Nikol Krejčová: Světový den biodiverzity
Třeba zrovna o původu potravy. Většina lidí je přesvědčena, že je získávána pouze zemědělskou výrobou. Ale není tomu tak, převážnou část jídelníčku obyvatel tropických oblastí tvoří organismy z volné přírody a lidé na celém světě konzumují mořské plody, řasy, ryby… Všechny tyto naše příjmy z volné přírody, tzv. externality, vyčíslila IUCN na 33 trilionů amerických dolarů, což představuje 40 % světové ekonomiky.
Již 29. prosince 1993 byla přijata Úmluva o biologické rozmanitosti (CBD), k níž dodnes přistoupilo 193 států světa. Jejím cílem je zastavit úbytek biodiverzity. Bohužel snižování množství druhů se od té doby naopak zrychlilo, denně vymře asi 80 druhů. Jedná se tak o jedno z nejhorších vymírání v historii Země. Je způsobené člověkem, ať už nadužívámím zdrojů (vylovením všech ryb určitého druhu nebo vykácením lesů v celé oblasti), tak znečišťováním vod, vzduchu, půd, nebo zástavbou a fragmentací území.
Každý z nás by se měl proto zamyslet nad svým stylem života, protože jedinci tvoří společnost, a tak i způsob využívání přírody.
Další informace o tématu:
MŽP
WWF
International Year of Biodiversity
UNEP
Convention on Biological Diversity
IUCN
Primack, Kindlmann, Jirsáková: Biologické principy ochrany přírody.
reklama
Online diskuse
Hezký článek, ale ... - 26. 5. 2010 - pjVše vyřeší trh. Tak k čemu odpovědnost. Až začne být nedostatek určitých nerostných surovin, organismů pro potravu lidí apod., tak tržní ceny půjdou nahoru. Potom některé skupiny už nebudou na nákup, tak si lecos seženou bez placení. Potom se to vyřeší silou a pokud něco živého zbye, tak se to zas začne množit. Prostě zcela jednoduchá křivka, kde život na zemi je závislý na potravinových zdrojích, tedy i přírodní rozmanitosti, protože když se budu živit jenom jitrnicemi, tak mi bude scházet hodně jiných prvků pro správnou výživu a pod hromadou jitrnic stejně zahynu.Nicméně dobrovolně nikdo neustoupí od svého rozmařilého života. |