12:40 Reaguje na Hunter
Taky dobrý :D
Odpovědět
ig

15.11.2023 11:58
Jestli jsou mezi nimi studenti ekonomie, tak bych je přinejmenším za bod 3 všechny vyhodil. Sociálním antropologům, genderovým analytikům a rekreologům budiž věnován shovívavý úsměv.
Odpovědět
HD

Hana D.

15.11.2023 12:22
Kolik půjdou zasadit stromů? Založit remízků? Vykopat rybníčků?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

15.11.2023 14:53
Pokud pro stávkující studenty nemá smysl pokračovat ve studiu, ať nepokračují. Nikdo je k tomu nenutí. Podle náplně tří "konkrétních kroků" je přímo žádoucí, aby studenti s takovou "úrovní" znalostí přenechali místo někomu, kdo bude nejen studovat, ale z toho studia si odnese i vědomosti. Už se z nich stávají šašci stejní, jako je Poslední generace. Komu ze stávkujících se zdá, že nemá smysl studovat, jděte do práce.
Odpovědět

Radek Čuda

15.11.2023 14:55
Mně u toho chybí taková drobnost ... kolik studentů to zplodilo a kolik jich s tím souhlasí?

A nebo kolik z nich to aspoň četlo ...

A hlavně mne tímto Ekolist poněkud nasral, bo pokud zveřejním takový blábol, tak bych měl většinu výše popsaného uvést. Dostat nějaký canc a bez čehokoli dalšího jej sem vyvěsit ... no to jděte drahá redakce fakt někam.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.11.2023 16:06
U vysokoškoláků bych předpokládal více kritického myšlení. I když tady se asi jednalo spíš o mládež, která na VŠ nemá co dělat a je tam jen díky snížení požadavků na studenty.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

15.11.2023 16:50
Zhloupla mladez z vysokych zvlastnich skol. Stydim se, ze mezi ne patri i matfyz, prirodoveda a technika zatimco u budoucich umelcu, filosofu ci pedagogu to, zel, vubec neprekvapuje. Doklad, jak zdegeneroval "odkaz" myslenky 17. listopadu - pokud tedy kdy za neco vubec stal...
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

16.11.2023 08:08
"...Začít řídit ekonomiku i společnost podle jiného indikátoru, než je růst HDP. Jde o zastaralý ukazatel, který nebere v potaz planetární limity, naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti..."

Jenom bych rád těmto studentům připomněl:

díky růstu HDP mají studenti umožněno studovat za stávajících podmínek, protože kdyby si to studium měli plně hradit ze svého, tak tam většina z nich nebude - nebudou mít z čeho to zaplatit!

To jenom aby bylo jasnější, za co a proti čemu bojujete...
Odpovědět
ZK

Zan K.

17.11.2023 13:18
Studenti na univerzitách ode dneška stávkují za klima...
To je pěkné. Ale křičet a kritizovat dokáže i pes. Jak se zdá, tak jen jdou na ruku skupině politiků, která toho jen využívá. Proč nepřichzejí s kritikou a hned s návrhem řešení? A netrvají na odpovědi vlády?
Např. Kritika uhlíkové stopy. Křičí a politika a vláda využívá zpitomšní elektromobily, přestože tu není ještě vše dořešeno (Náklady a ekologie likvidace, náročnost a ekologičnostvýroby, bezpečnost a r.d.) Proč např.nekritizují ony emisní povolenky, (místo nich předepsat povinné měřiče emisí včetně CO2 a platby za skutečné míry znečištění), ony sazby EURO u automobilů,(opět povinné měřiče zplodin. Omu uhíkovou stopu lze zpoplatnit už dnes a bez nákladů přímo složkou v ceně paliva či počtem ujetých km.) a onen nebetyčný boom kamionové, letecké a lodní přepravy (elektrifikované vlaky jsou lepším řešením a kašle se na ně)a t.d.
Inu poblblá a zmanipulovaná mládež bez trochy vlastního rozumu. To dřív naši tatíci a dědové je dokázali nasměrovat dle vlastních zkušeností daleko líp, než naše dnešní zmanipulovaná publicistika a škola.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist