Nikol Krejčová: Světový den biodiverzity
Třeba zrovna o původu potravy. Většina lidí je přesvědčena, že je získávána pouze zemědělskou výrobou. Ale není tomu tak, převážnou část jídelníčku obyvatel tropických oblastí tvoří organismy z volné přírody a lidé na celém světě konzumují mořské plody, řasy, ryby… Všechny tyto naše příjmy z volné přírody, tzv. externality, vyčíslila IUCN na 33 trilionů amerických dolarů, což představuje 40 % světové ekonomiky.
Již 29. prosince 1993 byla přijata Úmluva o biologické rozmanitosti (CBD), k níž dodnes přistoupilo 193 států světa. Jejím cílem je zastavit úbytek biodiverzity. Bohužel snižování množství druhů se od té doby naopak zrychlilo, denně vymře asi 80 druhů. Jedná se tak o jedno z nejhorších vymírání v historii Země. Je způsobené člověkem, ať už nadužívámím zdrojů (vylovením všech ryb určitého druhu nebo vykácením lesů v celé oblasti), tak znečišťováním vod, vzduchu, půd, nebo zástavbou a fragmentací území.
Každý z nás by se měl proto zamyslet nad svým stylem života, protože jedinci tvoří společnost, a tak i způsob využívání přírody.
Další informace o tématu:
MŽP
WWF
International Year of Biodiversity
UNEP
Convention on Biological Diversity
IUCN
Primack, Kindlmann, Jirsáková: Biologické principy ochrany přírody.
reklama
Online diskuse
Mohla by mi tady - 25. 5. 2010 - Šafaříkautorka daného citátu: "vylovením všech ryb určitého druhu" sdělit, kde se tomu už tak stalo a kterého druhu ryb se to týkalo??????? DĚKUJI. |